071-۳۶۳۴۰۶۵۶

تحصیل در ترکیه

هر آنچه باید در مورد تحصیل در ترکیه بدانید

 

تحصیل در ترکیه

 

ترکیه کشوری است اوراسیایی به این معنی که بخشی از آن در قاره اروپا و بخشی از آن در قاره آسیا قرار گرفته است. به همین دلیل نیز فرهنگ هر دو قاره در بین مردم ترکیه دیده می شود. ترکیه سی و هفتمین کشور بزرگ جهان می باشد و با شش کشور آسیایی و دو کشور اروپایی همسایه است که یکی از این کشورهای آسیایی ایران می باشد. طبق آمار 98 درصد از جمعیت ترکیه مسلمان و تقریبا 2 درصد از مسیحیت و کلیمی و دیگر ادیان پیروی می کنند. مسلمانان ترکیه بیشتر از اهل تسنن می باشند.

همسایگی ایران و ترکیه یکی از دلایلی است که تحصیل در ترکیه در بین ایرانیان را بسیار پرطرفدار کرده است. علاوه بر این فرهنگ و دین و مذهب مشابه نیز در محبوبیت تحصیل در ترکیه در ایرانیان تاثیر فراوانی داشته است. مدارس و دانشگاه های ترکیه و مدارک آن ها در سراسر جهان معتبر و شناخته شده هستند و دانشجویان معروفی در سراسر جهان دارند، که این مورد یکی از مهم ترین دلایل افزایش درخواست اخذ ویزای تحصیلی ترکیه در ایران است.

تحصیل در ترکیه مزایای بسیار زیادی دارد که مهم ترین آن ها امکانات عالی و هزینه مناسب است را به همراه دارد. در صورتی که شما هم جزو افرادی هستید که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل را دارند؛ در این مقاله همراه ما باشید تا جزئیات تحصیل در ترکیه را به طور مفصل بررسی کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند :

 شرایط تحصیل در ترکیه

 نظام آموزشی ترکیه

 تحصیل در ترکیه در مقطع ابتدایی

 تحصیل در مدارس ترکیه

icon_sm_compliance.png تحصیل در ترکیه در مقطع راهنمایی

icon_sm_compliance.png تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان

icon_sm_compliance.png تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

icon_sm_compliance.png شرایط تحصیل در ترکیه در دانشگاه

icon_sm_compliance.png تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

icon_sm_compliance.png تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

icon_sm_compliance.png تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا

icon_sm_compliance.png تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی و دندانپزشکی

 تحصیل در کالج های ترکیه

icon_sm_compliance.png تحصیل در ترکیه با بورسیه

 آموزش عالی در ترکیه

 تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

 شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور

 تحصیل در ترکیه و کار دانشجویی

 تحصیل در ترکیه و موقعیت کار پس از تحصیل

 تحصیل در ترکیه و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

 مزایای تحصیل در ترکیه

icon_sm_compliance.png زبان تحصیل در ترکیه

icon_sm_compliance.png هزینه تحصیل در ترکیه

icon_sm_compliance.png هزینه زندگی در ترکیه

icon_sm_compliance.png مدارک لازم برای تحصیل در ترکیه

icon_sm_compliance.png تحصیل در ترکیه و ویزای تحصیلی

icon_sm_compliance.png تحصیل در ترکیه و بررسی شرایط اعزام دانشجو به ترکیه در سال 2021

icon_sm_compliance.png تحصیل در ترکیه و آزمون ورودی دانشگاه ها

 

جهت مشاوره رایگان همه روزه حتی روزهای تعطیل با ما در تماس باشید     ۰۹۰۳۹۰۸۱۲۰۱

 

شرایط تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و شرایط عمومی آن

دولت ترکیه، در سال 2021 سیاستی بر جذب دانشجویان بین المللی اعمال می کند تا از این طریق رنکینگ دانشگاه های خود را ارتقا دهد. بیشتر تمرکز کشور ترکیه نیز بر جذب دانشجو از آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و اروپای شرقی می باشد. برای رسیدن به این هدف دولت ترکیه به دانشجویان بورسیه می دهد و دانشگاه های ترکیه نیز نسبت به بسیاری دیگر از کشور ها خصوصا برای کسانی که از کشورهای خاورمیانه به ترکیه می آیند، شهریه ی کمتری دارند. بنابراین متقاضیان ایرانی تحصیل در ترکیه به راحتی می توانند در این کشور به تحصیل بپردازند.

 

نظام آموزشی ترکیه

نظام آموزشی ترکیه از دو قسمت اصلی تشکیل می‌شود؛ آموزش رسمی و آموزش غیر رسمی. آموزش رسمی به معنای سیستم مدرسه‌ ای است و شامل آموزش عالی می‌شود که تمرکز اصلی این مقاله بر روی آن است. آموزش غیر رسمی شامل تمام فعالیت‌های برنامه‌ ریزی شده در خارج و یا در کنار مدرسه است.

آموزش رسمی شامل موارد زیر می‌شود:

 • آموزش پیش دبستانی: آموزش اختیاری که در مهد کودک و محیط‌ های مشابه برای کودکان زیر سن ۶ سال ارائه می‌گردد.
 • آموزش ابتدایی: این آموزش برای تمامی کودکان اجباری است و در دوره‌ای هشت ساله برای کودکان بین ۶ تا ۱۴ سال ارائه می‌شود.
 • آموزش متوسطه: دبیرستان یا هنرستان برای سنین ۱۵ تا ۱۸ سال برگزار می‌شود.
 • آموزش عالی: این مورد شامل تمام موسسات آموزشی می‌شود که تحصیلات دانشگاهی را برای افراد فراهم می‌سازد.

 

تحصیل در ترکیه در مقطع ابتدایی

معمولا پدر و مادر ها دوست دارند فرزندانشان از همان ابتدا در مدارس بین المللی تحصیل کنند. تحصیل در ترکیه در مقطع ابتدایی در مدارس بین المللی ترکیه که مخصوص دانش آموزان مهاجر و بین المللی است امکانپذیر می باشد. مدارس بین المللی ترکیه خود به سه نوع مدرسه که مدارس ایرانی، مدارس ترکی و مدارس بین المللی هستند، تقسیم می شود. شرایط پذیرش در این مدارس تقریبا یکسان است. تحصیل در مقطع ابتدایی در ترکیه 5 سال طول می کشد. در ترکیه 67 مدرسه بین المللی وجود دارد که به زبان های مختلف و بیشتر زبان انگلیسی تدریس می کنند. هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع ابتدایی و مدارس بین المللی ترکیه نسبت به مدارس محلی آن بالاتر است و از امکانات گسترده تری نظیر فعالیت های جانبی، سطح آموزش بالا و گزینش کمتر نیز برخوردارند. متقاضیان تحصیل در ترکیه در مقطع ابتدایی و در مدارس بین المللی ترکیه باید بتوانند از این مدارس پذیرش بگیرند که به این منظور باید مدارک همسان سازی کارنامه و کارت اقامت را آماده نمایند. برای اخذ پذیرش از مدارس بین المللی ترکیه مهارت در زبان انگلیسی بسیار مهم است. هزینه ی تحصیل در ترکیه در مقطع ابتدایی و مدارس بین المللی آن حدودا سالیانه 15000 پوند می باشد.

 

مدارس بین المللی ترکیه
مدرسه بین المللی سفیر
مدرسه بین المللی مف - MEF
مدرسه بین المللی استانبول
کالج TED
مدرسه خصوصی الکو (Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı in Turkish)

 

تحصیل در مدارس ترکیه

برای تحصیل در ترکیه در مدارس ایرانی به کارت اقامت ترکیه نیاز دارید. کارت اقامت نشان دهنده سکونت شما در ترکیه است که به آن کیملیک گفته می شود و شماره آن همانند کد ملی در بسیاری از امور اداری قابل استفاده است.

تحصیل در ترکیه در مدارس ترکی نیز مخصوص متقاضیان تحصیل در ترکیه به زبان ترکی است که برای تحصیل در این مدارس باید به زبان ترکی تسلط داشته باشند.

لازم به ذکر است که معلمان مدارس ایرانی در ترکیه ایرانی هستند و همه ملزم به رعایت حجاب می باشند. این امر می تواند مزیت مهمی برای تحصیل در این کشور برای ایرانیان محسوب شود.

 

تحصیل در ترکیه در مقطع راهنمایی

تحصیل در ترکیه مقطع راهنمایی پس از اتمام تحصیلات ابتدایی آغاز می شود و حدود سه سال طول می کشد. تحصیل در ترکیه در مقطع راهنمایی همانند مقطع ابتدایی در سه مدرسه ی بین المللی، ترکی و ایرانی امکانپذیر است. سایر شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع راهنمایی نیز مشابه با مقطع ابتدایی می باشد. هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع راهنمایی در مدارس دولتی رایگان اما در مدارس خصوصی، هزینه های تحصیل حداقل 15000 لیر می باشد.

 

خلیج کاباک در ترکیه

 

تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان

دبیرستان های ترکیه به دو دسته ی دبیرستان های دولتی و دبیرستان های خصوصی تقسیم می شوند. تحصیل در ترکیه در دبیرستان های دولتی رایگان است ولی در دبیرستان های خصوصی شهریه دریافت می شود. همچنین می توانید در دبیرستان های بین المللی، ترکی و ایرانی به تحصیل بپردازید که شرایط آن ها قبل تر توضیح داده شد. مدت زمان تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان چهار سال است که در بعضی مدارس به دلیل اختصاص دادن یک سال تحصیلی به آموزش زبان انگلیسی این مدت به پنج سال افزایش می یابد.

پس از پایان دوره ی دبیرستان و قبولی در آزمون های نهایی مدرک دیپلم به فرد اعطا می شود و می تواند در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه شرکت کند. برای ثبت نام در مقطع دبیرستان در ترکیه باید یکی از والدین اقامت ترکیه را داشته باشند و مقطع تحصیلی متقاضی در خارج از ترکیه نیز باید با مقاطع تحصیلی ترکیه معادل سازی شود. نمونه ای از دبیرستان های بین اللملی در ترکیه به شرح زیر می باشند :

 

دبیرستان های بین المللی ترکیه
British International School
Istanbul International Community School
Istanbul International School
Keystone International School
Tarabya British Schools


تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

تحصیل در ترکیه

 

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم با قبولی در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر امکانپذیر می باشد. ریز نمرات و معدل بالای مدرک دیپلم نیز در پذیرش دانشگاه ها جهت تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم بسیار موثر است. برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم باید مدرک زبان ترکی داشته باشید؛ چرا که بیشتر دانشگاه ها در مقطع کاردانی و کارشناسی به زبان ترکی تدریس می شوند. طول دوره تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم در مقطع کاردانی دو سال و در مقطع کارشناسی چهار سال می باشد.

 

شرایط تحصیل در ترکیه در دانشگاه

برترین دانشگاه های ترکیه

 

تحصیل در ترکیه در هر سال سه ترم تحصیلی را در بر می گیرد. این ترم ها در فصل های بهار، تابستان و پاییز انجام می شوند. دانشگاه های ترکیه شامل دو دسته ی دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی هستند. متقاضیان تحصیل در ترکیه باید مدرک دیپلم دبیرستان را داشته باشند و در آزمون ورودی دانشگاه نیز امتیاز قابل قبول را کسب کرده باشند. تحصیل در ترکیه و پذیرفته شدن در دانشگاه های ترکیه شرایط سنی ندارد و هر دانشگاه نیز آزمون ورودی مخصوص به خود را برای متقاضیان تحصیل در ترکیه ارائه می دهد. زبان تحصیل در بیشتر دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی است و چنانچه دانشجویان پذیرش شده برای تحصیل در ترکیه زبان ترکی را ندانند می توانند در دوره های آموزش زبان ترکی که به صورت رایگان برگزار می شود، شرکت نمایند. در بسیاری از دانشگاه های معتبر و مورد تایید در ترکیه نیز دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند. گواهی تمکن مالی برای اثبات تامین هزینه تحصیل در ترکیه نیز از دیگر شرایط تحصیل در این کشور می باشد.

 

دانشگاه های برتر ترکیه
دانشگاه فنی استانبول (İstanbul Teknik Üniversitesi)
دانشگاه فنی خاورمیانه ( Middle East Technical University )
دانشگاه استانبول ( stanbul Üniversitesi )
دانشگاه آنادولو ( anadolu universitesi )

 

برای مطالعه ی شرایط پذیرش دانشگاه استانبول کلیک کنید.

 

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی نیازمند به مدرک دیپلم و برخورداری از معدل بالا و نمرات خوب می باشد. برخی از دانشگاه ها برای پذیرش آزمون ورودی دارند که برای تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی باید قبولی در آین آزمون را نیز داشته باشید. با داشتن این شرایط در مصاحبه ی حضوری یا تلفنی شرکت خواهید کرد و پذیرش یا عدم پذیرش شما در دانشگاه مشخص خواهد شد.

اطلاعات بیشتر در این باره را در مقاله ی تحصیل کارشناسی در ترکیه بخوانید.

 

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد جهت تحصیل در ترکیه یکی از مقاطع پر متقاضی برای دانشجویان بین المللی است. دانشگاه های ترکیه هر ساله دو بار رشته های مورد نیاز خود را برای پذیرش دانشجویان در وبسایت خود اعلام می کنند که از طریق آزمون ورودی که در هر دانشگاه مختص به خودش است، انجام می شود. جزئیات بیشتر را در مقاله ی تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه مطالعه نمایید.

 

تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا

شرایط پذیرش و تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا نیز همانند مقطع کارشناسی ارشد می باشد با این تفاوت که شرایط کمی سخت تر است و متقاضی تحصیل دکترا در ترکیه برای اخذ پذیرش از دانشگاه باید از معدل و نمرات خوبی در مقطع کارشناسی ارشد برخوردار بوده باشد. طول دوره تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا چهار سال یا در برخی موارد بیشتر از آن است که نیمی از دوره تحصیلی به پاس کردن واحدهای درسی و نیمی از آن نیز به تحقیق و مقاله و پایان نامه اختصاص دارد.

 

تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی و دندانپزشکی

بسیاری از متقاضیان تحصیل در ترکیه علاقه مند به تحصیل در رشته های پزشکی در این کشور هستند. خبر خوب در این رابطه و از بهترین شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه این است که شما می توانید این رشته های تحصیلی را هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی فرا بگیرید. جزئیات بیشتر را در مقاله شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بخوانید.

 

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

 

تحصیل در ترکیه

 

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل در کالج های ترکیه

اگر از علاقه مندان تحصیل در ترکیه هستند، کالج ها بهترین گزینه برای شما هستند. کالج ITC یکی از بهترین کالج های ترکیه می باشد که موسسه حقوقی مهاجرتی آینده سازان مهر نماینده رسمی این کالج می باشد و شما عزیزان به راحتی می توانید از طریق این کالج برای تحصیل در ترکیه اقدام نمایید. برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما از طریق شماره ۰۹۰۳۹۰۸۱۲۰۱ در تماس باشید.

 

تحصیل در ترکیه با بورسیه

بورسیه تحصیل در ترکیه به 5 نوع فول فاند، درصدی، موفقیت، دانشجویان برجسته و عبدالله گل تقسیم می شود. به منظور برخورداری از بورسیه تحصیلی ترکیه و کم شدن هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور باید معدل شما بالای 15 باشد. و همچنین در سلامت کامل جسمی و روحی باشید. شرایط سنی نیز در بورسیه تحصیلی ترکیه مهم است. جزئیات بیشتر در رابطه تحصیل در ترکیه با بورسیه را در مقاله شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه مطالعه فرمایید.

 

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه

 

آموزش عالی در ترکیه

آموزش عالی ترکیه شامل تمام مؤسسات آموزش بعد از دوره ی دبیرستان می باشد كه حداقل دو سال آموزش عالی ارائه داده می شود و دانش آموزان را برای مقاطع تحصیلی فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دكتری تحت آموزش قرار می دهند. مؤسسات آموزش عالی شامل دانشگاه ها، دانشكده ها، مدارس آموزش عالی، هنركده ها، مدارس حرفه ای آموزش عالی و مراكز كاربردی و تحقیقاتی می باشد.
طبق آمار بدست آمده در سال تحصیلی 2000-1999 تعداد 1503981 نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد در مؤسسات آموزش عالی تعلیم دیده اند و همچنین در طی همین سال 64169 نفر در این دانشگاه ها مشغول به كار بوده اند. ساختار آموزش عالی در كشور تركیه بر 561 دانشكده ، 199 مدرسة آموزش عالی، 259 هنركده و 474 مدرسه حرفه ای آموزش عالی مشتمل می گردد.

 

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

در کشور ترکیه تحصیل به زبان های ترکی، انگلیسی، فارسی، فرانسوی و حتی آلمانی امکان پذیر می باشد و این امر باعث شده است تا دانشجویان بین المللی زیادی برای تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و سایر زبان های رایج وارد خاک این کشور شوند. تعدادی از دانشگاه های کشور ترکیه برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند و لازم به ذکر است که برنامه های تحصیلی انگلیسی زبان دانشگاه های این کشور دارای کیفیت بسیار بالایی می باشند. هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها بسیار کم می باشد و علاوه بر این، دانشجویان می توانند از تمامی امکانات و تجهیزات دانشگاه برخوردار و بهره مند شوند. شرایط بسیار مناسب و مطلوب تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی باعث می شود تا دانشجویان خارجی اقدام به ورود به دانشگاه های این کشور کنند و برای کسب کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه ی تحصیلی تلاش نمایند.

 

تحصیل پزشکی در ترکیه

کالج زبان انگلیسی در ترکیه

 

شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور

شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور

در رابطه با شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور می توان گفت دانشگاه‌های ترکیه که دانشجویان خارجی را بدون امتحان ورودی پذیرش می کنند، اغلب دانشگاه های خصوصی هستند، برخی دانشگاههای دولتی نیز اخیرا با شرط معدل اقدام به جذب دانشجو به صورت مستقیم کرده اند. دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه هاتب چلبی، دانشگاه باشکنت، دانشگاه آبانت عزت بایسال و دانشگاه کوجا علی از جمله این دانشگاه ها هستند.

 تحصیل در دانشگاه هایی که در بالا نام بردیم، نیازی به شرکت و قبولی در آزمون ورودی ندارد و اگر از معدل خوبی برخوردار باشید، به راحتی می توانید از آن ها پذیرش بگیرید. بسیاری از این دانشگاه‌ها، در میان رتبه بندی‌های جهانی در رتبه 500 تا 1000 قرار گرفته‌ اند. زبان تحصیل در این دانشگاه‌ها ترکی و انگلیسی می‌ باشد؛ همچنین پلی میان دانشگاه و دنیای کار هستند. دوره استاندارد تحصیل در این دانشگاه‌ها، مانند سایر کشور های جهان، در بیشتر دوره‌های کارشناسی 4 سال، دندان‌ پزشکی 5 سال، پزشکی 6 سال و دوره داروسازی 5 سال می‌باشد.

در مقاله ی تحصیل در ترکیه بدون آزمون جزئیات بیشتری در این رابطه آمده است.

 

تحصیل در ترکیه و کار دانشجویی

تحصیل در ترکیه و کار دانشجویی

 • با توجه به قانون دولت ترکیه، دانشجویان بین المللی اجازه ی کار در ادارات دولتی و خصوصی این کشور را ندارند.
 • بنا بر قوانین جدید نیروی کار بین‌المللی در ترکیه، دانشجویان خارجی تنها در مقاطع ارشد و دکترا و با در دست داشتن مجوز کار مجاز به انجام کار در حین تحصیل هستند و دانشجویان مقاطع کارشناسی و یا کاردانی (associate degree) برای سال اول تحصیلی خود در ترکیه امکان کار پاره‌ وقت را نخواهند داشت. اما پس از گذشت یک سال از تحصیلی حق کار به آنها نیز داده خواهد شد.

اما در عین حال دانشجویان بین‌المللی متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه می‌توانند همانند شرایط کار دانشجویی در آلمان، با استفاده از فرصت‌های متنوع کار پاره وقت در داخل دانشگاه و محل تحصیل خود نظیر کار در کافه، بخش‌های اداری و یا کتابخانه دانشگاه، علاوه بر کسب تجربه کاری، به کسب درآمد در حین تحصیل در ترکیه پرداخته و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را پوشش دهند. شما می توانید جزئیات بیشتر در این باره را در مقاله شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه بخوانید.

 

تحصیل در ترکیه و موقعیت کار پس از تحصیل

تحصیل در ترکیه و موقعیت کار پس از تحصیل

به این منظور باید یک رزومه ی بسیار خوب و عالی تهیه کنید که بتواند هر چیزی را درباره ی شما از هر نظر بگوید. حتی در رابطه با سلامت جسمی تان نیز باید بنویسید. بسیاری از شرکت های ترکیه به زبان انگلیسی صحبت می کنند، برخی از آنها به زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، عربی، روسی و غیره صحبت می کنند. شما قطعا از آن ها دعوت به مصاحبه می کنید.

برخی از شرکت های بزرگ بین المللی یا شرکت ها و ادارات مطبوعاتی در ترکیه نیاز به یک فرد خارجی در یکی از شاخه های خود در سراسر این کشور دارند. بعضی ها موفق به یافتن کارهای جدید  Anatolian، Daily News، Zaman یا سایر نشریات منتشر شده در زبان های خارجی می شوند. همچنین فرصت های گاه به گاه برای روزنامه نگاران، سر دبیران، کپی ویراستاران یا اصلاحگران نیز وجود دارد.

سایت های مفید:

 • وزارت کار و امور اجتماعی در ترکیه :csgb.gov.tr 
 • موسسه استخدام رسمی ترکیه : iskur.gov.tr
 • اتاق بازرگانی و صنعت ترکیه - بریتانیا : tbcci.org
 • اتاق بازرگانی و صنعت ترکیه - آلمان : dtr-ihk.de
 • جستجوی شغلی آنلاین هیولا :  monster.com.tr
 • شبکه مهاجرت مرابا من : mymerhaba.com
 • درباره ی آموزش انگلیسی در ترکیه : eslcafe.com
 • آژانس قرار دادن معلمان : angelfire.com/biz/turkeng

 

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل و کار در ترکیه

 

تحصیل در ترکیه و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

تحصیل در ترکیه و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

در ترکیه امکان کار پس از تحصیل و اقامت وجود ندارد اما در صورتی که شخص کار پیدا کند باید حتما از ترکیه خارج شده و مجددا برای ویزای کار درخواست نماید و امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری در خاک ترکیه وجود ندارد. بعد از این که توسط ویزای کار وارد ترکیه شدید می توانید اقامت دائم به شرط پرداخت منظم مالیات را درخواست دهید.

 
تحصیل پزشکی در ترکیه

مزایای تحصیل در ترکیه 

 1. سطح استانداردهای آموزشی بالا
 2. برخورداری از خوابگاه های مدرن و مجهز دانشگاه ها
 3. مدارک معتبر در سطح بین المللی دانشگاه های ترکیه
 4. فرصت تحصیلی امن و ارزان در این کشور
 5. کیفیت و دسترسی آسان به امکانات اقامتی، تغذیه و حمل و نقل عمومی

 

زبان تحصیل در ترکیه

زبان مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه انگلیسی و ترکی می باشد. تحصیل در دانشگاه هایی که دروس به زبان ترکی ارائه می شود نیازمند گذراندن دوره آموزشی زبان ترکی به مدت 6 ماه (دو نیم سال تحصیلی) برای دانشجویانی که به این زبان مسلط نیستند، می باشد. البته با توجه به رشته های تحصیلی در ترکیه زبان تحصیل نیز ممکن است متفاوت باشد. معمولا در دانشگاه های پزشکی دروس به زبان ترکی ارائه می شود.

 

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه در مقایسه با سایر کشورها بسیار مناسب است. هزینه ها به دو دسته هزینه زندگی در ترکیه و هزینه تحصیل در ترکیه تقسیم می شوند. تحصیل در ترکیه در دانشگاه های دولتی بسیار پایین است و در دانشگاه های خصوصی شهریه ای حدودا 5000 تا 10000 لیر در سال دارد. هزینه ی تحصیل در ترکیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی نیز تقریبا در هر ترم 800 لیر در دانشگاه های دولتی ترکیه و 8000 لیر در دانشگاه های خصوصی ترکیه پیش بینی شده است. اطلاعات بیشتر را در مقاله ی هزینه تحصیل در ترکیه بخوانید.

 

هزینه تحصیل در ترکیه
مقطع تحصیلی رشته تحصیلی نوع دانشگاه هزینه تحصیل
کارشناسی حقوق خصوصی 27000 لیر
کارشناسی ارشد و دکترا حقوق خصوصی 19500 لیر
کارشناسی معماری خصوصی 26900  لیر
کارشناسی ارشد و دکترا معماری خصوصی 26000 لیر
کارشناسی مهندسی دولتی 1600  لیر
کارشناسی ارشد و دکترا مهندسی دولتی 1360 لیر
کارشناسی ادبیات دولتی 1290 لیر
کارشناسی ارشد و دکترا ادبیات دولتی 1020 لیر
کارشناسی حقوق دولتی 1290 لیر
کارشناسی ارشد و دکترا حقوق دولتی 1020 لیر
 

هزینه زندگی در ترکیه

نه زندگی هر خانواده بسته به اقتصاد آن کشور، خود شخص، تنوع خوراک و پوشاکشان دارد هبا توجه به اینکه هزیزینه زندگی در ترکیه دقیق نمیتوان گفت، اما می توانید حدودا هزینه زندگی برای یک خانواده 2 نفره در ماه جهت تحصیل در ترکیه را در متن زیر مطالعه کنید.

هزینه اجاره یک خانه برای 2 نفر در مرکز شهر بین 1000 تا 1100 لیر می باشد. هزینه آب غیر آشامیدنی بین 70 تا 100 لیر و آب آشامیدنی 50 لیر می باشد. هزینه برق در تابستان بین 110 تا 190 لیر و در زمستان بین 100 تا 150 لیر است. توجه داشته باشید که در بررسی هزینه زندگی در ترکیه جهت تحصیل در ترکیه بیشترین هزینه در کشور ترکیه صرف هزینه گاز می شود که بسیار گران می باشد و باید در مصرف آن صرفه جویی شود؛ در تابستان فقط برای آشپزی بین 40 تا 60 لیر و اما در زمستان هم برای گرمایش آب و هم آشپزی بین 200 تا 400 لیر می باشد. هزینه اینترنت برای حجم 60 گیگابایت حدودا بین 70 تا 90 لیر در ماه می باشد. هزینه گوشت گوساله تازه کیلویی 55 لیر، ماست هر کیلو 5 تا 6 لیر، شیر 4 تا 6 لیر، برنج 7 تا 9 لیر، چای ترک بسته ای 14 تا 19 لیر، حبوبات 10 تا 15 لیر، ماکارونی 4 لیر و به علت تنوع بسیار زیاد پنیر قیمت هر بسته بین 7 تا 20 لیر است.

اگر جمعا بخواهیم حساب کنیم برای یک زندگی دو نفره راحت و نرمال با شرط اینکه محل کار یا دانشگاه نزدیک منزل بوده و هزینه رفت و آمد زیاد نباشد، باید شغلی داشته باشید که تقریبا بین 5000 تا 6000 لیر در ماه درآمد برای شما کسب کند.

 

تحصیل پزشکی در ترکیه

مشاوره تحصیل در ترکیه

 

مدارک لازم برای تحصیل در ترکیه

مدارکی که برای اپلای و پذیرش در دانشگاه های ترکیه نیاز دارید به شرح زیر است:

 • فرم درخواست پذیرش برای دوره مورد نظر
 • تمامی مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی یا ترکی بسته به دوره مورد نظر
 • رسید هزینه دانشگاه
 • گواهی تمکن مالی

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

 

تحصیل در ترکیه و ویزای تحصیلی

برای سفر به کشور ترکیه جهت تحصیل در این کشور باید ویزای تحصیلی ترکیه داشته باشید که بعد از اینکه در دانشگاه مورد نظر خود در ترکیه پذیرش شدید و نامه را دریافت کردید، باید نسبت به دریافت آن اقدام نمایید. شما باید حداقل دو ماه قبل از ورود به ترکیه جهت دریافت ویزا اقدام نمایید. به این منظور باید مدارکی از جمله پاسپورت،عکس، نامه پذیرش از دانشگاه و ... را آماده نمایید. دانشجویان تبعه جمهوری شمالی قبرس، دانشجویانی که پدر یا مادر آن ها ویزای کار و اقامت ترکیه دارند و دارندگان کارت آبی نیاز به اخذ ویزای تحصیلی ترکیه ندارند.

جزئیات بیشتر در این رابطه را در مقاله نحوه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه بخوانید.

 

دره پروانه در ترکیه

 

تحصیل در ترکیه و بررسی شرایط اعزام دانشجو به ترکیه در سال 2021

تحصیل در ترکیه و بررسی شرایط اعزام دانشجو به ترکیه در سال 2020

شرایط لازم جهت پذیرش در دانشگاه های کشور ترکیه، ارائه مدرک دبیرستان و اخذ نمره قبولی در آزمون ورودی این دانشگاه هاست. هر دانشگاه آزمون مخصوص به خود جهت پذیرش دانشجویان دارد که بدون شرایط سنی است و داوطلبان با هر سنی با ارائه ی مدرک دیپلم دبیرستان می توانند در این آزمون شرکت کنند.

 

دانشگاه هالیچ استانبول

دانشگاه هالیچ استانبول

 

تحصیل در ترکیه و آزمون ورودی دانشگاه ها

تحصیل در ترکیه و ورود به بسیاری از دانشگاه های آن نیاز به قبولی در آزمون ورودی دارد. از جمله این آزمون ها می توان به آزمون TOMER، آزمون SAT و آزمون YOS اشاره کرد که از مهم ترین آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور می باشد. ممکن است برخی دانشگاه ها آزمون های دیگری که مخصوص به خود است نیز داشته باشند. جزئیات بیشتر در این زمینه را در مقاله آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه بخوانید.

 

تحصیل پزشکی در ترکیه

سوالات متداول تحصیل در ترکیه

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را در با ما در میان بگذارید. در اسرع وقت پاسخگو خواهیم بود.

 

 

 

سفارت ترکیه در ایران:

آدرس : تهران، خیابان فردوسی، چهارراه استانبول

تلفن : اطلاعات  33111202-021    -    ویزا  33118997-021    و    35951100-021

فکس : 33117928-021

 

 

 

ابر کلمات کلیدی :

تحصیل در ترکیه تبریز , تحصیل در ترکیه با مدرک کاردانی , کار ضمن تحصیل در ترکیه , تحصیل در ترکیه کارشناسی , تحصیل در ترکیه دکترا , تحصیلی کارشناسی در ترکیه , تحصیل دکترا در ترکیه , ادامه تحصیل در ترکیه , تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه , تحصیل در مقطع کاردانی در ترکیه , تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه , شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک فوق دیپلم , بورسیه ترکیه برای فوق دیپلمتحصیل در ترکیه 2019 , شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی , تحصیل mba در ترکیه , حداقل معدل برای تحصیل در ترکیه , آزمون yos ترکیه , شرایط تحصیل در ترکیه , ویزای تحصیلی ترکیه ، هزینه های تحصیل در ترکیه ، مشاور تحصیل در ترکیه ، ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس

 

 

تاریخ به روزرسانی 1402/3/4

 

 

 

آتابای
روز شنبه جهت اخذ اطلاعات تحصیل در ترکیه تلفن زدم که فرمودند خودمان تماس می گیریم ولی هنوز تماس نگرفته اند

الناز جمشیدی
سلام و خسته نباشید. میخوام بدونم آیا میشه برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه اقدام کرد و بعد مقطع دکترا رو در کانادا تحصیل کرد؟ ممنون از پاسختون

موسسه حقوقی آینده سازان مهر : سلام و درود. برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا فارغ از محل تحصیل شما در مقاطع پایین تر فراهم کردن چند شرط لازم است:
مقاله چاپ شده در یک ژورنال علمی معتبر
طرح و پروژه تحقیقاتی علمی پایان یافته یا در حال اجرا
حداقل دو توصیه نامه از اساتید دانشگاه
مدرک زبان


لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط