071-۳۶۳۴۰۶۵۶

ویزای کار ترکیه

با توجه به اینکه این روزها کشور ترکیه از نظر صنعتی و اقتصادی رشد بسیار چشم گیری داشته و همچنین جزء کشورهای اروپایی حساب می شود و در نزدیکی ایران قرار گرفته است، ایرانیان علاقه بسیار زیادی به مهاجرت به این کشور به خصوص از طریق کار دارند. مزیتی که کار در ترکیه دارد این است که ایرانیان برای رفت و آمد به این کشور نیازی به ویزا ندارند و چنانچه که پیشنهاد کاری مناسبی دریافت کنند می توانند به سرعت مشغول به کار شوند و از همین طریق ویزای یکساله کار در ترکیه را اخذ کنند. ترکیه به دلیل هزینه مسکن پایین و هزینه خورد و خوراک مناسب و حمل و نقل آسان در رتبه ارزان ترین کشورهای دنیا قرار گرفته است. 

کسانی که "برای اولین بار" درخواست ویزای کار ترکیه دارند ، باید در کشور خودشان از طریق سفارت جمهوری ترکیه درخواست دهند. (کنسولگری ترکیه)

 

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار ترکیه

• یک کپی از قرارداد کاری

• فرم درخواست کارکنان خارجی

• 6 قطعه عکس گذرنامه (در طی شش ماه گذشته)

• کپی پاسپورت ترجمه شده و اسناد رسمی

اگر مجوز اقامت معتبر دارید که حداقل 6 ماه معتبر است (به جز اجازه اقامت برای اهداف آموزشی)، می توانید مستقیما به وزارت کار و امور اجتماعی مراجعه کنید.

 

انواع ویزای کار ترکیه

چهار نوع ویزای کار ترکیه برای اتباع خارجی صادر شده است که عبارتند از:

- ویزای کار ترکیه برای یک دوره مشخص از زمان

- ویزای کار ترکیه برای یک دوره نامحدود از زمان

- ویزای کار ترکیه مستقل

- ویزای کار ترکیه در موارد استثناء

 

ویزای کار ترکیه برای یک دوره مشخص از زمان

این نوع ویزای کار ترکیه به طور معمول برای مدت یک سال صادر می شود. پس از این زمان می توان آن را مجددا به مدت سه سال برای همان کار و با همان کارفرمایان تمدید کرد. پس از آن باز هم می توان این اقامت را به مدت سه سال دیگر با هر کارفرمای دیگری اما در همان حرفه تمدید کرد.

در شرایط خاص، همسر و فرزندان یک فرد خارجی که به طور قانونی در ترکیه مشغول به کار هست، حق دریافت مجوز کار ثابت را دارند. آنها باید حداقل پنج سال با هم زندگی کنند.

 

ویزای کار ترکیه برای یک دوره نامحدود از زمان

این نوع ویزای کار ترکیه ممکن است به کسانی که قانونی و به طور مداوم به مدت حداقل هشت سال در ترکیه اقامت داشته اند و یا شش سال کامل برای کار در ترکیه بوده اند، اعطا گردد.

 

ویزای کار ترکیه مستقل

یک نوع ویزای کار ترکیه وجود دارد که برای کسانی است که در حال ایجاد یک عملیات تجاری هستند و همچنین حداقل در پنج سال گذشته در ترکیه زندگی می کردند. آنها باید نشان دهند که کسب و کار آنها فرصت های شغلی ایجاد می کند یا به توسعه اقتصادی محلی کمک می کند. اگر واجد شرایط باشند، گواهی درخواست برای مجوز کار مستقل صادر می شود. این ویزای کار ترکیه برای سه ماه معتبر است، که در طی این زمان کسب و کار راه اندازی شده باشد و رکورد ثبت نام به بخش ارسال شود.

 

ویزای کار ترکیه در موارد استثناء

موارد استثنایی در رابطه با ویزای کار ترکیه وجود دارد که به موجب آن فرد به طور خودکار واجد شرایط برای اجازه کار می باشد. کسانی که با شهروندان ترکیه ازدواج کرده اند به عنوان یک پرونده استثنایی محسوب می شوند.

 

توجه:

معمولا درخواست برای پردازش ویزای کار ترکیه 6 هفته طول می کشد. پس از دریافت تایید وزارت کار برای درخواست ویزای کار ترکیه ، متقاضی ویزای کار ترکیه بلافاصله مطلع می شود و لازم است مجددا با پاسپورت خود برای دریافت ویزای کار ترکیه به سفارت رجوع کند، این مهر در پاسپورت او به منزله ویزای کار ترکیه است. متقاضیان ویزای کار ترکیه که در عرض حداکثر 3 ماه درخواست ویزای کار ترکیه شکست می خورند، پس از اعلان باید درخواست خود را مجددا تمدید کنند. اخذ ویزای کار ترکیه حداکثر 3 روز کاری طول می کشد و اگر متقاضی ویزای کار ترکیه نمی تواند آن را شخصا جمع آوری کند، می تواند به سفارت سفارش بدهد تا گذرنامه برای وی ارسال شود. معمولا افرادی که براساس ویزای کار ترکیه وارد می شوند، اجازه اقامت آنها ظرف 30 روز پس از ورود آنها دریافت می شود.

 

مطالعه مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می گردد:

تحصیل در ترکیه

مهاجرت به اتریش از طریق کار

مهاجرت به هلند از طریق کار

مهاجرت به آلمان از طریق کار

 

 

سفارت ترکیه در ایران:

آدرس : تهران، خیابان فردوسی، چهارراه استانبول

تلفن : اطلاعات  33111202-021    -    ویزا  33118997-021    و    35951100-021

فکس : 33117928-021

 

 

تاریخ به روزرسانی 1402/2/22

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط