071-۳۶۳۴۰۶۵۶

تحصیل در کانادا

 

کانادا در قاره ی آمریکای شمالی واقع شده و دومین کشور بزرگ و یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می آید. تحصیل در کانادا به دلیل وجود دانشگاه های برتر در این کشور و سطح علمی بالا در کانادا بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته و هر ساله 130/000 متقاضی دارد.

نظام و سیستم آموزشی کانادا به صورت ایالتی و استانی می باشد و ممکن است در هر ایالت و استان کمی متفاوت باشد ولی استانداردهای آموزش به دلیل اینکه زیر نظر دولت فدرال است یکسان می باشد.

تحصیل در کانادا همانند ایران و بسیاری از کشورهای دیگر شامل آموزش در مراکز دولتی و مراکز خصوصی است. زبان تحصیل در کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی که زبان های رسمی کانادا هستند، ارائه می گردد.

قدیمی ترین دانشگاه در کشور کانادا دانشگاه لووال و برترین دانشگاه آن دانشگاه تورنتو است. بهترین دانشگاه ها جهت مهاجرت به کانادا برای ادامه تحصیل در استان های انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک قرار دارند و علاوه بر این سه دانشگاه، دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل و دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا جزو 50 دانشگاه برتر در جهان شناخته شده اند.

کانادا در رتبه بندی جهانی برترین سیستم های آموزشی و تحصیلی در جهان نیز رتبه ی سوم را به خود اختصاص داده است. همچنین کانادا از نظر کیفیت زندگی نیز جزو ده کشور برتر در جهان محسوب می شود. این مقاله برای متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل تدوین گردیده است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند :

 شرایط تحصیل در کانادا

 تحصیل در کانادا در مقطع ابتدایی

 تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

 تحصیل در کانادا با دیپلم

 شرایط پذیرش از دانشگاه های کانادا برای تحصیل در کانادا

 تحصیل در کالج کانادایی

 تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

 تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

 تحصیل در کانادا در مقطع دکترا

 تحصیل در کانادا در رشته پزشکی و دندانپزشکی

 تحصیل در کانادا 2020

 تحصیل در کانادا و بورسیه تحصیلی

 تحصیل رایگان در کانادا

 شرط معدل برای تحصیل در کانادا

 شرایط سنی تحصیل در کانادا

 هزینه تحصیل در کانادا

 زبان تحصیل در کانادا

 مدارک لازم برای تحصیل در کانادا

 دانشگاه های معتبر کانادا برای تحصیل در کانادا

 مقایسه دانشگاه های کانادا

 شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 مزایای تحصیل در کانادا

 کار حین تحصیل در کانادا

 کار دانشجویی یا کارآموزی در کانادا

 اجازه کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا (ورک پرمیت کانادا)

 اجازه اقامت پس از تحصیل در کانادا

 موقعیت کار پس از تحصیل در کانادا

 وضعیت اخذ تابعیت پس از تحصیل در کانادا

 لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا ۲۰۲۱- ۲۰۲۰

 لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا ۲۰۲۱- ۲۰۲۰

بهترین شهرهای دانشجویی کانادا

 سوالات متداول تحصیل در کانادا

 

جهت مشاوره رایگان همه روزه حتی روزهای تعطیل با ما در تماس باشید     ۰۹۰۳۹۰۸۱۲۰۱

 

تحصیل در کانادا

 

شرایط تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا شامل مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی، دبیرستان و دانشگاه است و برای اخذ مدرک دیپلم در کانادا باید 12 سال تحصیلی گذرانده شود. سال تحصیلی در کانادا از ماه سپتامبر یا مهر ماه آغاز شده و در ماه ژوئن یا خرداد ماه پایان می یابد. همان طور که پیش تر گفته شد؛ تحصیل در کانادا به دو صورت دولتی و خصوصی ارائه می گردد.

داشتن مدرک زبان انگلیسی و همچنین اخذ پذیرش از مدارس یا دانشگاه های کانادا برای تحصیل در این کشور الزامی است. گواهی تمکن مالی جهت اثبات توانایی مالی برای تحصیل در کانادا نیز از شرایط مهم تحصیل در کانادا است که مبلغ آن بطور میانگین 15 هزار دلار کانادا می باشد.

شرایط تحصیل در کانادا برای متقاضیان زیر 18 سال به دو صورت است: یا باید همراه با والدین یا سرپرست قانونی خود به کانادا سفر کند و یا یک سرپرست با اقامت دائم کانادا داشته باشد. برای متقاضیان تحصیل در کانادا که 18 سال به بالا هستند، همراهی خانواده یا داشتن سرپرست اختیاری است. برای پذیرش در مدارس و دانشگاه های کانادا باید حتما در آزمون های مهارت زبان شرکت کرد.

 

http://asmehr.ir/page.aspx?=%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9%20%D9%84%D8%A7%D8%B2%D9%85%20%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C%20%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%20%D9%87%D8%A7%DB%8C%20%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه های کانادا

 

تحصیل در کانادا در مقطع ابتدایی

تحصیل در کانادا در مقطع ابتدایی از سن 6 تا 14 سالگی است که قبل از آن دوره پیش دبستانی که اختیاری می باشد را می گذرانند. از شرایط مهم برای تحصیل در مدارس کانادا داشتن حداقل 4 سال سن، داشتن سرپرست که بتواند توانایی مالی متقاضی برای تحصیل در کانادا را اثبات نماید، داشتن ویزای دانش آموزی کانادا و همچنین مهارت در زبان انگلیسی است. امتحانی برای سنجش میزان آشنایی دانش آموز با زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا انجام می گیرد که با توجه به نتیجه ی آن در صورت نیاز به تقویت زبان انگلیسی ابتدا به کلاس های زبان انگلیسی فرستاده می شود و سپس در مقطع پیش دبستانی یا ابتدایی پذیرش خواهد شد.

 

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

مدارس کانادا به سه دسته مدارس دولتی، مدارس خصوصی و مدارس شبانه روزی تقسیم می شوند. دانش آموز پس از اتمام مقطع ابتدایی وارد مقطع دوره دبیرستان که از سن 14 تا 18 سالگی است؛ می شود. هر سال تحصیلی در کانادا دو ترم است و دانش آموز باید در هر ترم تحصیلی 4 واحد یا در هر سال تحصیلی 8 واحد را با موفقیت پشت سر بگذارد. متقاضیان تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان ابتدا ارزیابی تحصیلی شده و توسط آزمون، سطح علمی آن ها مشخص می شود و بر اساس آن در مقطع تعیین شده مشغول به تحصیل خواهند شد.

برای تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان آزمون مهارت زبان انگلیسی انجام نمی شود که می تواند مزیت مهمی برای افرادی که به زبان تسلط ندارند، باشد. ولی در صورتی که متقاضی تحصیل در کانادا مهارت کافی در زبان انگلیسی نداشته باشد باید در کنار دروس تحصیلی اصلی در کلاس های زبان نیز شرکت کند و مهارت زبان خود را بهبود بخشد.

 

5 دلیل تحصیل در کانادا از زبان دانشجویان

 

تحصیل در کانادا با دیپلم

پس از اتمام دوره ی دبیرستان و پیش دانشگاهی در کانادا به فرد مدرک دیپلم اعطا می شود. با مدرک دیپلم می توان برای تحصیل در کالج یا دانشگاه های کانادا درخواست داد. متقاضی تحصیل در کانادا با دیپلم چه دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی خود را در کانادا گذرانده باشد و چه در کشور خودش، معدل و ریز نمرات دوره دبیرستان برای پذیرش در کالج یا دانشگاه های کانادا بسیار حائز اهمیت است. داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه (مانند نمره 6 آزمون آیلتس یا نمره 6 آزمون TEF) نیز جهت تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم بسیار مهم است.

 

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

تحصیل در کانادا با مدرک فوق دیپلم

 

شرایط پذیرش از دانشگاه های کانادا برای تحصیل در کانادا

ممکن است تحصیل در کانادا و شرایط پذیرش در هر کدام از دانشگاه های کانادا با دیگری متفاوت باشد و هر دانشگاه قوانین و مقررات مخصوص به خود را مانند آزمون ورودی یا شرط معدل برای اخذ دانشجو در نظر بگیرد. در هر صورت داشتن ریز نمرات و معدل بالای دوره ی دبیرستان و پیش دانشگاهی در اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا بسیار حائز اهمیت است. دانشجویان حتما می بایست مدارک تحصیلی قبل از درخواست خود را همراه با مدرک مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسه (که هر دانشگاه یا کالج آن را تعیین می کند) ارائه کنند. به طور کلی مدرک زبان آیلتس با نمره 6 و بالاتر برای گرفتن پذیرش از دانشگاه ها مطلوب است. شما می توانید همزمان برای چند دانشگاه در کانادا درخواست تحصیل را ارائه دهید. برای اطلاعات بیشتر درباره ی نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در کانادا با موسسه حقوقی مهاجرتی آینده سازان مهر تماس بگیرید.

 

تحصیل در کانادا

 

تحصیل در کالج کانادایی

رشته های فنی، مهندسی، علمی کاربردی و هنری در کالج های کانادا ارئه می گردد و متقاضیان تحصیل در کانادا در این رشته ها می توانند از این کالج ها پذیرش بگیرند. داشتن مدرک زبان انگلیسی (حداقل نمره 5.5 آزمون آیلتس) برای تحصیل در کالج های کانادا الزامی است و در صورت نداشتن مدرک زبان انگلیسی ابتدا باید دروه های یادگیری زبان انگلیسی در کالج گذرانده شود. برخی از کالج های معروف کانادا عبارت اند از: کالج سنتنیال، کالج دال هوزی، کالج داگلاس، کالج موهاک و کالج جورجیَن. لازم به ذکر است پذیرش در کالج های کانادا کمی مشکل است. پس این کار را به کارشناسان حرفه ای آینده سازان مهر بسپارید.

 

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

متقاضی برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی نیاز به مدرک دیپلم دارد. معدل مدرک دیپلم باید حداقل 14 و در برخی رشته ها حداقل 15 باشد. داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6 یا بالاتر نیز از دیگر شرایط تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی است. اگر متقاضی مدرک زبان انگلیسی نداشته باشد باید قبل از ورود به دانشگاه دوره های آموزش زبان انگلیسی را بگذراند. طول دوره تحصیل در کانادا معمولا 3 تا 4 سال به طول می انجامد و زبان تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می گردد. شایان ذکر است اگر دانشجو به زبان انگلیسی تسلط نداشته باشد و یا مدرک آن را نتواند ارائه کند می تواند تحصیل به زبان فرانسه را انتخاب نماید. جهت تحصیل به زبان فرانسه دانشجو باید نمره ای بین 699 تا 830 آزمون TEF را کسب کند. هزینه ی تحصیل در مقطع کارشناسی حدوداد 32/000 دلار کانادا در سال می باشد.

 

تحصیل در کانادا

 

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضی تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک کارشناسی با حداقل معدل 14 داشته باشد. داشتن مدرک زبان انگلیسی تافل (حداقل نمره 100) یا آیلتس (حداقل نمره 6) برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد الزامی است و در صورت نداشتن مدرک زبان انگلیسی روند پذیرش در دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد با مشکل مواجه خواهد شد. طول دوره تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا حدودا دو سال است که به کارآموزی و پروژه می گذرد. زبان تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی است اما برخی دانشگاه های کبک دوره های تحصیلی به زبان فرانسوی نیز برگزار می کند.

 

شرایط ادامه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

شرایط ادامه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

 

تحصیل در کانادا در مقطع دکترا

تحصیل در کانادا در مقطع دکترا نیازمند مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالای 13 و همچنین یکی از مدارک زبان انگلیسی یا فرانسه می باشد. ارائه یک پروپوزال پژوهشی که متقاضی قصد دارد در دوره دکترا روی آن کار کند از دیگر شرایط اخذ پذیرش تحصیل در کانادا در مقطع دکتراست. طول دوره تحصیل در کانادا در مقطع کانادا بین 4 تا 6 سال است و دانشجو در این مدت بیشتر به فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی می پردازد.

معمولا هزینه ای که دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کانادا در مقطع دکترا باید بپردازند، بیشتر از دانشجویان بومی این کشور است. هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دکترا ممکن است در هر دانشگاه متفاوت باشد اما به طور میانگین هزینه ای بین 10000 تا 20000 دلار کانادا را به این منظور باید در نظر بگیرید.

مدت دوره ی دکترا در کانادا بین 3 تا 5 سال است و در این مدت دانشجو باید یک پروژه را که توسط شرکت های بزرگ اسپانسر شده است، به انجام برساند. این شرکت ها به دانشجویان در مقطع دکترا کمک هزینه ی تحصیلی نیز اعطا می کنند.

 

تحصیل در کانادا در رشته پزشکی و دندانپزشکی

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا باید مدرک کارشناسی و زبان انگلیسی داشته باشید. تحصیل در این رشته ها در کانادا نیاز به قبولی در آزمون مخصوص به خود از جمله آزمون MCAT و آزمون CASPer را دارد. پس از آن نیز باید در دو مصاحبه شرکت کنید. جزئیات بیشتر را در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا مطالعه فرمایید.

 

تحصیل در کانادا 2020

توضیحات دکتر قاسمی مدیر موسسه آینده سازان مهر در رابطه با تحصیل در کانادا در سال 2020

 

تحصیل در کانادا و بورسیه تحصیلی

شما می توانید برای پایین آوردن هزینه های تحصیل در کانادا درخواست بورسیه تحصیلی داشته باشید. البته به این منظور باید از معدل و رزومه ی خوبی برخوردار باشید. اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در تمام مقاطع تحصیلی امکان پذیر است اما برای دانشجویان بین المللی کمی مشکل تر بوده و در مقطع دکترا ساده تر است.

 

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا

 

تحصیل رایگان در کانادا

تنها متقاضیانی که اقامت دائم کانادا را داشته باشند می توانند از تحصیل رایگان در این کشور برخوردار شوند. اما برای متقاضیان بین المللی که اقامت کانادا را ندارند، تحصیل رایگان در کانادا توسط بورسیه ی تحصیلی این کشور که در بخش قبل توضیح داده شد امکانپذیر است. بورسیه تحصیلی کانادا به متقاضیان مقطع دکترا که نمرات عالی دارند و همچنین متقاضیان تحصیل در کانادا که محدودیت مالی دارند اعطا می گردد. توسط بورسیه تحصیلی کانادا می توان از تحصیل رایگان در کانادا برخوردار شد.

 

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا

تحصیل رایگان در کانادا

 

شرط معدل برای تحصیل در کانادا

بدون شک شرط معدل یکی از معیارهای مهم پذیرش دانشجو در تمام دانشگاه های جهان است. دانشگاه های کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیستند و هر دانشگاه شرط معدل مخصوص به خود را جهت تحصیل در کانادا دارد. اما به طور میانگین در بیشتر دانشگاه های کانادا معدل 3 از 4 برای پذیرش دانشجو مورد قبول است که طبق سیستم نمره دهی در ایران، 15 از 20 می باشد.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در کانادا با معدل پایین کلیک کنید.

 

شرایط سنی تحصیل در کانادا

یکی از موارد مهم در بحث تحصیل در کانادا شرایط سنی جهت تحصیل در این کشور می باشد. شرایط سنی تحصیل در کانادا با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت است. شروع تحصیل در کانادا از سن 3 سالگی است که تا سن 6 سالگی ادامه دارد و آین دوره ی پیش دبستانی می باشد. دوره ی دبستان از سن 6 سالگی آغاز شده و شامل دوره های ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان است که 12 سال و با اخذ مدرک دیپلم پایان می یابد. تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا شرایط سنی خاصی ندارد ولی برای سن های بالا شرایط کمی سخت گیرانه تر است.

 

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

یکی از مسائل مهم برای متقاضیان تحصیل در کانادا هزینه ی آن است. هزینه ی تحصیل در کانادا و در مدارس دولتی آن بین 10000 تا 15000 دلار در سال و در مدارس خصوصی حدودا دو یا سه برابر است. هزینه ی تحصیل در کانادا در مدارس شبانه روزی حدودا سالیانه 30000 تا 80000 دلار می باشد. به طور متوسط هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی 12000 تا 20000 دلار، هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس 12000 دلار تا 18000 دلار و در مقطع دکترا حداقل 20000 دلار پیش بینی شده است. هزینه های نام برده شده هزینه های مربوط به شهریه دانشگاه است و هزینه زندگی در کانادا شامل خورد و خوراک و مسکن و رفت و آمد حدودا ماهیانه 1000 تا 2000 دلار می باشد.

 

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

 

زبان تحصیل در کانادا

زبان تحصیل در کانادا در ایالت های فدرال این کشور به زبان انگلیسی است و در ایالت های کبک به زبان فرانسوی می باشد. بنابراین برای تحصیل در ایالت های فدرال کانادا مدرک زبان انگلیسی و برای تحصیل در ایالت های کبک کانادا مدرک زبان فرانسوی نیاز است. البته جالب است بدانید که تعدادی از دانشگاه های این کشور نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند اما بقیه استانداردهای پذیرش دانشجوی خارجی باید رعایت شود. از آنجا که این کشور یک کشور دو زبانه محسوب می شود پس می توان با داشتن مدرک زبان های فرانسه یا انگلیسی در آن اقدام به ادامه تحصیل کرد.

 

 

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

 

مدارک لازم برای تحصیل در کانادا

مدارک لازم برای تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا با ارائه ی مدارک زیر امکان پذیر خواهد بود:

 • عکس 3*4
 • پاسپورت معتبر
 • نامه ی پذیرش از دانشگاه
 • رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 • گواهی تمکن مالی
 • آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات
 • گزارش پزشکی
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه
 • ویزای تحصیلی کانادا
 • انگیزه نامه
 • پرداخت هزینه ی اجازه ی تحصیل

 

لازم به ذکر است تمامی مدارک جهت تحصیل در کانادا باید به زبان رسمی این کشور جهت پذیرش از دانشگاه ترجمه شوند.

 

تحصیل در کانادا

 

دانشگاه های معتبر کانادا برای تحصیل در کانادا

در بخش زیر اسامی تعدادی از دانشگاه های برتر در کانادا را مشاهده می نمایید.

 

دانشگاه های معتبر کانادا
University of Alberta
University of Calgary
University of Ottawa
University of Toronto
University of waterloo
University of western Ontario
Mc gill university
Mc master university
university of montreal
Queens university of kingston
Capilano University

       

مقایسه دانشگاه های کانادا

    رتبه 2020     رتبه QS   درصد دانشجویان بین المللی شهر شهریه دانشجویان بین المللی
دانشگاه Toronto

18

29

33.9

 Toronto 

36000-55000

دانشگاه British Columbia

34

51

27.2

 Vancouver  

29000-38000

دانشگاه McGill

40

35

36.6

Montreal

17000-45000

دانشگاه McMaster

69

140

19.1

Hamilton

30000-54000

دانشگاه Montreal

73

137

20.9

Montreal

23000-28000

دانشگاه Alberta

131

113

27.6

Edmonton

18000-25000

دانشگاه Calgary

200

233

21.3

Calgary

20000-24000

دانشگاه Waterloo

201-250

173

28.8

Waterloo

28000-35000

دانشگاه Western

201-250

211

19.8

London

27000-31000

دانشگاه Queen

251-300

239

14.2

Kingston

20000-43000

 

داده ها

 

تحصیل در کانادا

دانشگاه های کانادا

 

تحصیل در کانادا

رتبه دانشگاه ها

 

تحصیل در کانادا

درصد دانشجویان بین المللی

 

تحصیل در کانادا

شهریه برای دانشجویان بین المللی

 

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

در صورتی که تحصیل در کانادا بیش از 6 ماه طول بکشد باید برای ویزای تحصیلی کانادا درخواست دهید. برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید مدارک نام برده شده که مهم ترین آن نامه ی پذیرش از دانشگاه است را به سفارت تحویل داده و منتظر اخذ ویزای خود بمانید. درخواست ویزای تحصیلی کانادا به صورت آنلاین انجام شده و معمولا 4 تا 6 ماه طول می کشد.

 

مزایای تحصیل در کانادا

برخی از مزایای چشمگیر تحصیل در کانادا عبارت اند از:
- بهره مندی از یکی از با کیفیت ترین نظام های آموزشی در جهان
- استفاده از انواع روش های پرداخت شهریه که دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می دهد
- مزایای بلند مدت تحصیل در کانادا که شامل ادامه تحصیل در کشورهای پیشرفته و بازار کار مناسب پس از تحصیل می شود
- شانس بالای گرفتن اقامت دائم کانادا
- تجربه زندگی در محیط چندفرهنگی و فرصت آشنایی با افراد از فرهنگ ها و اقوام مختلف جهان
- کانادا یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تحقیقات علمی است و این کشور فرصت های بیشماری را در این زمینه در اختیار افراد محصل در کانادا قرار می دهد.

 

کار حین تحصیل در کانادا

متقاضی در حین تحصیل در کانادا می تواند به منظور کاهش هزینه ها مشغول به کار شده و حقوق به دست آورد. کار حین تحصیل در کانادا هم در دانشگاه و هم در خارج از دانشگاه امکان پذیر است. دانشجو حین تحصیل در کانادا اجازه ی کار به مدت حداکثر 20 ساعت در هفته را خواهد داشت که این میزان بسته به مقطع تحصیلی افراد متفاوت می باشد. البته در تعطیلات تابستان و زمستان تا 30 ساعت در هفته نیز می توانید کار کنید.

 

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

شرایط کار ضمن تحصیل در کانادا

 

کار دانشجویی یا کارآموزی در کانادا

در کانادا امکان کار دانشجویی و کارآموزی همزمان با تحصیل برای دانشجویان وجود دارد. برای اجازه ی کار دانشجویی در کانادا شرایط خاصی از جمله داشتن مجوز تحصیل معتبر، تحصیل تمام وقت و داشتن شماره بیمه اجتماعی وجود دارد که با دارا بودن این شرایط می توانید به کار دانشجویی بپردازید.

برای کارآموزی در کانادا نیز بسیاری از دانشگاه ها یا کالج ها دوره های کارآموزی و کارورزی را که به دوره کوآپ (CO-op) نیز معروف است، برای برخی از رشته های تحصیلی ارائه می دهند. جهت درخواست دوره کارآموزی در کانادا نیز باید شرایطی از جمله مجوز تحصیل معتبر و نامه دانشگاه مبنی بر تحصیل در آن دانشگاه را داشته باشید. لازم به ذکر است که دوره های کارآموزی دانشجویان نباید بیشتر از 50 درصد از ساعات آموزشی هفتگی آنها باشد.

 

اجازه کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا (ورک پرمیت کانادا)

دولت کانادا برای دانشجویان بین المللی در کانادا که فارغ التحصیل می شوند، اجازه کار صادر می کند که به آن اجازه کار باز یا ورک پرمیت گفته می شود. ورک پرمیت کانادا به مدت 3 سال اعتبار دارد و محدودیتی برای تعداد کارفرما و ساعات کاری قائل نشده است. نابراین می توانید با این مجوز در چند شغل همزمان فعالیت داشته باشید.

مجوز ورک پرمیت به همه افراد اعطا نمی شود و تنها متقاضیانی که شرایط زیر را داشته باشند، می توانند آن را دریافت کنند:

 • همسر متقاضی مجوز کار رسمی یا تحصیل در کانادا داشته باشد.
 • متقاضی اخیرا فارغ التحصیل یکی از دوره های آموزشی مورد قبول اداره مهاجرت کانادا شده باشد.
 • متقاضی قادر به پرداخت هزینه های تحصیل خود نباشد و دانشجوی ناتوان شناخته شود.
 • متقاضی عضو زیر 18 سال خانواده باشد.
 • متقاضی پناهنده ای باشد که با بحران مالی روبرو شده است.
 • به متقاضی دستور داده شده که کانادا را ترک کند ولی فعلا برایش مقدور نیست.

 

اجازه اقامت پس از تحصیل در کانادا

اجازه اقامت پس از تحصیل در کانادا به مدت 8 ماه تا 3 سال برای دانشجو صادر می گردد که در این مدت دانشجو باید برای اخذ اقامت دائم کانادا شرایطی را مهیا کند. مهم ترین شرط برای اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا تسلط به یکی از زبان های رسمی کانادا که انگلیسی و فرانسوی است می باشد. پس از آن باید به دنبال کار مناسب بگردید. به این منظور بایستی سرمایه و دانش کافی داشته باشید. پس از اشتغال به کار نیز باید مالیات خود را تمام و کمال پرداخت کرده باشید. علاوه بر کار، از طریق روش های دیگری از جمله سرمایه گذاری، اکسپرس انتری و ازدواج نیز می توانید جهت دریافت اقامت اقدام نمایید. با داشتن این شرایط موفق به اخذ اقامت دائم کانادا پس از فارغ التحصیلی خواهید شد.

                    

موقعیت کار پس از تحصیل در کانادا

پیدا کردن کار پس از تحصیل در کانادا در صورتی که متقاضی مقاطع بالاتر از دیپلم را در این کشور گذرانده باشد، به راحتی امکان پذیر است. به این منظور متقاضی نیازمند ویزای کار پس از تحصیل می باشد که با اخذ این ویزا و کار کردن در این کشور پس از چند سال می توان جهت اخذ اقامت دائم کانادا درخواست نمود. مهلت ارسال درخواست برای اخذ ویزای کار پس از تحصیل در کانادا، حداکثر تا 180 روز از فارغ التحصیلی بوده و مدت این ویزا نیز حداکثر 3 سال است.

در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید، می توانید پس از تحصیل بدون یافتن کار در این کشور به طور موقت اقامت کنید:

 • تحصیل در یک دوره آموزشی معتبر در موسسات معتبر به مدت حداقل 8 ماه
 • داشتن مدرک یا گواهی تحصیلی معتبر از موسسه آموزشی معتبر در کانادا
 • قانونی و تمام وقت بودن اقامت متقاضی در طول دوره ی تحصیل
 • داشتن ریز نمرات دروس و نامه ی رسمی از موسسه آموزشی مبنی بر پایان دوره آموزشی

 

وضعیت اخذ تابعیت پس از تحصیل در کانادا

اخذ تابعیت مستقیم کانادا پس از تحصیل در این کشور امکان پذیر نیست و برای اخذ تابعیت کانادا ابتدا باید اقامت دائم این کشور را کسب کرد. اقامت دائم کانادا نیز همانطور که در بخش موقعیت کار پس از تحصیل در کانادا اشاره کردیم، پس از 3 سال کار در کانادا اخذ می گردد. پس از دریافت اقامت دائم کانادا نیز بعد از 3 سال می توان برای اخذ تابعیت این کشور اقدام نمود.

 

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا ۲۰۲۱-۲۰۲۰

و اما سوال بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا در رابطه با دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا است. در این بخش لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در کانادا را مشاهده می کنید که به سه دسته ی ممتاز، خوب و متوسط تقسیم می شوند.

 

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا 2020-2021
گروه الف (ممتاز) گروه ب (خوب) گروه ج (متوسط)
Dalhousie University Brock University  صرفأ در رشته تربیت بدنی Acadia University
HEC Montreal Carleton University Bishop’s University
Laval University Concordia University Brandon University
McGill University Ecole de Technologie Supérieure, University of Quebec Cape Breton University (CBU)
McMaster University Lakehead University   Fairleigh Dickinson University – Vancouver Campus  شعبه دانشگاه آمریکا
Memorial University of Newfoundland National Institute Scientific Research, University of Quebec Laurentian University
Polytechnique Montreal National School of Public Administration, University of Quebec Mount Allison University
Queen's University Ryerson University Mount Royal University
Simon Fraser University Université du Québec à Montréal Mount Saint Vincent University
-University of Montreal Université du Québec à Québec Nipissing University
University of Alberta University of New Brunswick صرفاً در رشته های کشاورزی و جنگلداری Saint Mary’s University
University of British Columbia University of Northern British Colombia Saint Paul University
University of Calgary University of Ontario Institute of Technology St. Francis Xavier University
University of Guelph University of Regina The King’s University
University of Manitoba University of Sherbrooke The University of Lethbridge
University of Ottawa   The University of Winnipeg
University of Saskatchewan   Thompson Rivers University
University of Toronto   Trent University
University of Victoria   Trinity Western  University
University of Waterloo   Universite de Moncton
University of Western Ontario (Western University   Université du Québec à Chicotimi
University of Windsor   Université Sainte – Anne
York University   University of Prince Edward Island
    University of Quebec at Rimouski
    University of Quebec at Trois – Rivieres 
    University of Quebec, Abitibi  – Temiscamingue
    University of Quebec, Outaoais
    Vancouver Island University
    Wilfrid  Laurier University

 

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا ۲۰۲۱- ۲۰۲۰

همچنین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا جهت تحصیل در رشته های علوم پزشکی به صورت زیر می باشد.

 

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا 2020-2021
Dalhousie University
Laval University
McGill University
McMaster University
Memorial University of Newfoundland
Queen’s University at Kingston
Simon Faster University
University of Western Ontario
Universite de Sherbrooke
University de Montreal
University de Quebec a Montreal
University Guelph
University of Alberta
University of British Columbia
University of Calgary
University of Manitoba
University of Northern British Columbia
University of Ottawa
University of Regina
University of Saskatchewan
University of Toronto
University of Victoria
University of Windsor
University Waterloo
Western University
York University

 

بهترین شهرهای دانشجویی کانادا

همواره کشور کانادا به عنوان یکی از مقاصد مهم دانشجویان بین المللی برای تحصیل در نظر گرفته می شود و دلیل آن نیز وجود دانشگاه های معتبر در این کشور است. با این که دانشگاه های کانادا جزو بهترین دانشگاه ها در جهان محسوب می شوند اما تعدادی از شهرهای کانادا نیز هستند که در بین بهترین شهر های دانشجویی در جهان دیده شده اند و مقصد دانشجویان بسیاری هستند. برترین شهرهای دانشجویی کانادا عبارتند از:

 • مونترال
 • تورنتو
 • ونکوور
 • کبک
 • ادمونتون

 

سوالات متداول تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در کانادا با توجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است. به طور میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی 32000 دلار، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 19/252 دلار و تحصیل در مقطع دکترا 10000 تا 20000 دلار می باشد.

هزینه زندگی در کانادا چقدر است؟

متوسط هزینه ی زندگی در کانادا ماهیانه حدود 1000 تا 2000 دلار می باشد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا چیست؟

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا عبارت است از:

 • عکس سه در چهار
 • پاسپورت
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • رسید پرداخت شهریه
 • گواهی تمکن مالی
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • مدرک زبان
 • ویزای تحصیلی کانادا

آیا کار حین تحصیل در کانادا امکانپذیر است؟

بله. با داشتن study permit اجازه 20 ساعت کار در هفته و در تعطیلات به صورت تمام وقت را خواهید داشت.

آیا امکان کار پس از تحصیل در کانادا وجود دارد؟

با اخذ ویزای کاری کانادا می توانید پس از اتمام تحصیلات در این کشور مشغول به کار شوید.

آیا اخذ بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان خارجی امکانپذیر است؟

انواع بورسیه های تحصیلی دولتی و خصوصی در کانادا وجود دارد که با توجه به شرایط متقاضیان خارجی قابل اخذ می باشد.

آیا برای تحصیل در کانادا ارائه مدرک زبان ضروری است؟

داشتن مدرک زبان انگلیسی یا زبان فرانسه یکی از ضروریات تحصیل در کانادا می باشد.

آیا اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا به صورت آنلاین امکانپذیر است؟

از طریق تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه در سایت و اپلیکیشن دانشگاه و پرداخت هزینه مربوطه می توانید به صورت آنلاین پذیرش بگیرید.

اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا به چه صورت است؟

تحصیل در کانادا به تنهایی موجب اقامت دائم این کشور نمی شود و به این منظور باید ابتدا پس از پایان تحصیلات، به مدت 3 سال در این کشور مشغول به کار شده و سپس برای اقامت دائم کانادا درخواست دهید.

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا چگونه است؟

پس از تحصیل در کانادا با اخذ ویزای work permit می توانید در این کشور مشغول به مدت حداکثر 3 سال مشغول به کار شوید.

 

سوالات دیگر خود را در بخش نظرات از ما بپرسید.

 

سفارت کانادا در ایران:

آدرس : تهران ، خیابان استاد مطهری ، خیابان شهید سرافراز ، پلاک 57

تلفن : 81520000-021

فکس : 88757054-021

 

 

 

ابر کلمات کلیدی :

تحصیل در کانادا رایگان , تحصیل در کانادا یا استرالیا , تحصیل در کانادا در مقطع دکترا , تحصیل در کانادا پزشکی , هزینه تحصیل در کانادا 2018 , شرایط بورسیه تحصیل در کانادا , اقدام برای تحصیل در کانادا , شرایط ادامه تحصیل در کانادا در مقطع دکترا , شرایط لازم برای تحصیل در کانادا , کار و تحصیل در کانادا , تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان , تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس ، تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا ، دلایل تحصیل در کانادا

 

 

تاریخ به روزرسانی 1402/3/8

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط