071-۳۶۳۴۰۶۵۶

سوالات متداول تحصیل در ترکیه

 

 

آیا بعد از فارغ التحصیلی در ترکیه امکان استخدام و مشغول به کار شدن وجود دارد؟

امکان استخدام شدن بعد از تحصیل در ترکیه و فارغ التحصیلی به شرط دانستن زبان ترکی که مستلزم گذراندن دوره ی tomer می باشد.

پر درآمد ترین مشاغل ترکیه عبارتند از : جراح مغز و اعصاب – اورولوژیست - متخصص داخلی - پزشک طب سوزنی - پزشک زنان و زایمان

سایت های کاریابی در ترکیه: 

 • Expat.com
 • Iskur
 • Jobs in Istanbul
 • Learn4Good
 • Marmaris
 • Recruitment
 • Yenibiris.com

شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه چقدر است؟

هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی در ترکیه نسبتا مقرون به صرفه است و بسته به دانشگاه متفاوت می باشد. دانشگاه های دولتی بسیار ارزان تر از مؤسسات خصوصی در ترکیه هستند، به عنوان مثال اخذ مدرک کارشناسی ارشد در یک دانشگاه عمومی و دولتی ، می تواند هزینه ای تقریبا 300 تا 800 دلار داشته باشد. تحصیل در دانشگاه های خصوصی متفاوت است زیرا هر دانشگاه هزینه های خود را تعیین می کنند و می توان گفت حدودا تا 20،000 دلار می باشد.

آیا معدل 15 شانس قبولی در دانشگاه های دولتی ترکیه را دارد؟

کنکور ترکیه {پزشکی ، دندان پزشکی و داروسازی} بدون تاثیر معدل می باشد.

آیا امکان مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در کالج زبان ترکی وجود دارد؟

بله با اخذ پذیرش از کالج  می توان به راحتی ادامه تحصیل در ترکیه داد.

آیا قبولی در دانشگاه های خصوصی ترکیه با آزمون است یا بدون آزمون؟

برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه، ملزم به قبولی در آزمون YOS ترکیه و آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر می‌ باشید. در کشور ترکیه دانشگاه‌ های خصوصی وجود دارد؛ که دارای رنکینگ و رتبه علمی خوبی در جهان می‌باشند و تحصیل در این دانشگاه های خصوصی ترکیه، بدون آزمون ورودی امکانپذیر است.

برای گرفتن بورسیه ترکیه معدل باید چقدر باشد؟

دانشجویان بین المللی که قصد اخذ بورسیه ی تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی را دارند، الزاما بایستی در دوره های زبان یک ساله yos شرکت نمایند. در طی یک سال به دانشجویان زبان ترکی آموزش داده می شود و در پایان از دانشجویان آزمونی مبنی بر سنجش دانش زبان ترکی گرفته می شود. اگر در این آزمون دانشجو نمره ی قابل قبول را بیاورد، می تواند درخواست خود را برای پذیرش از دانشگاه های ترکیه بدهد. معمولا به چنین دانشجویانی بورسیه تحصیلی تعلق می گیرد و هزینه های دانشگاه به شکل چشمگیری کاهش می یابد. علاوه بر مدرک زبان، دارا بودن دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات و معدل بالا بسیار قابل توجه است. معدل شخص متقاضی بورسیه حداقل بایستی بالای 15 باشد. اما دانشجویانی که معدل بالاتری دارند، در الویت قرار می گیرند.

آیا تحصیل در ترکیه شرایط سنی دارد؟

تحصیل در ترکیه محدودیت سنی ندارد و افراد می توانند آزادانه در این کشور به تحصیل مشغول شوند.

برای قبولی در دانشگاه های ترکیه حتما باید در آزمون یوس شرکت کنیم؟

آزمون YOS یا  SAT

شهریه رشته های هنر در ترکیه چقدر است؟

تحصیل در رشته هنر از پرطرفدارترین رشته ها در ترکیه است. سابقه هنر در ترکیه تنها محدود به دانشگاه‌ها و دانشکده های آن نیست بلکه در کوچه پس کوچه های آن که راه بروید رد پای هنر از گذشته تا الان در آن پیداست. برای همین شما هم در داخل دانشگاه‌ها و هم در خارج از آن در حال یادگیری شاخه های مختلف هنری هستید. و اما شرایط تحصیل رشته هنر در ترکیه مانند هر رشته تحصیلی دیگر شامل مدارک و بندهای خاص خود است.

شما در اولین گام برای تحصیل رشته هنر در ترکیه باید آزمون های ورودی دانشگاهها را بگذرانید. دو آزمون بسیار مهم برای ورودی دانشگاههای ترکیه SAT و YOS هستند. برای رشته هنر باید حداقل از ۱۰۰ آزمون یوس، نمره ۴۰ را گرفته باشید. البته این نمره بسته به دانشگاه مقصد متفاوت است. مثلا در دانشکده هنر استانبول برای رشته هنر باید نمره بالای ۶۰ را در آزمون yos گرفته باشید. در کنار اینها باید مدارک مورد نیاز خود برای هر مقطع تحصیلی را به دانشگاه ارائه دهید. در مقطع کارشناسی ارائه مدرک دیپلم، ریزنمرات، پاسپورت، معرفی نامه، مدرک زبان و … الزامی است. برای مقاطع بالاتر کارشناسی ارشد و دکترا به رزومه های بهتری نیاز دارید. در این مقاطع نیز باید تمام مدارک پیشن خود از جمله دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد (برای دکترا)، پاسپورت، ویزای تحصیلی، ریز نمرات، توصیه نامه از استاد راهنما، انگیزه نامه، مدرک زبان آیلتس یا تافل و دیگر گواهی های لازم می باشد.

آیا با دیپلم انسانی میتوان برای تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه اقدام کرد؟

بله برای تحصیل در رشته های متفاوت محدودیتی وجود ندارد البته باید یک دوره ی یک ساله در کالج را بگذرانید.

در رشته زبان انگلیسی نیز میتوان در ترکیه تحصیل کرد؟

بازار کار رشته زبان انگلیسی در ترکیه در شرایط مناسب و بسیار خوبی برای متقاضیان ایرانی و متقاضیان سایر کشورهای دنیا قرار دارد. در کشور ترکیه موسسه ها و آموزشگاه های مختلفی برای تدریس زبان انگلیسی وجود دارند. معلمان و مدرسانی که قصد دارند وارد بازار کار رشته زبان انگلیسی در ترکیه شوند حتما باید از شرایط کار در این کشور آگاه باشند. بزرگترین شهر آن، استانبول، هزاران سال است که یکی از کلانشهرهای بزرگ جهان بوده و تنها شهر بزرگ جهان است که دو قاره را در بر گرفته است. مردم ترکیه به دنبال گسترش چشم انداز خود از طریق آموزش هستند. آن ها قصد دارند سطح تحصیلات خود را توسعه دهند.

برای قبولی در دانشگاه های دولتی فقط نتیجه آزمون ملاک است یا معدل هم ملاک قرار میگیرد؟

فقط نتیجه آزمون SAT و YOS

آیا همه دانشگاه های ترکیه خوابگاه دارند و هزینه خوابگاه به چه صورت است؟

هزینه خوابگاه دانشجویی دولتی برای همه دانشجویان از 200 تا 350 لیر در هر ماه است که هزینه ای بسیار مقرون به صرفه است.برخی از اقامتگاه های دولتی در طول سال برای دوره های تابستانی و فعالیت های دانشجویی در تابستان باز است. اقامت تابستانه در این خوابگاه ها مستلزم ثبت نام زودتر در دوره های تابستانی است.

آیا با داشتن قبولی در کنکور و رتبه خوب باز هم باید در ترکیه آزمون داد؟

بله ورود به دانشگاه های ترکیه مستلزم قبولی در آزمون های yos و sat می باشد.

هزینه زندگی در کدام شهر ترکیه کمتر است؟

پول کشور ترکیه لیر است که در مقابل دلار ارزش کمتری دارد و همین موجب شده است که هزینه‌ی زندگی در کشور ترکیه و همچنین هزینه‌ی سفر به این کشور خیلی گران نباشد. به طور متوسط هزینه ی زندگی در ترکیه چیزی در حدود 2500 تا 3000 لیر است. البته لازم به ذکر است که این هزینه با توجه به سبک زندگی افراد، نوع و کیفیت خوراک و پوشاک و همچنین محل زندگی و اجاره ی خانه برای هر فرد متفاوت خواهد بود. مبلغ ذکر شده برای یک زندگی در حد متوسط کافی است. برای دانشجویان دانشگاه‌های دولتی این کشور شهریه‌ای دریافت نمی‌شود اما در دانشگاه‌های خصوصی شهریه معادل  10000 تا 30000 لیر برای هر سال است. دانشگاه‌های نیمه خصوصی نیز وجود دارند که شهریه‌ی آن‌ها کمتر و  سالانه بین 5000 تا 10000 لیر می‌باشد. میزان هزینه‌های دانشجو بستگی به نوع رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه می‌تواند متغیر باشد.

شهریه رشته پزشکی در ترکیه چقدر است و معدل باید چند باشد؟

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه به نوع دانشگاه که دولتی یا خصوصی است بستگی دارد. در دانشگاه های دولتی این کشور متوسط هزینه تحصیل پزشکی  سالانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار می باشد اما در دانشگاه های خصوصی متفاوت است و ممکن چیزی در حدود ۲۰۰۰۰ دلار در سال باشد.

برای تحصیل در ترکیه  باید مدرک زبان انگلیسی داشته باشیم یا ترکی ؟

برای تحصیل در ترکیه هم مدرک زبان ترکی معتبر هست هم مدرک زبان انگلیسی و به هردو زبان میتوان تحصیل کرد.

 

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

 

آیا آزمون تومر برای قبولی در دانشگاه های ترکیه ضروری است؟

خیر لزوما tomer برای همه ی دانشگاه ها ضروری نیست.

گرفتن پذیرش از دانشگاه های خصوصی ترکیه چقدر طول میکشد؟

6 ماه الی 1 سال

مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در ترکیه چه مدرک و چه نمره ای باید باشد؟

مدرک آزمون sat  و امتیاز 1600

آیا امکان گرفتن انتقالی از ترکیه به ایران بعد از دو ترم وجود دارد؟

دانشجويان متقاضي انتقال پس از مطالعه آيين‌نامه مربوط و حصول اطمينان از دارا بودن شرايط انتقال مي‌توانند تقاضاي خود را به روش زير به همراه مدارک لازم حداکثر تا يک‌ماه قبل از شروع هر نيمسال تحصيلي ارائه نمايند: 

همچنین می‌توانند مدارک را از هر طريق ممکن و يا به‌ صورت حضوري تحويل دبيرخانه شورا (مستقر در وزارت علوم – اداره کل امور دانشجويان داخل) نمايد.

تکميل فرم تقاضانامه اينترنتي براي کساني که از اين روش هم استفاده مي‌نمايند، الزامي است.

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده انتقال دانشجو به ایران

تصوير مدارک تحصيلي دانشگاه مبدا

تصوير مدارک معتبر همه مقاطع تحصيلي قبلي

ریز نمرات تحصیلی حداقل دو سال تحصیلی با مهر تایید دانشگاه محل تحصیل و سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور

دارا بودن اصل دیپلم متوسطه

دارا بودن اصل پیش دانشگاهی

درخواست شخصی دانشجو با درج شماره تلفن تماسی و ایمیل دانشجو

حکم کارگزینی هیات علمی والدین دانشجو (در خصوص انتقال فرزندان هیات علمی)

حکم کارگزینی ماموریت دولت جمهوری اسلامی ایران و ماموریت ثابت دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور

تصوير احکام شروع و پايان بورسيه ی تحصيلي والدين يا همسر

تصوير احکام شروع و پايان ماموريت والدين يا همسر

تصویر صفحات گذرنامه، شناسنامه و کارت ملی

تصوير مدارک دال بر وضعيت نظام وظيفه (مخصوص آقايان)

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه را به صورت اقساطی نی می توان پرداخت کرد؟

بله شرایط پرداخت  اقساطی برای هر نوع دانشگاهی در ترکیه وجود دارد.

آیا گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه  برای رشته های پزشکی شرایط سنی دارد؟

بنابر اطلاعات وبسایت رسمی turkiyeburslari ، کشور ترکیه در حال حاضر برای سالهای تحصیلی آتی، درخواست بورسیه تحصیلی دولتی ترکیه را از جانب دانشجویان بین‌المللی مورد پذیرش قرار می‌دهد. با توجه به هزینه‌ های مناسب تحصیل و زندگی در کشور ترکیه، امکان اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور، مشوق و محرک مضاعفی برای جذب دانشجویان بیش تر از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل در ترکیه محسوب می‌شود. اما از آنجایی که بورسیه تحصیلی ترکیه به عنوان کمک هزینه دولتی برای ادامه تحصیل رایگان در این کشور تلقی می‌شود، رقابت بر سر دریافت آن در میان دانشجویان بین‌المللی بسیار بالا بوده و نیازمند احراز شرایطی است که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم:

بورسیه تحصیلی ترکیه به تمامی متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور از سراسر دنیا اختصاص می‌یابد

کاندیدهای متقاضی دریافت کمک هزینه تحصیلی ترکیه نیازمند داشتن مدارک زبان معتبر و بین‌المللی نظیر تافل، آیلتس و یا مدرک زبان ترکی تومر هستند.

اکثر بورسیه‌های تحصیلی ترکیه نیازمند داشتن نمرات پذیرش آزمون‌های بین‌المللی نظیر GRE، GMAT، SAT است. از این رو متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه باید پیش از اقدام، از طریق وبسایت ترکیه بورسلاری مدارک مورد نیاز بین‌المللی بورسیه مذکور را چک کنند.

متقاضیان واجد شرایط مقطع کارشناسی که از مدارک بین‌المللی همچون SAT و یا GCSE به جای نمرات آزمون ملی ترکیه (کنکور) برخوردار هستند، نیازمند ارائه ریز نمرات و مدارک مقاطع پیش دانشگاهی و متوسطه خود به دپارتمان پذیرش دانشگاه مورد نظر در ترکیه هستند.

تمامی متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه که از مدرک معتبر زبان ترکی با سطح C1 برخوردار نباشند، باید پیش از درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه و ادامه تحصیل در این کشور، علاوه بر ارائه مدارک و رزومه تحصیلی مورد نیاز، دوره یکساله زبان ترکی را گذرانده و پس از دریافت مدرک زبان تومر سطح C1، برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه اقدام کنند.

متقاضیان تمامی کشورهای دنیا که شامل فارغ‌ التحصیلان مقاطع مختلف دانشگاه، متقاضیان در حال تحصیل که تا پایان سال تحصیلی فارغ‌ التحصیل می‌شوند و همچنین محققان و اعضای علمی دانشگاه می‌شود، امکان درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه را خواهند داشت.

متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی میبایست دارای گپ تحصیلی پایینی بوده و زیر ۲۱ سال سن داشته و یا (پیش از ژانویه ۱۹۹۷ متولد نشده باشند).

متقاضیان دریافت کمک هزینه ی تحصیلی ترکیه در مقطع ارشد میبایست دارای گپ تحصیلی پایینی بوده و زیر ۳۰ سال سن داشته و یا ( پیش از ژانویه ۱۹۸۸ متولد نشده) باشند.

متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکترا می بایست زیر ۳۵ سال (پیش از ژانویه ۱۹۸۳ متولد نشده) باشند.

محققان متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه نیز باید پیش از ژانویه ۱۹۷۳ متولد نشده باشند.

افرادی که از قبل مشغول به ادامه تحصیل در ترکیه هستند، عموما واجد شرایط برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه محسوب نمی‌ شوند.

افراد دارای اقامت و حقوق شهروندی ترکیه واجد شرایط برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه محسوب نمی‌شوند.

در حدود ۷۰ درصد از حداکثر نمرات قابل کسب در رزومه تحصیلی پیشین دانشجو، برای متقاضیان درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی مورد نیاز است.

در حدود ۷۵ درصد از حداکثر نمرات قابل کسب در رزومه تحصیلی پیشین دانشجو، برای متقاضیان درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع ارشد و دکترا مورد نیاز است.

در حدود ۹۰ درصد از حداکثر نمرات قابل کسب در رزومه تحصیلی پیشین دانشجو، برای متقاضیان درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه رشته‌های پزشکی مورد نیاز است.

نکته: تمامی متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه، حتی آن دسته از افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ترکیه را دارند، در صورت نداشتن مهارت کافی زبان ترکی، ملزم به گذراندن آزمون تومر و دریافت مدرک زبان ترکی هستند.

من لیسانس کامپیوتر از دانشگاه پیام نور با معدل حدود 17 دارم. آیا شانس قبولی در دانشگاه های دولتی ترکیه را دارم؟

بله شانس قبولی در دانشگاه های ترکیه برای هر نفری با هر معدل و رزومه ای امکان پذیر می باشد.

بهترین دانشگاه ترکیه برای تحصیل در رشته وکالت کدام است؟

دانشجویانی که تحصیل در رشته ی حقوق در ترکیه را انتخاب کرده اند می توانند در دانشگاه های زیر مشغول به تحصیل شوند و پذیرش دانشگاه را دریافت نمایند. بسیاری از دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی در برنامه های تبادل دانشجوهای اروپایی که سقراط و اراسموس می باشد شرکت می کنند. برخی از دانشگاه های کشور ترکیه با دانشگاه های سایر کشور ها نیز توافقاتی دارند. برنامه های تحصیلی LLM در کشور ترکیه در دانشگاه های زیر ارائه می شود:

 • مدرسه ی حقوق در دانشگاه کوچ استانبول
 • دانشکده حقوق در دانشگاه  Bilkent
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه دو کوز ایلول
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه خصوصی استانبول  Bilgi
 • دانشگاه  Kadir Has
 • دانشکده حقوق در دانشگاه Özyeğin

برای تحصیل در مقطع لیسانس چه زمانی باید اقدام کنم؟

با پایان دوران دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم

آیا گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه برای دوره های  زبان ترکی امکانپذیر است؟

بله امکان پذیر می باشد با دریافت ویزای تحصیلی در تمام دوره های زبان ترکی هم میتوان شرکت کرد.

درآمد کار دانشجویی در ترکیه چقدر است؟

دانشجویانی که برای ادامه تحصیل کشور ترکیه را انتخاب نموده اند، جهت تامین نمودن هزینه ها در این کشور ناچار به انجام کار ضمن تحصیل در ترکیه هستند.

دانشجویان برای انجام کار ضمن تحصیل در ترکیه بایستی مسلط به زبان ترکی باشند. با این حال در ترکیه اداره ها و دانشگاه هایی وجود دارد که زبان انگلیسی تدریس می ­کنند و به عنوان دانشگاه های انگلیسی زبان محسوب می­ شوند. این دانشگاه ها سعی بر این دارند تا پژوهشگران و کارمندان خود را نیز از بین دانشجویانی که به زبان انگلیسی مسلط اند انتخاب نمایند و به رقابت با دانشگاه های دولتی می­ پردازند. همچنین در ترکیه موسسات پژوهشی وجود دارد که زبان های آلمانی و فرانسوی در آنها رایج است، از این رو دانشجویان می توانند جهت انجام کار به این موسسات نیز درخواست کار دهند. در برخی از دانشگاه های علوم پایه بسیاری از دانشجویان بین المللی را برای یک طرح جامع تحصیلی استخدام می نمایند. دانشجویان می ­توانند از اینگونه فرصت ها برای انجام کار ضمن تحصیل در ترکیه استفاده کنند.

با وجود ارزانی و مقرون به صرفه بودن تحصیل در ترکیه، باید دانست که شهریه ی دانشگاه های دولتی ارزان تر از شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه است. میانگین هزینه ها ی دانشگاه های دولتی ترکیه در سال حدود 300$ تا 800$ (دلار آمریکا) است ولی برای دانشگاه های خصوصی حدود 20000$ (دلار آمریکا) می باشد.

هزینه زندگی در ترکیه و شهرهای آن نسبت به دیگر شهرهای اروپایی مقرون به صرفه تر است. میانگین هزینه های ماهانه زندگی در ترکیه چیزی در حدود 250$ الی 400$ (دلار آمریکا) برآورد می شود

دانشجویان برای درخواست مجوز تنها کافی است به سایتی به نام www.turkiye.gov.tr مراجعه نمایند. تمامی فرم ها را به صورت آنلاین تکمیل نموده و مدارک مورد نیاز را ارسال کنند. بعد از مدت 30 روز کاری مجوز کار برای دانشجو صادر و برای وی ارسال خواهد شد. اکثرا دانشجویان جهت یافتن کاری مناسب در حین تحصیل از طریق اینترنت اقدام می کنند. دانشجویانی که دارای رزومه ی قوی، با تخصص و سابقه ی کاری بیشتری هستند راحت تر می ­توانند در زود ترین زمان ممکن کار مورد نظر خود را پیدا کنند.

افرادی که قصد دارند به انجام کار دانشجویی در ترکیه بپردازند می توانند با روزانه ۴ ساعت کار و یا هفته ای ۲۰ ساعت کار به انجام فعالیت خارج از دانشگاه و تحصیل خود بپردازند و از این طریق کسب درآمد کنند.

 

کار دانشجویی در ترکیه

 

 هزینه های زندگی در ترکیه به نسبت برخی کشور های غربی دیگر بسیار مناسب و مقرون به صرفه است و افراد مختلف می توانند با صرف هزینه ای در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه به خوبی در این کشور زندگی کنند.

طبق قانون جدید نیروی کار بین المللی، دانشجویان خارجی که در برنامه های فارغ التحصیلی رسمی در موسسه ی آموزش عالی در ترکیه، برنامه ی کارشناسی ارشد یا Ph.D. ثبت نام می کنند، قادر به درخواست و شرایط کار حین تحصیل در ترکیه می باشند. دانشجویان خارجی که در دوره های فوق دیپلم یا کارشناسی ثبت نام می کنند، نمی توانند برای اجازه ی کار در ترکیه درخواست دهند.

به جز زبان های ترکی و انگلیسی امکان تحصیل در ترکیه به زبان های دیگری هم  وجود دارد؟

خیر. مگر در موسسات خاصی که دیگر زبان های زنده ی دنیا را تدریس می کنند.  

برای پذیرش تحصیلی باید به یکی از زبان های ترکی یا انگلیسی مسلط باشیم یا هر دو؟

بله. یکی یا هر دو

خوابگاه های دانشجویی در ترکیه نزدیک به دانشگاه هستند یا خیر؟

مکان خوابگاه ها بسته به دانشگاه مورد نظر متغیر می باشد.

آیا هنگام درخواست تحصیل در دانشگاه های در مقطع ارشد باید فارغ التحصیل شده باشم یا خیر؟

 خیر لزوما نه در زمان فارغ التحصیلی بلکه در ترم های پایانی هم میتوان مقدمات پذیرش را چید.

آیا می توان برای چند بورسیه در ترکیه درخواست داد؟

بله ولی فقط می توان در یکی از بورسیه های پذیرفته شده حضور به عمل رساند.

آیا امکان درخواست کمک مالی از دانشگاه های ترکیه وجود دارد؟

بله بصورت وام دانشجویی این امکان وجود دارد. دانشجویان بین المللی می توانند با استفاده از بورسیه های تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی و وام های دانشجویی امکان تحصیل رایگان در ترکیه را فراهم کنند. اما در این میان برخی از دانشگاه های ترکیه شهریه های پایین و مقرون به صرفه ای دارند. هزینه شهریه دانشگاه های ترکیه که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، در حدود ۳۰۰ دلار تا ۱۵۰۰ دلار است و دانشگاه هایی که به زبان ترکی تدریس می کنند، شهریه های در حدود ۲۵۰ دلار تا ۷۵۰ دلار دارند. دانشگاه های خصوصی ترکیه هزینه های بیشتری دارند. متوسط هزینه شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه در حدود ۲۰.۰۰۰ دلار است.

در آزمون یوس چه چیزهایی سنجیده می شود؟

ریاضیات ، هندسه ، هوش ، زبان

برای تحصیل در ترکیه به زبان ترکی باید چه مدرکی داشته باشیم؟

مدرک زبان دوره ی زبان ترکی tomer برای کار لازم است و مدرک yos برای ورود به دانشگاه های ترک زبان ضروری می باشد.

مصاحبه بورسیه تحصیلی ترکیه چگونه است؟

نکات مهم در مصاحبه ی بورسیه ترکیه :

1) مکان و زمان مصاحبه : مکان و زمان مصاحبه در ایمیلی که برای شما ارسال می گردد ذکر شده است پس حتما آن را در جایی یادداشت کنید و فراموش نکنید که تاریخ مصاحبه به میلادی است پس باید معادل تاریخ شمسی آن را یادداشت نمایید.  همچنین آدرس دقیق مکان مصاحبه را نیز یادداشت نمایید و طوری برنامه ریزی نمایید که به موقع در محل مصاحبه حضور داشته باشید  .

2) پوشش و لباس : یکی از نکات مهم و اساسی در هنگام حضور در محل مصاحبه نوع لباس و پوشش شماست که میتواند تاثیر بسیار زیادی بر تصمیم کمیته مصاحبه کننده بگذارد پس در حد امکان از پوشش و لباس رسمی و اکادمیک استفاده نمایید. توصیه می شود که آقایان از کراوات نیز استفاده کنند.

3) وضعیت روحی شما : از هنگام دریافت ایمیل تا روز مصاحبه حداقل 5 روز فرصت دارید که خود را برای مصاحبه آماده کنید.

توجه داشته باشید که هنگام مصاحبه نباید استرس و اضطراب داشته باشید بنابراین توصیه می شود که در این 5 روز هر روز با خودتان جلوی آیینه تمرین نمایید و یک ذهنیت مثبت داشته باشید تا بتوانید در هنگام مصاحبه با اعتماد بنفس کامل ظاهر شوید.

4) نداشتن تعصب قومی و نژادی : تیم مصاحبه کننده بصورت خیلی ماهرانه سوالاتی راجب دین ،مذهب ، نژاد ، قومیت و .. از شما می پرسند و شما نباید هیچ تعصبی در پاسخ هایتان داشته باشید.

5) آماده کردن مدارک : تمامی مدارکی را که هنگام ثبت نام آپلود نمودید را به ترتیب داخل یک پوشه قرار دهید سعی کنید تا می توانید ترتیب مدارک را رعایت کنید و حتی کم ارزش ترین مدارک را نیز به همراه خود داشته باشید . اگر پاسپورت دارید حتما آنرا همراه خود ببرید . حتما در روز مصاحبه حداقل 6 قطعه عکس همراه خود داشته باشید.

6 ) اطلاعات کافی در رابطه با رشته ها : داشتن اطلاعات کافی و کامل در رابطه با رشته هایی که موقع ثبت نام انتخاب نموده اید توصیه می شود . شما باید هدف و انگیزه ی خود را از انتخاب این رشته ها برای تیم مصاحبه کننده بیان نمایید. همچنین توصیه می شود در رابطه با دانشگاه هایی که موقع ثبت نام انتخاب نموده اید نیز اطلاعات کافی داشته باشید .

هنگام مصاحبه بورسیه ترکیه:

1 ) زبان مصاحبه : همان طور که در ایمیل فوق مشاهده می کنید زبان مصاحبه را نیز در ایمیل شما ذکر می کنند که زبان مصاحبه بورسیه ترکیه به زبان های ترکی ،انگلیسی و زبان رسمی کشور شما است .

نکته مهم : اگر شما به زبان ترکی مسلط هستید حتما در هنگام مصاحبه ترکی صحبت کنید در صورت عدم تسلط به ترکی توصیه می شود به زبان انگلیسی مصاحبه نمایید .

در صورتی که به زبانهای ترکی و انگلیسی مسلط نیستید نگران نباشید چون تیم مصاحبه کننده می تواند به زبان رسمی کشور شما (فارسی ، عربی ، دری ، پشتو و …) نیز صحبت کند .

2) حفظ آرامش  : در هنگام مصاحبه باید از نظر روحی و روانی کاملا آمادگی داشته باشید و با این هدف که شما حتما در این مصاحبه پیروز خواهید شد به سوالات پاسخ دهید معمولا در هنگام مصاحبه سه نفر جلوی شما حضور دارند که شما باید به هر سه نفر توجه داشته باشید.

3) تحویل مدارک : در حین پاسخ به سوالات از شما می خواهند تا مدارک خود را به آنها تحویل دهید تا بررسی نماید به همین دلیل شما باید از قبل مدارک خود را بصورت منظم در یک پوشه قرار داده باشید . معمولا در حین بررسی مدارک از شما سوالاتی را نیز خواهند پرسید .

4) پاسخ به سوالات : بسیاری از داوطلبین بورسیه تحصیلی ترکیه قبل از رفتن به مصاحبه در رابطه با سوالاتی که از آنها پرسیده خواهد شد بسیاز کنکجاو هستند و در برخی موارد بسیار استرس دارند که چه سوالاتی از آنها پرسیده خواهد شد . نگران نباشید اکثر سوالاتی که از شما پرسیده خواهد شد در هنگام ثبت نام نیز از شما پرسیده شده است . سوالاتی از قبیل نام و نام خانوادگی ، اطلاعات پدر و مادر، شغل و میزان در آمد آنها ، تعداد خواهر و برادر شما ، نحوه آشنایی با بورسیه تحصیلی ترکیه،هدف شما از انتخاب کشور ترکیه برای ادامه تحصیل ، هدف شما بعد از فارغ التحصیل شدن ، اطلاعاتی در مورد رشته های انتخابی شما.

نکته : تمامی پاسخ ها باید عینا مطابق با پاسخ سوالات هنگام ثبت نام باشد و دوگانگی و مغایرت وجود نداشته باشد .

5) پاسخ به سوالات عمومی و تخصصی : شما باید اطلاعاتی کلی درباره روابط سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی بین کشور خود و ترکیه داشته باشید .همچنین در برخی موارد نیز دیده شده است که یک یا دو سوال تخصصی در رابطه با رشته شما پرسیده خواهد شد.

6) هدف خود را مشخص کنید : یکی از رایج ترین سوالاتی که معمولا از همه پرسیده می شود این است که هدف شما از انتخاب ترکیه برای ادامه تحصیل چیست ؟

شما باید از قبل هدف خود را مشخص نمایید و یک دورنمایی از برنامه های آینده خود را نیز در ذهن داشته باشید تا بصورت خلاصه و مفید به این سوالات پاسخ دهید و تیم مصاحبه کننده را متقاعد کنید که شما لایق دریافت این بورسیه می باشید .

در کل هدف از مصاحبه این است که شما باید با رفتار و گفتار خود تیم مصاحبه کننده را متقاعد کنید که از بین هزاران متقاضی بورسیه تحصیلی ترکیه شما از همه نظر لیاقت دریافت این بورسیه را دارید و می توانید از آن به خوبی استفاده نمایید .

نکات ذکر شده حاصل تجربه چندین ساله ما می باشد که هر ساله تجربیات افرادی که برای مصاحبه دعوت می شوند را برایتان جمع بندی نمودیم و بصورت خلاصه تقدیم شما نمودیم امیدواریم که شما نیز مصاحبه خوبی داشته باشید.

تحصیل در مدارس ترکیه به چه زبانی است؟

به سه زبان فارسی ترکی و انگلیسی

تاریخ برگزاری آزمون یوس چه روزی است؟

به طور معمول آزمون های یوس هردانشگاه در بازه ی زمانی اواسط فروردین تا اواخر خرداد ماه برگزار می گردد اما از زمان شیوع ویروس کرونا این برنامه ریزی ها دچار مشکل شده و معمولا از اوایل خرداد تا اواسط مرداد ادامه دارد.

آیا با گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه هزینه تحصیل در ترکیه رایگان می شود؟

بورسیه های تحصیلی کشور ترکیه انواع مختنلفی دارد که تعدادی محدود از آن ها به صورت صد در صد می باشد که هزینه تحصیل را برای دانشجو رایگان می کند.

آیا مدرک دانشگاهی ترکیه در کشورهای دیگر معتبر است؟

بله مدرک دانشگاه های ترکیه در اکثر کشور ها از جمله کشور های اروپایی و آمریکایی معتبر می باشد.

بورسیه تحصیلی ترکیه چند ساله است؟

بورسیه های تحصیلی ترکیه انواع مختلفی دارند که بعضی از آن ها شامل یک سال و بعضی دیگر چند سال و بعضی تمام طول تحصیل را پوشش می دهند.

پذیرش در دانشگاه های ترکیه مصاحبه نیز دارد؟

بله تعداد انگشت شماری از دانشگاه ها برای تمامی رشته ها پس از قبولی دانشجو در آزمون های مربوطه یک مصاحبه برگزار می کند.همچنین برای یرخی از رشته های خاص مثل رشته های هنری تمامی دانشگاه ها پس از قبولی دانشجو در آزمون یک مصاحبه برای سنجش توانایی عملی آن دانشجو برگزار می کند.

شهریه دانشگاه آنکارا در رشته پزشکی چقدر است؟

حدود 30000 لیر در سال

آیا با دیپلم تجربی می توان در رشته موسیقی از ترکیه پذیرش گرفت؟

خیر برای پذیرش در رشته ی موسیقی داشتن دیپلم موسیقی الزامی می باشد.

آیا با کار پاره وقت در ترکیه می توان هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه را تامین کرد؟

به این سوال به هیچ وجه نمی توان پاسخ شهریه دانشگاه و شهر ، قطعی داد چرا که از یک طرف بستگی به رشته تحصیلی دانشجو دارد و از طرف دیگر به نوع شغل دانشجو بستگی دارد.

آیا امکان اخذ ویزای همراه با بورسیه تحصیلی ترکیه وجود دارد؟

از آنجایی که کشور ترکیه دارای ویزا برای ایرانیان نمی باشد فقط برای سال که دارای سن قانونی نمی باشند و قصد ادامه 18دانش آموزان زیر برای گرفتن اقامتشان نیازمند کفیل ،تحصیل در این کشور را دارند هستند و می توان برای همراه اقامت گرفت.اما در بقیه سنین همراه یا ولدین دانشجو فقط یک یا دو سال از طریق اقامت توریستی یا شرکت در دوره های تومر  می توانند دانشجو همراهی  کنند. و بعد از گذشت این مدت برای ماندن در خاک ترکیه و تمدید اقامتشان باید از طرق مختلف مانند خرید ملک ،سرمایه گذاری و ....اقدام کنند.

من زبان ترکی می دانم و می خوام در رشته ادبیات ترکی در ترکیه تحصیل کنم؟ آیا امکانپذیر است؟

برای تحصیل در این رشته نیازمند مدارک معتبر از جمله مدرک تومر می باشید.

آیا دوره زبان ترکی که قبل از تحصیل در دانشگاه باید گذراند هزینه دارد؟

هزینه ی دوره آموزش زبان ترکی به مدت حدود 300 ساعت برای متقاضیان یوس و ست در کالج ittc رایگان می باشد اما برای سایر متقاضیان که صرفا برای آموزش زبان ترکی در کالج شرکت می کنند دارای هزینه می باشد.

آیا دانشگاه غازی جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم هست؟

بله جزو دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم می باشد.

آیا تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه رایگان است؟

خیر اما نسبت به سایر کشور های اروپایی ، شهریه دانشگاههای دولتی این کشور بسیار کم می باشد. 

آزمون های مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه کجا برگزار می شود؟ ترکیه یا ایران؟

ترکیه در صورت نبود پاندمی کرونا برای آزمون یوس دانشگاه همه ساله در ایران جوزه امتجانی تعریف می شود.

نمره آزمون یوس برای پذیرش در دانشگاه باید چند باشد؟

نمره آزمون YOSبستگی به دانشگاه و رشته مورد نظر دارد. اما معمولا حداقل نمره قابل قبول برای دانشگاه ها در این آزمون نمره ی 60 می باشد.

چه مدارکی برای گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه نیاز است؟

سفر به ترکیه برای ایرانیان نیاز به ویزا نمی باشد اما برای گرفتن اقامت تحصیلی در دانشگاه های ترکیه داشتن برگه ثبت نام از دانشگاه ، پاسپورت ، عکس پاسپورتی ، بیمه و ...الزامی است.

برای آزمون یوس باید چه درس ها و کتاب هایی بخوانیم؟

ریاضی، هندسه، هوش

آموزش زبان ترکی برای تحصیل به زبان ترکی همزمان با تحصیل در دانشگاه است یا قبل از آن؟

قبل از آن

دانشگاه خوب برای تحصیل در رشته پزشکی کدام دانشگاه است؟

از جمله دانشگاههای خوب برای رشته ی پزشکی می توان به دانشگاههای آنکارا، حاجت تپه، اگه، استانبول، غازی و باشکنت .... اشاره کرد.

هزینه دانشگاه باید قبل از شروع به تحصیل پرداخت شود یا بعد از آن؟

بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد، بعضی از دانشگاهها قبل از شروع سال تحصیلی بعضی دیگر بصورت اقساطی در حین سال تحصیل شهریه را دریافت می کند.

آیا اقامت در ترکیه پس از اتمام تحصیل امکانپذیر است؟

بله

 

جزئیات بیشتر را در مقاله زیر بخوانید:

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

 

 

سفارت ترکیه در ایران:

آدرس : تهران، خیابان فردوسی، چهارراه استانبول

تلفن : اطلاعات  33111202-021    -    ویزا  33118997-021    و    35951100-021

فکس : 33117928-021

 

 

 

تاریخ به روزرسانی 1402/3/4

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط