071-۳۶۳۴۰۶۵۶

 تحصیل در آلمان

 

آلمان در قاره ی اروپا واقع شده و پر جمعیت ترین و صنعتی ترین کشور در این قاره می باشد. در سال های اخیر تحصیل در آلمان به دلایل متعددی بسیار مورد توجه ایرانیان متقاضی تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است. از دلایلی که تحصیل در آلمان محبوبیت فراوانی یافته است می توان به مواردی از جمله کیفیت بسیار بالای آموزش در آلمان، دانشگاه های دولتی رایگان، رتبه و امتیاز بالای دانشگاه ها، زیر ساخت مدرن و به روز دانشگاهی، اشتغال به کار پس از تحصیل در آلمان و سایر کشورهای اروپایی، امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی و آلمانی، تحقیقات و پژوهش در سطح جهانی، امکان اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان و اشتغال در این کشور، امکان سفر به کشورهای شنگن بدون نیاز به ویزا، زیبایی طبیعی بالای این کشور و فرصت بازدید از موزه ها و باغ های بسیار زیبا و ... اشاره کرد.

با این وجود اگر می خواهید بدانید تحصیل در آلمان چگونه است؟ در این مقاله همراه ما باشید تا جزئیات مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل را به طور مفصل بررسی نماییم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند :

 شرایط تحصیل در آلمان

 قوانین جدید تحصیل در آلمان در سال 2021

 آخرین وضعیت تحصیل در آلمان در سال 2021

 تحصیل در آلمان در مقطع ابتدایی

 تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان

 زبان تحصیل در مدارس آلمان

 وضعیت تکفل دانش آموزان برای تحصیل در آلمان

 شرایط پذیرش از دانشگاه های آلمان برای تحصیل در آلمان

 دانشگاه های معتبر آلمان جهت تحصیل در آلمان

 تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

 تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

 تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

 تحصیل در آلمان در مقطع دکترا

 تحصیل در آلمان 2020

 بورسیه تحصیلی آلمان برای تحصیل در آلمان

 تحصیل در آلمان در رشته پزشکی و دندانپزشکی

 مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

 اخذ ویزای تحصیلی آلمان

 شرایط سنی تحصیل در آلمان

 هزینه تحصیل در آلمان

 هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

  شهریه دانشگاه های آلمان

 کار حین تحصیل در آلمان

 موقعیت کار پس از تحصیل در آلمان

 وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در آلمان

 مزایای تحصیل در آلمان

 

جهت مشاوره رایگان همه روزه حتی روزهای تعطیل با ما در تماس باشید     ۰۹۰۳۹۰۸۱۲۰۱

 

تحصیل در آلمان

 

شرایط تحصیل در آلمان

اولین شرط برای تحصیل در آلمان داشتن مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی است. برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی نیاز به مدرک آیلتس 6.5 و به زبان آلمانی نیاز به مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر دارید. دانشجویان بین المللی در آلمان پس از فارغ التحصیلی شانس بیشتری برای یافتن کار و اخذ اقامت آلمان خواهند داشت.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های این کشور محدودیت سنی وجود ندارد؛ اما به دلیل سخت گیری سفارت در ارائه ی ویزا نهایتا تا سن 23 سالگی می توان برای این مقطع اقدام نمود. برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بهتر است فاصله ی زمانی زیادی میان اخذ کارشناسی و کارشناسی ارشد یا دکترا وجود نداشته باشد. به این فاصله ی تحصیلی اصطلاحا گپ تحصیلی گفته می شود.

 

مزایای تحصیل در آلمان

 

قوانین جدید تحصیل در آلمان در سال 2021

طبق قوانین جدید تحصیل در آلمان در سال 2021 دریافت نوبت از سفارت آلمان در تهران جهت اخذ ویزای تحصیلی حدودا 14 ماه طول می کشد. بنابراین باید هر چه سریع تر نسبت به اخذ نوبت سفارت اقدام نمایید تا از سال تحصیلی عقب نمانید.

قوانین جدید تحصیل در آلمان در سال 2020

شرایط و مدارک لازم جهت مهاجرت به آلمان از طریق ویزای تحصیلی با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت و به شرح زیر می باشد:

مقطع کارشناسی

برای تحصیل در مقطع کارشناسی متقاضیان می بایست واجد شرایط زیر باشند:

 • داشتن مدرک زبان آلمانی سطح B1
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6 در صورت تحصیل به زبان انگلیسی
 • داشتن حداکثر سن 24 سال
 • ارائه ترجمه مدرک دیپلم با معدل حداقل 16 همراه با ریز نمرات
 • ارائه انگیزه نامه و رزومه

مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد  به دو زبان آلمانی و انگلیسی صورت می پذیرد و متقاضیان میبایست  مدرک زبان آلمانی B1 یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس 5/6 را دارا باشند.علاوه بر این افراد باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • ارائه ی ترجمه مدرک دیپلم همراه با ریز نمرات
 • ارائه ترجمه مدرک کارشناسی با معدل بالاتر از 14 و در برخی رشته های تحصیلی بالاتر از 15 همراه با ریز نمرات
 • ارائه انگیزه نامه و رزومه تحصیلی
 • ارائه تاییدیه uni-assist
 • مدرک زبان (مدرک C1 برای تحصیل به زبان آلمانی و مدرک آیلتس 5/6 یا تافل 90 برای تحصیل به زبان انگلیسی)

مقطع دکتری

متقاضیان مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل دکتری برای تحصیل در دوره دکتری کشور آلمان بدون نیاز به شرکت در کنکور و تنها با ارئه تاییدیه استاد راهنما و داشتن معدل بالا می توانند در صورت داشتن شرایط زیر اقدام نمایند:

 • ارائه ی مدرک زبان آلمانی گوته یا زبان انگلیسی آیلتس با توجه به زبان رشته ی تحصیلی
 • ترجمه ی رسمی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد همراه با ریز نمرات
 • ارائه ی موافقت استاد راهنما
 • ارائه ی رزومه ی تحصیلی و انگیزه نامه

 

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

 

آخرین وضعیت تحصیل در آلمان در سال 2021

در آخرین وضعیت تحصیل در آلمان، قوانین مربوط به مدرک زبان، وقت سفارت و ویزای پیوستن به فرد مستحق حفاظت حمایتی آلمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با توجه به آخرین قوانین تحصیل در آلمان، مدرک زبان برای بیشتر دانشگاه ها به مدرک زبان آلمانی 2B تغییر کرده است. وقت سفارت نیز بین 12 تا 14 ماه به طول می انجامد.

ویزای پیوستن به فرد مستحق حفاظت حمایتی آلمان قانون جدیدی نیست، اما اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته و طبق آن پناهجویان در آلمان می توانند برای فرزندان مجرد زیر 18 سال خود درخواست ویزا از کشور مبدا نمایند.

آیا می خواهید بدانید تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان امکانپذیر است یا خیر؟ مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

 

توضیحات دکتر قاسمی مدیر موسسه حقوقی مهاجرتی آینده سازان مهر در رابطه با تحصیل در آلمان

 

تحصیل در آلمان در مقطع ابتدایی

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان دارید و نگران تحصیل فرزندتان جهت تحصیل در آلمان در مقطع ابتدایی هستید، باید بگوییم که تحصیل در آلمان در مقطع ابتدایی امر دشواری نیست. فرزندتان برای تحصیل در آلمان در مقطع ابتدایی باید بتواند به زبان آلمانی صحبت کند و رده ی سنی 6 سال به بالا می توانند برای این مقطع اقدام نمایند که برخلاف دوره های تحصیلی 12 ساله در ایران، طول دوره ی تحصیلی در این کشور 13 سال می باشد.

اگر فرزندتان به زبان آلمانی مسلط نیست باید در کلاس های خصوصی آموزش زبان آلمانی چه قبل از مهاجرت به آلمان و چه بعد از آن شرکت نماید، چرا که کشور آلمان بر خلاف ترکیه برای متقاضیان تحصیل در آلمان در مقطع ابتدایی که زبان آلمانی نمی دانند، خدمات آموزش زبان آلمانی ارائه نمی کند. پس از یادگیری زبان آلمانی و اخذ مدرک زبان B2 ، فرزندتان به راحتی در مدارس محلی برای تحصیل در آلمان در مقطع ابتدایی پذیرفته خواهد شد. دوره ی ابندایی معمولا 4 تا 6 سال به طول می انجامد.

 

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل فرزندان

 

برای دانش آموزان زیر 18 سال می بایست پدر یا مادر یا شخصی که از نظر قانونی حق حضانت کودک را داراست (با ارائه ی گواهی حق حضانت) همراه او حضور داشته باشد. همچنین دانش آموز می تواند فامیل و بستگانی را در این کشور به عنوان کفیل معرفی نماید. در این صورت می بایست آدرس محل زندگی دانش آموز و شخص مورد نظر یکی باشد و در واقع کودک می بایست با آن شخص زندگی کند.

 

تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان

پس از دبستان دوره های دبیرستان می باشند، اگر متقاضیان بین 14 تا 18 سال باشند می توانند برای تحصیل در مقطع دبیرستان همراه با خانواده به آلمان مهاجرت نموده و در دبیرستان های دولتی آلمان تحصیل کنند. ولی اگر به تنهایی جهت تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان اقدام نماید باید در مدارس شبانه روزی آلمان به تحصیل بپردازد و در خوابگاه اقامت کند.طول این دوره معمولا 4 سال می باشد و کیفیت آموزش در مدارس شبانه روزی آلمان نه تنها از مدارس دولتی کمتر نیست بلکه می توان گفت از نظر امکانات تحصیلی و کیفیت آموزش بالاتر از مدارس دولتی آلمان است. مدارس شبانه روزی آلمان شامل مدارس شبانه روزی بین المللی و محلی است. زبان تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان و در مدارس شبانه روزی بین المللی به زبان انگلیسی و در مدارس شبانه روزی محلی به زبان آلمانی می باشد.

 

دبیرستان های معتبر آلمان
مدرسه ی بین المللی BBIS برلنبرگ
مدرسه بین المللی هامبورگ
مدرسه بین المللی AMADEUS  وین، اتریش
مدرسه بین المللی هایدلبرگ
مدرسه بین المللی برلین Mitte Phorms
مدرسه نلسون ماندلا
مدرسه بین المللی برلنبرگ
آکادمی سیاه جنگل
مدرسه بین المللی بونس
مدرسه بین المللی ساکسون مايسن
مدرسه جورج کانتور اسپانسر
مدرسه آگنشتاین جیمناسیوم
مدرسه لندیمه شاندورف
دبیرستان لئوناردو داوینچی
موسسات سیاسی آموزش و پرورش ملی
مدرسه شاهزاده روپرت
مدرسه رابرت بوش، کالج جهانی یونایتد
مدرسه سنت جورج، کلن
مدرسه سنت توما، لایپزیگ

 

زبان تحصیل در مدارس آلمان

زبان تحصیل در مدارس آلمان به زبان آلمانی می باشد. در مدارس دولتی برای دانش آموزان غیر بومی کلاس زبان برگزار نمی گردد اما می توان همزمان با کلاس های مدرسه برای کودک کلاس زبان را به صورت خصوصی برگزار نمود. کودکان استعداد خوبی در یادگیری زبان دارند و می توان با مدت زمان شش تا هشت ماه بازده خوبی را از آن ها دریافت نمود و به مدرک زبان B1 ,B2 مد نظر رسید. در مدارس خصوصی کلاس زبان به صورت فشرده ارایه می گردد و معمولا این دانش آموزان را دو سه سال عقب تر از کلاس درسی واقعی خود قرار می دهند تا زبان را به صورت بنیادی بیاموزند.

 

وضعیت تکفل دانش آموزان برای تحصیل در آلمان

جهت تحصیل در آلمان برای دانش آموزان زیر 18 سال می بایست پدر یا مادر یا شخصی که از نظر قانونی حق حضانت کودک را داراست (با ارائه ی گواهی حق حضانت) به همراه او باشد و یا فامیل و بستگانی را در این کشور به عنوان کفیل معرفی نمایند که در این صورت می بایست آدرس محل زندگی دانش آموز و شخص مورد نظر یکی باشد و در واقع کودک می بایست با آن شخص زندگی کند.

 

شرایط پذیرش از دانشگاه های آلمان برای تحصیل در آلمان

متقاضی تحصیل در آلمان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات آن ها را داشته باشد. همچنین از شرایط دیگر اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان قبولی در کنکور سراسری و یا در حال تحصیل بودن در دانشگاه در کشور مبدا است که مدت آن دو ترم می باشد. معدل دبیرستان نیز برای موفقیت در اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان بسیار حائز اهمیت است. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل در آلمان با معدل پایین کلیک کنید. ارائه ی مدرک زبان B2 آلمانی اجباری می باشد و در صورت نداشتن مدرک می بایست ابتدا پذیرش کالج زبان را اخذ نمایید.

 

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل رایگان

 

دانشگاه های معتبر آلمان جهت تحصیل در آلمان

آلمان دارای دانشگاه های معتبر و ممتازی در سراسر جهان می باشد. نمونه ای از معتبر ترین دانشگاه های آلمان در زیر آورده شده است. شما می توانید در مقاله ی معرفی دانشگاه های آلمان با این دانشگاه ها آشنا شوید.

 

دانشگاه های معتبر آلمان

دانشگاه فریه برلین (Freie Universität Berlin)

دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt University of Berlin)

دانشگاه فنی مونیخ (Technical University of Munich)

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (Ludwig Maximilian University of Munich)

دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University)

دانشگاه بین المللی شیلر (schiller international university)

دانشگاه فرایبورگ (University of Freiburg)

دانشگاه هامبورگ (University of Hamburg)

دانشگاه بون (university of bonn)

دانشگاه کلن (University of Cologne)

موسسه فناوری کارلسروهه KIT, Karlsruhe Institute of Technology

دانشگاه آزاد برلین Free University of Berlin

دانشگاه آخن Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule 

موسسه فناوری برلین Technische Universität Berlin

دانشگاه ابرهارد کارلز توبینگن Eberhard Karls University of Tübingen

 

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

متقاضی به منظور تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم و در مقطع کارشناسی باید مدارکی از جمله مدرک پیش دانشگاهی، مدرک قبولی در کنکور سراسری و مدرک زبان آلمانی حداقل B1 داشته باشد. اگر مدرک دیپلم متقاضی تحصیل در آلمان با دیپلم مورد تایید نباشد، باید ابتدا در دوره های پیش دانشگاهی به مدت یک سال که در کالج های آن برگزار می شود، شرکت کند و سپس برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی درخواست خود را ارسال نماید.

 

توضیحات دکتر قاسمی مدیر موسسه حقوقی مهاجرتی آینده سازان مهر در رابطه با شرایط تحصیل در آلمان

 

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

طول دروه ی تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی 4 سال است و زبان تحصیل در این کشور در مقطع کارشناسی نیز زبان آلمانی است؛ پس متقاضی تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی باید حداقل مدرک B1 زبان آلمانی داشته باشد. برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی متقاضی باید مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک دوره پیش دانشگاهی نیز ارائه نماید؛ همچنین باید کارنامه ی قبولی در کنکور سراسری در کشور خود را داشته باشد و یا اینکه در حال تحصیل در دانشگاهی در کشور خود باشد. با دارا بودن این شرایط متقاضی برای تحصیل در مقطع کارشناسی پذیرش شده و باید یک دوره ی یک ساله را در کالج های آلمان جهت آمادگی برای ورود به دانشگاه های آلمان سپری کند و بعد از آن وارد دانشگاه ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی شود. جزئیات بیشتر را در مقاله تحصیل لیسانس در آلمان بخوانید.

 

تحصیل رایگان در آلمان

 

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد به مدرک کارشناسی نیاز است. مدرک کارشناسی دانشگاه های سراسری معتبر تر است و شانس قبولی در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان را افزایش می دهد. ولی مدرک کارشناسی دانشگاه های پیام نور، آزاد، غیر انتفاعی، فنی حرفه ای و ... شانس کم تری برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان را دارند. طول دروه ی تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد حدودا دو سال است و زبان تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد در برخی رشته های تحصیلی هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی و در برخی دیگر به یکی از این زبان ها ارائه می شود.

جزئیات بیشتر را در مقاله ادامه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد بخوانید.

 

تحصیل در آلمان در مقطع دکترا

شرایط پذیرش و تحصیل در آلمان در مقطع دکترا ممکن است در هر دانشگاه متفاوت باشد به این دلیل که هر دانشگاه خودش شرایط پذیرش دانشجویان را تعیین می کند. مهم ترین شرط برای تحصیل در آلمان در مقطع دکترا داشتن مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر است. داشتن مقاله، تحقیقات و پروژه های علمی معتبر و بین المللی برای پذیرش و تحصیل در آلمان در مقطع دکترا بسیار تعیین کننده است. پذیرش برای تحصیل در آلمان در مقطع دکترا با اخذ استاد راهنما امکانپذیر است. به این صورت که متقاضی باید درخواست  تحصیل در آلمان در مقطع دکترا را برای چند استاد راهنما ارسال کند تا در نهایت مورد تایید یکی از آنها جهت تحصیل در آلمان در مقطع دکترا قرار بگیرد. طول دوره تحصیل در آلمان در مقطع دکترا تقریبا 3 تا 5 سال است و زبان تحصیل در آلمان در مقطع دکترا بسته به رشته ی تحصیلی هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی امکانپذیر است.

 

تحصیل در آلمان 2020

 

توضیحات دکتر قاسمی مدیر موسسه آینده سازان مهر در رابطه با تحصیل در آلمان در سال 2020

 

بورسیه تحصیلی آلمان برای تحصیل در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی برای بسیاری از دانشگاه های دولتی رایگان بوده و به همین دلیل نیز بورسیه تحصیلی آلمان فقط برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا صادر می گردد و درواقع هدف بسیاری از متقاضیان تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد اخذ بورسیه ی تحصیلی آلمان در مقطع دکترا می باشد. از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان معدل بالای کارشناسی ارشد، ارائه رزومه قوی، ارائه پروپوزال تحقیقاتی، نوشتن طرح برای استاد راهنما و ... است. با اخذ بورسیه تحصیلی آلمان می توان از تحصیل رایگان در آلمان در مقطع دکترا برخوردار شد.

 

تحصیل در آلمان

 

تحصیل در آلمان در رشته پزشکی و دندانپزشکی

زمان پذیرش دانشجویان در دانشگاه های آلمان برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی سالی یک بار و در ماه سپتامبر انجام می شود. به دو روش می توان برای تحصیل در آلمان در رشه پزشکی و دندانپزشکی اقدام نمود.

روش اول تحصیل در آلمان در رشته پزشکی و دندانپزشکی به این صورت است که متقاضیان تحصیل در آلمان در رشته پزشکی و دندانپزشکی باید در کنکور سراسری کشور خود قبول شده باشند و مدرک قبولی را ارئه دهند و سپس در آزمون ورودی آلمان شرکت نمایند. به این منظور متقاضی مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل پزشکی باید مدرک زبان آلمانی B2 داشته باشد؛ چرا که این آزمون به زبان آلمانی برگزار می شود.

روش دوم تحصیل در آلمان در مقطع پزشکی و دندانپزشکی مناسب افرادی است که در کنکور سراسری قبول نشده اند. این متقاضیان تحصیل در آلمان در مقطع پزشکی و دندانپزشکی باید در یکی از کالج ها در آلمان ثبت نام کرده و دوره ای یک ساله یا دو ترمه را بگذارانند و با کسب معدل بالا در کالج به دانشگاه های آلمان جهت تحصیل در آلمان در رشته پزشکی و دندانپزشکی راه پیدا کنند. هزینه ی تحصیل در آلمان در کالج یک ساله نیز رایگان است.

 

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران جهت تحصیل در آلمان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به شرح زیر می باشد:

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت جهت تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در آلمان           
دانشگاه هایدلبرگ
دانشگاه هومبولت زو برلین
دانشگاه مینه سوتا فرانکفورت
دانشگاه پزشکی هانور
دانشگاه بن
دانشگاه مونستر
دانشگاه ابرهارد کریل تایتینگن
دانشگاه آلبرت لودویگز فریبورگ
دانشگاه آزاد برلین
دانشگاه هومبورگ
دانشگاه کلن
دانشگاه فیلیپس ماربوگ
دانشگاه دوسلدورف
دانشگاه گوتینگن
دانشگاه اولم
دانشگاه آلبرت زو کیل مسیحی
دانشگاه ینا
دانشگاه سارلندز
دانشگاه روهر بوچوم
دانشگاه گریفسوالد
دانشگاه مونیخ
دانشگاه شریف دانشگاه برلین
دانشگاه رشتک
دانشگاه بیلیفلد
دانشگاه گیزن

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

مدارک لازم برای تحصیل در آلمان با توجه به مقطع تحصیلی شما متفاوت می باشد.  در ادامه ی مقاله این مدارک را برای هر مقطع بررسی می کنیم.

مقطع کارشناسی

به طور کلی دوره ی کارشناسی در کشور آلمان 3 الی 4 سال بطول می انجامد و در صورتیکه مدرک کاردانی خود را کسب کرده باشید بدون نیاز به گذراندن دوره های کالج می توانید بطور مستقیم وارد د انشگاه های این کشور بشوید در غیر اینصورت افراد می بایست قبل از ورود به دانشگاه یک دوره یکساله را در کالج های این کشور بگذرانند که طی این دوره علاوه بر  آموزش های مربوطه زبان المانی نیز تدریس می شود.

مدارک لازم جهت گذارندن دوره کارشناسی:

 • ترجمه ی مدرک دیپلم
 • ترجمه ریز نمرات دوره پیش دانشگاهی
 • مدرک زبان آلمانی B1 یا آیلتس 5/6
 • گواهی تمکن مالی

مقطع کارشناسی ارشد:

به طور کلی مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان 2 سال به طول می انجامد و با توجه به رشته ی تحصیلی انتخابی شما هزینه ی شهریه متفاوت خواهد بود. رشته های موجود در مقطع کارشناسی ارشد به دو دسته ی زیر تقسیم می شوند:

دسته اول: رشته هایی هستند که مرتبط با رشته ی تحصیلی شما بوده و مدرک کاردانی خود را در ان رشته اخذ کرده اید.

دسته دوم: رشته هایی هستند که ارتباطی با در رشته تحصیلی شما در مقطع کاردانی ندارند و هزینه تحصیل در این رشته برای یک سال تحصیلی تقریبا 500 یورو برای هر ترم میباشد.

مقطع دکتری:

به طور کلی مقطع دکتری در کشور آلمان با توجه به رشته ی انتخابی شما 3 الی 5 سال بطول می انجامد .تحصیل در مقطع دکتری رایگان میباشد و تنها برخی دانشگاه های این کشور جهت بررسی مدارک شما هزینه ای بالغ بر 20 یورو دریافت می کنند.

 

اخذ ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان به دو نوع ویزای دانشجویان متقاضی و ویزای دانشجویی تقسیم بندی می شود. مهم ترین موردی که برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان نیاز دارید نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور است. جهت اطلاع از سایر شرایط و مدارک و همچنین بررسی ویزای همراه مقاله چگونه ویزای تحصیلی آلمان بگیریم را مطالعه فرمایید.

 

شرایط سنی تحصیل در آلمان

اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید باید توجه داشته باشید که شرایط سنی برای هر مقطع تحصیلی جزو شرایط ذکر نمی گردد اما این محدودیت وجود داشته و سفارت به افرادی که سن مورد نظر برای آن بازه ی تحصیلی را ندارند ویزا نخواهد داد.

 

مهاجرت به آلمان از طریق مدرک تحصیلی

 

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان در مقاطع و رشته های تحصیلی مختلف متفاوت است. هزینه تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان در مدارس شبانه روزی بین 30000 تا 50000 یورو در سال است. هزینه تحصیل در آلمان در دانشگاه های دولتی رایگان می باشد و فقط 2000 یورو در هر ترم برای استفاده از امکانات دانشجویی هزینه دریافت می شود. هزینه تحصیل در آلمان در دانشگاه های خصوصی نیز از 6000 تا 13000 یورو متفاوت است.

 

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در کشور آلمان تا حدودی به شیوه ی زندگی هر فرد بستگی دارد اما بطور میانگین و با توجه به اینکه در کدامیک از شهرهای این کشور اقامت دارید بین 290 تا 850 یورو می باشد. علاوه بر این هزینه شهریه ی سالانه دانشگاه های آلمان بطور متوسط در مقطع کارشناسی و در دانشگاه های دولتی رایگان و در دانشگاه های غیر دولتی 20000 یورو در سال می باشد. همچنین شهریه ی سالانه دانشگاه های دولتی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد بصورت پیوسته رایگان و بصورت ناپیوسته در دانشگاه های دولتی سالانه 20000 یورو و در دانشگاه های خصوصی 30000 یورو در سال می باشد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله هزینه زندگی دانشجویی در آلمان را بخوانید.

 

شهریه دانشگاه های آلمان

شهریه دانشگاه های آلمان

شهریه ی دانشگاه های آلمان با توجه به مقطع تحصیلی متغیر می باشد. با توجه به اینکه در مراکز دولتی یا خصوص مشغول به تحصیل باشید بطور میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی حداقل 250 و حداکثر 26000 یورو در مقطع کارشناسی ارشد حداقل 600 و حداکثر 40000 یورو می باشد. همچنین تحصیل در مدارس دولتی المان رایگان و در مدارس خصوصی 15 الی 24 یورو می باشد. تحصیل در مقطع دکتری در مراکز دولتی کشور آلمان رایگان می باشد.

 

کار حین تحصیل در آلمان

همزمان با تحصیل در آلمان اجازه کار دانشجویی نیز وجود دارد. این امر می تواند کمک بزرگی به تامین هزینه تحصیل در آلمان باشد. متقاضیان تحصیل در آلمان که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارند. که این ساعات کاری بسته به مقطع افراد متغیر خواهد بود. اما متقاضیان خارج از این کشور ها فقط در طول تعطیلات و نهایتا تا 120 روز در سال مجاز به کار کردن هستند. کار در حین تحصیل در آلمان می تواند بخشی از هزینه زندگی در آلمان را که حدودا ساعتی 10 یورو است، را تامین کند. جزئیات بیشتر در این رابطه را در مقاله شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان مطالعه نمایید.

 

مهاجرت به آلمان از طریق کارآموزی

 

 

موقعیت کار پس از تحصیل در آلمان

موقعیت کار پس از تحصیل در آلمان

افرادی که از دانشگاه های کشور آلمان فارغ التحصیل می شوند به دلیل تسلط به زبان آلمانی شانس بیشتری برای ورود به بازار کار این کشور پس از اتمام تحصیلات خود در آلمان دارند. اگر پس از تحصیل بتوانید شغلی که مورد نیاز کشور آلمان باشد پیدا کنید و در آن مشغول به کار شوید، امکان اقامت نیز برای شما فراهم می شود. حتی  امکان اخذ ویزای همراه برای خانواده نیز وجود دارد و می توانید خانواده را نیز همراه خود ببرید.

 

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در آلمان

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان به تنهایی موجب اخذ اقامت آلمان نمی شود. متقاضیان تحصیل در آلمان پس از فارغ التحصیلی اجازه دارند سه ماه در این کشور بمانند و کاری مرتبط با تحصیلات خود بیابند. در این صورت ابتدا اقامت موقت 4 ساله توسط بلو کارت به فرد اعطا شده و پس از هفت سال زندگی و کار در این کشور می توان برای اخذ اقامت دائم آلمان اقدام نمود. این شغل باید حداقل درآمد سالیانه ای حدود 50/800 یورو داشته باشد.

به عبارت دیگر شما پس از اتمام تحصیلات خود در کشور آلمان به یکی از روش های زیر می توانید جهت اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان اقدام نمایید:

اقامت پس از تحصیل از طریق ازدواج

دانشجویان بین المللی پس از اتمام تحصیلات در صورت داشتن برخی شرایط می توانند از طریق ازدواج با یک شهروند آلمانی اقامت اخذ نمایند. شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل از طریق ازدواج به شرح زیر می باشد:

 • تمکن مالی
 • حداقل داشتن مدرک زبان آلمانی سطح A1
 • اثبات این امر که هدف واقعی متقاضی ازدواج می باشد نه اخذ اقامت

اقامت پس از تحصیل از طریق سرمایه گذاری

متقاضی پس از اتمام تحصیلات می تواند از طریق ثبت شرکت یا سرمایه گذاری اقامت دائم کشور المان را اخذ نماید. البته برای ثبت شرکت باید حتما شرایط زیر را داشته باشید تا با اخذ اقامت شما در آلمان موافقت گردد:

 • ارائه برنامه تجاری هدفمند
 • ارائه گردش حساب بانکی که برای مدت سه سال و حداقل 250 یورو باشد.
 • تجارت مورد نظر متقاضی برای کشور آلمان مفید باشد.

اقامت پس از تحصیل از طریق کار

دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل کشور آلمان پس از اتمام تحصیلات یک فرصت 18 ماهه در اختیار دارند تا بتوانند کار پیدا کنند. پس از یافتن کار مناسب ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند و اقامت این کشور را پس از گذشت دو سال و با پرداخت مالیات اخذ نمایند.

 

مزایای تحصیل در آلمان

مزایای تحصیل در آلمان

با توجه به اینکه کشور آلمان از سطح بالای آموزشی برخوردار است و یکی از کشورهای پیشرفته جهان محسوب می شود و مزایای زیادی برای متقاضیان تحصیل در این کشور در برخواهد داشت که به شرح زیر می باشد:

 • سطح بالای آموزشی
 • امکان کاریابی پس از تحصیل
 • رایگان بودن هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی
 • معتبر بودن مدارک تحصیلی کشور المان
 • تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا

 

 سوالات متداول تحصیل در آلمان

سوالات متداول تحصیل در آلمان

 

 

شما نیز تجربیات و اطلاعات خود را در رابطه با تحصیل در آلمان در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

 

 

سفارت آلمان در ایران :

آدرس : تهران ، خیابان فردوسی ، پلاک ۳۲۴-۳۲۰

تلفن : اطلاعات  39990000-021     -    ویزا  39991499-021     و    39991213-021

فکس : 39991860-021

 

 

 

ابر کلمات کلیدی :

ویزای تحصیلی آلمان , ویزای دانشجویی آلمان , تحصیل در المان , تحصیل در آلمان به زبان آلمانیتحصیل در آلمان پزشکی , تحصیل در آلمان با فوق دیپلم , شرایط سنی تحصیل در آلمان , تحصیل در آلمان رایگان , ادامه تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس , تحصیل در آلمان با فوق دیپلم , تحصیل در آلمان با مدرک فوق دیپلم , دانشگاه های آلمان , ادامه تحصیل در آلمان در مقطع دکتری ، مشکلات تحصیل در آلمان ، ادامه تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس

 

 

تاریخ به روزرسانی 1402/3/7

 

  

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط