071-۳۶۳۴۰۶۵۶

هزینه زندگی در ترکیه

 

بدون شک، هزینه زندگی در ترکیه یک عامل مهم است که به مهاجران کمک می کند تصمیم بگیرند که آیا باید برای همیشه به اینجا سفر کنند یا خیر. ضرب المثل پول باعث می شود که جهان به اطراف برسد قطعا درست است که در مورد انتخاب شیوه زندگی ما صادق است، اما ترکیه می تواند مکان شگفت انگیزی برای زندگی باشد. قبل از شروع به بررسی هزینه های متوسط، عوامل زیر جهت هزینه زندگی در ترکیه باید در نظر گرفته شود:

 

 

حداقل دستمزد جهت هزینه زندگی در ترکیه چقدر است؟

جهت هزینه زندگی در ترکیه حداقل حقوق و دستمزد در هر ماه 2020 لیر است که توسط کارفرما تمام مراقبت های بهداشتی و تمبر بازنشستگی را که به SGK شناخته می شود، پرداخت می شود. یک فرد برای پرداخت  اجاره، باید یک سبک زندگی اساسی برای این مقدار داشته باشد.

 

تفاوت های منطقه ای در هزینه زندگی در ترکیه

در مبحث هزینه زندگی در ترکیه همانند هر جای دیگری در دنیا، زندگی در یک شهر هزینه های بالاتری دارد. در ترکیه، گران ترین مکان برای زندگی استانبول است، که یک مرکز شلوغ تجارتی، مالی، گردشگری و اقتصادی است. به علاوه اجاره ها بالاتر، هزینه های روزانه مانند حمل و نقل، خرید غذا و شب زنده داری گران تر است. خانواده ای که نیازی به پرداخت اجاره یا وام مسکن ندارد، می تواند با حدود 5000 لیر در ماه یک زندگی خوب داشته باشد. با این حال، در سواحل دریای اژه و مدیترانه، هزینه زندگی به طور چشمگیری کاهش می یابد. در مقایسه با مناطق محبوب گردشگری مثل فتحیه، زندگی در استانبول تقریبا 20٪ گران تر است. یک فرد مهاجر در فتحیه، می تواند با هزینه ماهیانه 3,000 لیر یک زندگی سطح متوسط داشته باشد.

 

نرخ ارز و سود بالا بابت حساب سپرده جهت بررسی هزینه زندگی در ترکیه

در حال حاضر در بررسی هزینه زندگی در ترکیه، تعداد زیادی از افرادی که حقوق بازنشستگی از کشور خودشان دریافت می کنند به واسطه یک نرخ ارز عالی بین لیره ترکیه و ارزهای دیگر مانند پوند، یورو و دلار آمریکا از یک زندگی لوکس لذت می برند.

اگر شما یک حقوق بازنشستگی یا درآمد ماهانه در یک ارز خارجی دریافت می کنید و تصمیم می گیرید که آیا می توانید در ترکیه زندگی کنید یا خیر، یک عامل که در نوسان نرخ ارز و هزینه زندگی در ترکیه تاثیر می گذارد به یاد داشته باشید.

بسیاری از سرمایه گذاران نیز سرمایه خود را در حساب های پس انداز بالا پس انداز می کنند و از سودهایی که بطور ماهیانه برداشت می کنند زندگی می کنند. کسانی که سرمایه زیادی دارند، بین 8 تا 10 درصد این یک راه سودمند برای تأمین هزینه زندگی در ترکیه است.

 

هزینه زندگی در ترکیه

 

ریز هزینه زندگی در ترکیه

در ادامه به بررسی ریزهزینه ها جهت برآورد هزینه زندگی در ترکیه می پردازیم:

هزینه مسکن:

همانطور که می دانید هزینه اجاره یا خرید مسکن در هر شهر ترکیه متفاوت می باشد. بطور مثال این هزینه ها در استانبول و ازمیر بالا تر از بقیه شهر ها است. هزینه ی اجاره ها و خرید مسکن بسته به قدیمی یا جدید بودن منزل، فاصله خانه تا مرکز شهر و مرکز خرید، دسترسی سریع و راحت به ایستگاه مترو و تاکسی، ببزرگ و کوچک بودن خانه و امکانات و تعداد اتاق خواب ها متفاوت می باشد.

آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: 1.312.65 لیر

آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر: 819 لیر

خرید هر متر خانه در مرکز شهر: .1.407.20 لیر

خرید هر متر خانه خارج از مرکز شهر: 3.091.88 لیر

 

سیگار کشیدن و نوشیدن:

در طول پنج سال گذشته، ترکیه مالیات بیشتری بر روی الکل و دخانیات قرار داده است که می تواند تاثیر قابل توجهی روی درآمد و خرج شما و هزینه زندگی در ترکیه داشته باشد. اگر فردی یک بسته سیگار در روز می کشد و یک لیوان الکل مصرف می کند، بسته به نوع مارک، به طور متوسط باید 600 تا 900 لیر در ماه پرداخت می کند.

کاپوچینو: 9.30 لیر

کوکاکولا - پپسی: 3.48 لیتر

1 لیوان آب میوه: 2.5 لیر

آب معدنی: 1.30 لیر

 

رانندگی و نگهداری وسایل نقلیه:

هزینه بنزین جهت بررسی هزینه زندگی در ترکیه به اندازه کشورهای اروپایی مثل یونان و پرتغال بالا نیست، اما دو برابر ایالات متحده آمریکا و روسیه است. به همین دلیل، بسیاری از ترک ها برای اینکه هزینه های کمتری را متحمل شوند از اتومبیل های دیزلی استفاده می کنند. صاحبان خودرو همچنین باید مبلغی حدود 4000 لیر را برای هزینه هایی مانند MOT، بیمه و تعمیرات کنار بگذارند.

بهداشت و اقامت:

برای اقامت بیش از 90 روز در ترکیه نیاز به اجازه اقامت هست و اگر شما زیر 65 سال سن دارید، به مراقبت های بهداشتی اجباری نیز نیاز خواهید داشت که بر هزینه زندگی در ترکیه تاثیرگذار است.

هزینه های لوازم منزل:

هزینه زندگی در ترکیه بسیار درخشان است چرا که خرید اسباب منزل بسیار ارزان است. شما مجبور نیستید تلویزیونی را خریداری کنید چون در مناطق خاص دور از استانبول و شهرهای بزرگ، به مقدار700 لیر در ماه  اجاره داده می شود.

گاز:

در بسیاری از خانه ها، گاز نیز جهت هزینه زندگی در ترکیه در بطری از مغازه های محلی خریداری می شود، و یک بطری بزرگ که به طور متوسط 100 لیر هزینه دارد، می تواند تا یک سال طول بکشد.

برق:

هزینه برق برای هزینه زندگی در ترکیه 150 لیر در ماه است، اما با محدود کردن مصرف تهویه مطبوع می توان این هزینه را به شدت کاهش داد.

آب و فاضلاب:

40 لیر در ماه جهت هزینه زندگی در ترکیه برآورد می شود.

تعمیرات عمومی:

در بحث هزینه زندگی در ترکیه هزینه تعمیرات عمومی 100 تا 500 لیر در ماه بسته به خدمات ارائه شده است.

مالیات:

مالیات نیز مسئله مهمی جهت هزینه زندگی در ترکیه است. هزینه مالیات 200 لیر در سال بسته به نوع مالکیت اسناد و قیمت اموال خود می باشد.

بیمه:

بیمه نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر هزینه زندگی در ترکیه است. بیمه Deprem در ترکیه اجباری است. هزینه 150 تا 250 لیر می باشد که بستگی به محل خرید ملک و اندازه آن دارد. بیمه آتش سوزی، سرقت و خسارت، اختیاری است و هزینه ها از عرضه کننده به فروشنده متفاوت است.

تلفن، اینترنت و تلویزیون ماهواره ای:

بین شرکت های مخابراتی و سرگرمی در ترکیه جنگ قیمت وجود دارد و این به این معنی است که برخی از معاملات برای خرید فوق العاده هستند. به عنوان مثال، Turk Telekom با ارائه اینترنت نامحدود، تماس تلفنی و بسته های ماهواره ای تلویزیونی که کانال های انگلیسی و ترکیه را نشان می دهد، با هزینه برای یک ماه 73 لیر ارائه می دهد که از هزینه زندگی در ترکیه تا حدودی می کاهد.

 

مطالعه مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می گردد:

تحصیل در ترکیه

 

 

سفارت ترکیه در ایران:

آدرس : تهران، خیابان فردوسی، چهارراه استانبول

تلفن : اطلاعات  33111202-021    -    ویزا  33118997-021    و    35951100-021

فکس : 33117928-021

 

 

تاریخ به روزرسانی 1402/4/2

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط