شیراز-خیابان معالی آباد-نبش پزشکان-ساختمان یاقوت- طبقه 5 واحد 17
۰۹۰۳۹۰۸۱۲۰۱ جمعه ها نیز پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم.

تحصیل در ترکیه

هر آنچه باید در مورد تحصیل در ترکیه بدانید

ترکیه کشوری است اوراسیایی به این معنی که بخشی از آن در قاره اروپا و بخشی از آن در قاره آسیا قرار گرفته است. به همین دلیل نیز فرهنگ هر دو قاره در بین مردم ترکیه دیده می شود. ترکیه سی و هفتمین کشور بزرگ جهان می باشد و با شش کشور آسیایی و دو کشور اروپایی همسایه است که یکی از این کشورهای آسیایی ایران می باشد. همسایگی ایران و ترکیه یکی از دلایلی است که تحصیل در ترکیه در بین ایرانیان را بسیار پرطرفدار کرده است. علاوه بر این فرهنگ و دین و مذهب مشابه نیز در محبوبیت تحصیل در ترکیه در ایرانیان تاثیر فراوانی داشته است. طبق آمار 98 درصد از جمعیت ترکیه مسلمان و تقریبا 2 درصد از مسیحیت و کلیمی و دیگر ادیان پیروی می کنند. مسلمانان ترکیه بیشتر از اهل تسنن می باشند. مدارس و دانشگاه های ترکیه و مدارک آن ها در سراسر جهان معتبر و شناخته شده هستند که این مورد یکی از مهم ترین دلایل افزایش درخواست اخذ ویزای تحصیلی ترکیه در ایران است. تحصیل در ترکیه مزایای بسیاری که مهم ترین آنها امکانات عالی و هزینه مناسب است را به همراه دارد. در صورتی که شما هم جزو افرادی هستید که قصد تحصیل در ترکیه را دارند؛ در این مقاله همراه باشید تا جزئیات تحصیل در ترکیه را به طور مفصل بررسی کنیم.

 

 

تحصیل در ترکیه در مقطع ابتدایی

بسیاری از والدین خواستار تحصیل در ترکیه فرزندانشان از آغاز سن تحصیل آنها و در مقطع ابتدایی هستند. تحصیل در ترکیه در مقطع ابتدایی در مدارس بین المللی ترکیه که مخصوص دانش آموزان مهاجر و بین المللی است امکانپذیر می باشد. مدارس بین المللی ترکیه خود به سه نوع مدرسه که مدارس ایرانی، مدارس ترکی و مدارس بین المللی هستند تقسیم می شود و شرایط پذیرش در آنها تقریبا یکسان است. تحصیل در مقطع ابتدایی در ترکیه 5 سال طول می کشد. در ترکیه 67 مدرسه بین المللی وجود دارد که به زبان های مختلف و بیشتر زبان انگلیسی تدریس می کنند. هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع ابتدایی و مدارس بین المللی ترکیه نسبت به مدارس محلی آن بالاتر است و از امکانات گسترده تری نظیر فعالیت های جانبی، سطح آموزش بالا و گزینش کمتر نیز برخوردارند. متقاضیان تحصیل در ترکیه در مقطع ابتدایی و در مدارس بین المللی ترکیه باید بتوانند از این مدارس پذیرش بگیرند که به این منظور باید مدارک همسان سازی کارنامه و کارت اقامت را آماده نمایند. مهارت های زبان انگلیسی در پذیرش از مدارس بین المللی ترکیه بسیار مهم است. هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع ابتدایی و مدارس بین المللی ترکیه حدودا سالیانه 15000 پوند است.

برخی از مدارس بین المللی ترکیه عبارتند از:

- مدرسه بین المللی سفیر

- مدرسه بین المللی مف - MEF

- مدرسه بین المللی استانبول

- کالج TED

- مدرسه خصوصی الکو (Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı in Turkish)

برای تحصیل در ترکیه در مدارس ایرانی به کارت اقامت ترکیه نیاز دارید. کارت اقامت نشان دهنده سکونت شما در ترکیه است که به آن کیملیک گفته می شود و شماره آن همانند کد ملی در بسیاری از کارهای اداری قابل استفاده است.

تحصیل در ترکیه در مدارس ترکی نیز مخصوص متقاضیان تحصیل در ترکیه به زبان ترکی است که برای تحصیل در این مدارس باید به زبان ترکی تسلط داشته باشند.

معلمان مدارس ایرانی در ترکیه ایرانی می باشند و همه ملزم به رعایت حجاب هستند که این امر می تواند مزیت مهمی برای تحصیل در ترکیه محسوب شود.

 

تحصیل در ترکیه در مقطع راهنمایی

تحصیل در ترکیه مقطع راهنمایی پس از اتمام تحصیلات ابتدایی آغاز می شود. تحصیل در ترکیه در مقطع راهنمایی سه سال به طول می انجامد. تحصیل در ترکیه در مقطع راهنمایی همانند مقطع ابتدایی در سه مدرسه بین المللی، ترکی و ایرانی انجام می گیرد. سایر شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع راهنمایی نیز مشابه با مقطع ابتدایی می باشد. هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع راهنمایی در مدارس دولتی رایگان می باشد، اما در مدارس خصوصی، هزینه های تحصیل حداقل 15000 لیر می باشد.

 

تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان

دبیرستان های ترکیه به دو دسته ی دبیرستان های دولتی و دبیرستان های خصوصی تقسیم می شود. تحصیل در ترکیه در دبیرستان های دولتی رایگان است ولی دبیرستان های خصوصی شهریه دریافت می کنند. تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان نیز در سه نوع دبیرستان های بین المللی، ترکی و ایرانی میسر می باشد که شرایط آنها مانند مقاطع گفته شده است. طول تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان چهار سال است که در بعضی مدارس به دلیل اختصاص دادن یک سال تحصیلی به آموزش زبان انگلیسی این مدت به پنج سال افزایش می یابد. پس از پایان دوره دبیرستان و قبولی در آزمون های نهایی مدرک دیپلم به فرد اعطا می شود و می تواند در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه شرکت کند. برای ثبت نام در مقطع دبیرستان در ترکیه باید یکی از والدین اقامت ترکیه را داشته باشند و مقطع تحصیلی متقاضی در خارج از ترکیه نیز باید با مقاطع تحصیلی ترکیه معادل سازی شود. نمونه ای از دبیرستان های بین اللملی در ترکیه به شرح زیر می باشند :

 • British International School
 • Istanbul International Community School
 • Istanbul International School
 • Keystone International School
 • Tarabya British Schools

 

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم با قبولی در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر امکانپذیر می باشد. ریز نمرات و معدل بالای مدرک دیپلم نیز در پذیرش دانشگاه ها جهت تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم بسیار موثر است. برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم باید مدرک زبان ترکی داشته باشید؛ چرا که بیشتر دانشگاه ها در مقطع کاردانی و کارشناسی به زبان ترکی تدریس می شوند. طول دوره تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم در مقطع کاردانی دو سال و در مقطع کارشناسی چهار سال می باشد.

شرایط تحصیل در ترکیه در دانشگاه

تحصیل در ترکیه هر ساله طی سه ترم تحصیلی و در فصل های بهار، تابستان و پاییز صورت می گیرد. دانشگاه های ترکیه شامل دو دسته دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی هستند. متقاضیان تحصیل در ترکیه باید مدرک دیپلم دبیرستان را داشته باشند و در آزمون ورودی دانشگاه نیز امتیاز قابل قبول را کسب کرده باشند. تحصیل در ترکیه و پذیرفته شدن در دانشگاه های ترکیه شرایط سنی ندارد و هر دانشگاه نیز آزمون ورودی مخصوص به خود را برای متقاضیان تحصیل در ترکیه ارائه می دهد. زبان تحصیل در بیشتر دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی است و چنانچه دانشجویان پذیرش شده برای تحصیل در ترکیه زبان ترکی را ندانند می توانند در دوره های آموزش زبان ترکی که به صورت رایگان برگزار می شود، شرکت نمایند. در بسیاری از دانشگاه های معتبر و مورد تایید در ترکیه نیز دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند. گواهی تمکن مالی برای اثبات تامین هزینه تحصیل در ترکیه نیز از دیگر شرایط تحصیل در ترکیه می باشد.

نمونه ای از دانشگاه های معتبر ترکیه جهت تحصیل در ترکیه را نیز می توان به صورت زیر نام برد:

- دانشگاه فنی استانبول (İstanbul Teknik Üniversitesi)

- دانشگاه فنی خاورمیانه ( Middle East Technical University )

- دانشگاه استانبول ( stanbul Üniversitesi )

- دانشگاه آنادولو ( anadolu universitesi )

 

 

 

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

متقاضی تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی باید مدرک دیپلم داشته باشد و از معدل دیپلم خوبی برخوردار باشد و همچنین در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر قبول شده باشد. با وجود این شرایط باید متقاضی تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی مدارک خود به دانشگاه تحویل دهد و خود را برای مصاحبه که به صورت تلفنی، چت تصویری یا حضوری انجام می شود آماده نماید. پس از این مراحل پذیرش تحصیلی متقاضی تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی صادر می گردد. تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی معمولا 4 سال طول می کشد مگر در رشته های خاصی مانند پزشکی که این مدت 6 سال است.

 

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

شرایط پذیرش برای تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد به این صورت است که دانشگاه های ترکیه هر ساله در دو نوبت رشته های تحصیلی و ظرفیت پذیرش خود را اعلام کرده و متقاضیان تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد بایستی برای ثبت نام در رشته تحصیلی مورد نظر خود اقدام نمایند. پذیرش برای تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد نیازی به آزمون سراسری ندارد و هر دانشگاه آزمون ورودی و امتحانات مخصوص به خود را برای پذیرش دانشجویان برگزار می کند. مدرک کارشناسی و نمرات آن نیز ملاک مهمی برای پذیرش در تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد است. طول دوره تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد حدودا دو سال طول می کشد. از شرایط مهم دیگر برای تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد داشتن مدرک زبان ترکی تومر و مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل می باشد.

 

تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا

شرایط پذیرش و تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا نیز همانند مقطع کارشناسی ارشد می باشد با این تفاوت که شرایط کمی سخت تر است و متقاضی تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد برای اخذ پذیرش از دانشگاه باید از معدل و نمرات خوبی در مقطع کارشناسی ارشد برخوردار بوده باشد. طول دوره تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا چهار سال یا در برخی موارد بیشتر است که نیمی از دوره تحصیلی به پاس کردن واحدهای درسی و نیمی از آن نیز به تحقیق و مقاله و پایان نامه اختصاص دارد.

 

تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی و دندانپزشکی هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی ارائه می شود. برای تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی و دندانپزشکی متقاضی باید در آزمون های SAT و YOS شرکت کرده و نمره قابل قبول را کسب نماید. آزمون SAT مربوط به متقاضیان تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی و آزمون YOS برای متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی به زبان ترکی می باشد که پس از قبولی در این آزمون ها باید مدرک زبان مرتبط را ارئه دهید. طول دوره تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی و دندانپزشکی حدودا پنج سال است.

 

 

بورسیه تحصیلی ترکیه

متقاضیان تحصیل در ترکیه می توانند با اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه از کمک هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه برخوردار شوند. حتی ممکن است با داشتن شرایط خاصی در بورسیه تحصیلی ترکیه این هزینه ها کاملا رایگان شود. بورسیه تحصیلی ترکیه به متقاضیان تحصیل در ترکیه که معدلشان حداقل 15 باشد و از سلامت کامل روحی و جسمی برخوردار باشند، تعلق می گیرد. برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه شرایط سنی وجود دارد و با این منظور اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع لیسانس حداقل 20 سال، مقطع فوق لیسانس حداقل 26 سال و مقطع دکترا حداقل 31 سال سن نیاز است.

 

زبان تحصیل در ترکیه

زبان مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه انگلیسی و ترکی می باشد . تحصیل در دانشگاه هایی که دروس به زبان ترکی ارائه می شود نیازمند گذراندن دوره آموزشی زبان ترکی به مدت 6 ماه ( دو نیم سال تحصیلی ) برای دانشجویانی که به این زبان مسلط نیستند. در دانشگاههای پزشکی دروس به زبان ترکی ارائه می شود.

 

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه در مقایسه با سایر کشورها بسیار مناسب است. هزینه ها به دو دسته هزینه زندگی در ترکیه و هزینه تحصیل در ترکیه تقسیم می شوند. تحصیل در ترکیه در دانشگاه های دولتی رایگان است و در دانشگاه های خصوصی شهریه دریافت می گردد که این هزینه حدودا 5000 تا 10000 لیر در سال است. هزینه تحصیل در ترکیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی نیز تقریبا در هر ترم 800 لیر در دانشگاه های دولتی ترکیه و 8000 لیر در دانشگاه های خصوصی ترکیه پیش بینی شده است.

تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه خصوصی:

مقطع کارشناسی: 27 هزار لیر

مقطع کارشناسی ارشد و دکترا: 19500 لیر

 

تحصیل در رشته معماری در دانشگاه خصوصی:

مقطع کارشناسی: 26900  لیر

مقطع کارشناسی ارشد و دکترا: 26000 لیر

 

تحصیل در رشته مهندسی در دانشگاه دولتی:

مقطع کارشناسی: 1600  لیر

مقطع کارشناسی ارشد و دکترا: 1360 لیر

 

تحصیل در رشته ادبیات در دانشگاه دولتی:

مقطع کارشناسی: 1290 لیر

مقطع کارشناسی ارشد و دکترا: 1020 لیر

 

تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه دولتی:

مقطع کارشناسی: 1290 لیر

مقطع کارشناسی ارشد و دکترا: 1020 لیر

 

هزینه زندگی در ترکیه

با توجه به اینکه هزینه زندگی هر خانواده بسته به اقتصاد آن کشور، خود شخص، تنوع خوراک و پوشاکشان دارد هزینه زندگی در ترکیه دقیق نمیتوان گفت، اما می توانید حدودا هزینه زندگی برای یک خانواده 2 نفره در ماه جهت تحصیل در ترکیه را در متن زیر مطالعه کنید.

هزینه اجاره یک خانه برای 2 نفر در مرکز شهر بین 1000 تا 1100 لیر می باشد. هزینه آب غیر آشامیدنی بین 70 تا 100 لیر و آب آشامیدنی 50 لیر می باشد. هزینه برق در تابستان بین 110 تا 190 لیر و در زمستان بین 100 تا 150 لیر است. توجه داشته باشید که در بررسی هزینه زندگی در ترکیه جهت تحصیل در ترکیه بیشترین هزینه در کشور ترکیه صرف هزینه گاز می شود که بسیار گران می باشد و باید در مصرف آن صرفه جویی شود؛ در تابستان فقط برای آشپزی بین 40 تا 60 لیر و اما در زمستان هم برای گرمایش آب و هم آشپزی بین 200 تا 400 لیر می باشد. هزینه اینترنت برای حجم 60 گیگابایت حدودا بین 70 تا 90 لیر در ماه می باشد. هزینه گوشت گوساله تازه کیلویی 55 لیر، ماست هر کیلو 5 تا 6 لیر، شیر 4 تا 6 لیر، برنج 7 تا 9 لیر، چای ترک بسته ای 14 تا 19 لیر، حبوبات 10 تا 15 لیر، ماکارونی 4 لیر و به علت تنوع بسیار زیاد پنیر قیمت هر بسته بین 7 تا 20 لیر است.

اگر جمعا بخواهیم حساب کنیم برای یک زندگی دو نفره راحت و نرمال با شرط اینکه محل کار یا دانشگاه جهت تحصیل در ترکیه نزدیک منزل بوده که هزینه رفت و آمد زیاد نباشد، باید شغلی داشته باشید که تقریبا بین 5000 تا 6000 لیر در ماه درآمد داشته باشید.

 

 

دانشگاه های معتبر برای تحصیل در ترکیه

دانشگاه های معتبر و معروف ترکیه که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت این کشور هستند به صورت زیر می باشد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه:

- دانشگاه حاجت تپه (hacettepe university)

- دانشگاه استانبول (Istanbul university)

- دانشگاه آنکارا (Ankara university)

- دانشگاه اژه (ege university)

- دانشگاه آتاتورک (ataturk university)

- دانشگاه کوچ (Koc university)


دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه:


گروه دانشگاه های ممتاز:
- دانشگاه بوگازیچی
Bogazici University

دانشگاه بیلکنت
Bilkent University

گروه دانشگاه های خوب:
دانشگاه استانبول
Istanbul University

دانشگاه قاضی
Gazi Universitesi

دانشگاه سابانچی
Sabanci University

دانشگاه کوچ
KOC University

دانشگاه فنی استانبول
Istanbul Technical University

دانشگاه حاجت تپه
Hacettepe University

دانشگاه فنی خاورمیانه
Middle East Technical University

دانشگاه های گروه متوسط:
دانشگاه اژه
Ege Universitesi

دانشگاه مرمره
Marmara Universitesi

دانشگاه آنادولو
Anadolu University

دانشگاه آنکارا
Ankara University

دانشگاه فنی ایلدیز
Yildiz Technical University

دانشگاه دوکوز اِیلول
Dokuz Eylul Universitesi

دانشگاه چوکوروا
Cukurova Universitesi

 

دانشگاه های دولتی ترکیه

دانشگاه های دولتی در استانبول ترکیه نیز به قرار زیر می باشد:

Istanbul University
IstanbulTechnical University
YıldızTechnical University
Boğaziçi University
Marmara University
Kadir Has University
University of Health Sciences
Galatasaray University
Istanbul Medeniyet University
 
 

مدارک لازم برای تحصیل در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اپلای در دانشگاه های ترکیه در زیر آورده شده است:

- فرم درخواست پذیرش برای دوره مورد نظر

- تمامی مدارک تحصیلی

- مدرک زبان انگلیسی یا ترکی بسته به دوره مورد نظر

- هزینه دانشگاه

 

ویزای تحصیلی ترکیه

پس از طی مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل در ترکیه مقاضی باید برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام نماید. اخذ ویزای تحصیلی ترکیه با تحویل مدارک از جمله عکس، پاسپورت، نامه پذیرش از دانشگاه و ... به همراه فرم درخواست ویزا به سفارت ترکیه انجام می شود. مدت زمان اخذ ویزای تحصیلی ترکیه حدود دو ماه از زمان درخواست است. ویزای تحصیلی ترکیه سه ماه اعتبار دارد که متقاضی تحصیل در ترکیه باید پس از ورود به ترکیه، طی سی روز نسبت به اخذ اقامت دانشجویی ترکیه اقدام نماید.

 

آزمون TOMER ترکیه

TOMER به معنی مرکز آموزش زبان ترکی می باشد که از مهم ترین آزمون های در ترکیه جهت ورود به دانشگاه می باشد. هدف از برگزاری این آزمون، ارزیابی دانش دانشجویان از زبان ترکی می باشد. 

آزمون TOMER شامل شش بخش می باشد:

 • Listening
 • Structure
 • Reading
 • Spoken Interaction
 • Spoken Production
 • Writing
 

مزایای تحصیل در ترکیه

 1. سطح استانداردهای آموزشی بالا

 2. خوابگاه های مدرن و مجهز دانشگاه ها
 3. مدارک معتبر بین المللی دانشگاه ها
 4. فرصت تحصیلی امن و ارزان در این کشور
 5. کیفیت و دسترسی آسان به امکانات اقامتی، تغذیه و حمل و نقل عمومی

 

پرطرفدارترین خدمات موسسه حقوقی آینده سازان مهر را ببینید :

تحصیل در کانادا

تحصیل در آلمان

سرمایه گذاری کانادا

کار در آلمان

کار در کانادا

سرمایه گذاری در شینگن

تحصیل در شینگن

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به آلمان

دفتر مهاجرتی شیراز

 

 

 

ابر کلمات کلیدی :

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی , تحصیل در ترکیه تبریز , تحصیل در ترکیه با مدرک کاردانی , کار ضمن تحصیل در ترکیه , تحصیل رایگان در ترکیه , اقامت پس از تحصیل در ترکیه , تحصیل در ترکیه کارشناسی , تحصیل در ترکیه دکترا , تحصیلی کارشناسی در ترکیه , تحصیل دکترا در ترکیه , ادامه تحصیل در ترکیه , تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه , تحصیل در مقطع کاردانی در ترکیه , تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه , شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک فوق دیپلم , بورسیه ترکیه برای فوق دیپلم , تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان , تحصیل در ترکیه 2019 , شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی , تحصیل mba در ترکیه , رشته های تحصیلی در ترکیه , حداقل معدل برای تحصیل در ترکیه , آزمون yos ترکیه , شرایط تحصیل در ترکیه تحصیل کارشناسی در ترکیه , ویزای تحصیلی ترکیه

 

 

تاریخ ویرایش مطلب 1399/04/30

 

آتابای
روز شنبه جهت اخذ اطلاعات تحصیل در ترکیه تلفن زدم که فرمودند خودمان تماس می گیریم ولی هنوز تماس نگرفته اند

الناز جمشیدی
سلام و خسته نباشید. میخوام بدونم آیا میشه برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه اقدام کرد و بعد مقطع دکترا رو در کانادا تحصیل کرد؟ ممنون از پاسختون

موسسه حقوقی آینده سازان مهر : سلام و درود. برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا فارغ از محل تحصیل شما در مقاطع پایین تر فراهم کردن چند شرط لازم است:
مقاله چاپ شده در یک ژورنال علمی معتبر
طرح و پروژه تحقیقاتی علمی پایان یافته یا در حال اجرا
حداقل دو توصیه نامه از اساتید دانشگاه
مدرک زبان


لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر