071-۳۶۳۴۰۶۵۶

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

 

 

مهاجرت به یک کشور خارجی یک گام بزرگ در زندگی هر فرد است، بنابراین ما به همه سوالات شما پاسخ خواهیم داد و در مورد هزینه زندگی دانشجویی در آلمان توضیح می دهیم. خوشبختانه آلمان مکانی بسیار ارزان برای زندگی دانشجویان است. متقاضیان تحصیل در آلمان از مزایای بسیاری مانند بیمه تخفیف، بلیط ترم با استفاده نامحدود از وسایل حمل و نقل عمومی و تخفیف در سینما، تئاتر، رستوران ها و موزه ها بهره مند می شوند. در طول تحصیل در آلمان، به طور کلی مجاز به انجام 120 روز کامل یا 240 نیم روز کار با حقوق در مشاغل دانشجویی هستید، بنابراین می توانید شغلی برای کمک به هزینه های اقامت خود در آلمان داشته باشید.

دلایل زیادی برای آمدن به آلمان برای تحصیل وجود دارد، اما احتمالاً از خود می پرسید که چگونه می توانید هزینه های تحصیل در این کشور را پرداخت کنید. دانش آموزان اغلب سوالاتی از این قبیل دارند:

 • آیا می توانم در طول تحصیل کار کنم؟
 • هزینه زندگی دانشجویی در آلمان چقدر است؟
 • هزینه غذا ، اجاره و حمل و نقل دانشجویان چقدر است؟

ما در این مقاله سعی داریم تمامی هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان را بررسی نماییم.

 

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

 

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان  - تحصیل

دانشگاه های دولتی در آلمان برای همه دانشجویان رایگان است، حتی اگر اهل اتحادیه اروپا نباشید! اگر به برنامه های تخصصی یا یک دانشگاه خصوصی علاقه مند باشید، در این صورت می بایست برای تحصیل در برنامه آموزشی مد نظر خود شهریه پرداخت کنید، اما حتی شهریه دانشگاه های خصوصی آلمان به مراتب کمتر از شهریه دانشگاه های سایر کشورهای اروپایی است. در قانون شهریه رایگان یک استثنا وجود دارد و این ایالت بادن-وورتمبرگ است. بادن-وورتمبرگ واقع در جنوب غربی آلمان، تنها ایالت در آلمان است که از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا حدود 1500 یورو برای هر ترم شهریه دریافت می کند. اگر قصد تحصیل در یکی از دانشگاه های معتبر بادن-وورتمبرگ را دارید، ناامید نشوید! برای دانشجویان با شرایط خاص، اغلب فرصت های تحصیل با پرداخت شهریه کمتر امکان پذیر خواهد بود. دانشجویان هنگام جستجو برای دانشگاه ها باید به خاطر داشته باشند که برای تحصیل در هر مقطع تحصیلی در آلمان هزینه هایی بالغ بر 200-500 یورو بابت هزینه های اداری، خدمات ارائه شده به دانشجویان و بلیط ترن دریافت می شود. همچنین توجه به این نکته ضروری است که کلیه دانشگاه های داخل و خارج از آلمان این هزینه ها را دریافت می کنند. تفاوت در این است که دانشگاه های خارج از آلمان علاوه بر شهریه بالا، این هزینه ها را نیز اضافه می کنند در حالی که در آلمان این تنها هزینه دانشجویان است.

 

     هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی    هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی هزینه های اداری هر ترم
باید آن را پرداخت کنیم؟ خیر بله بله
هزینش چقدره؟ -   3000-5000 € در هر ترم

200-500 € در هر ترم

چه چیزایی رو پوشش میده؟ - برنامه تحصیلی

هزینه های اداری، خدمات دانشگاه و استفاده نا محدود از سیستم حمل و نقل عمومی محلی

 

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان  - محل اقامت

تقریباً تمام دانشگاه های آلمان مسکن دانشجویی را ارائه می دهند. مسکن دانشجویان رایگان نیست اما در مقایسه با متوسط ​​هزینه های زندگی در هر شهر بسیار ارزان تر است. در حالی که در سطح فدرال نرخ استانداردی برای مسکن دانشجویان وجود ندارد و هزینه ها به شهر و دانشگاه بستگی دارد، می توانید انتظار داشته باشید که نرخ اجاره خانه بسیار بیشتر شود. هزینه اجاره محل اقامت دانشجویی بسته به شرایط و مکانی که انتخاب می کنید می تواند به طور متوسط ​​از 250 تا 350 € باشد. به یاد داشته باشید که مسکن دانشگاه همیشه تقاضای بسیار بالایی دارد، بنابراین در لحظه دریافت نامه پذیرش خود برای دریافت مسکن دانشجویی درخواست دهید زیرا دانشجویان معمولاً ماه ها برای دریافت مسکن منتظر می مانند.

اگر مایل به سکونت در خوابگاه های دانشجویی نباشید و محل اقامت خود را به صورت جداگانه پیدا کنید، هنوز گزینه های مختلفی مانند یک واحد آپارتمان، یک آپارتمان مشترک یا یک اتاق مبله در دسترس دارید. در آلمان منظور از آپارتمان مشترک "زندگی گروهی" یا "مسکن گروهی" است که به اختصار "WG" نامیده میشود. زندگی مشترک یا گروهی در یک آپارتمان مشترک یک گزینه بسیار محبوب در بین دانشجویانی است که زندگی در خانه های دانشگاه را انتخاب نمی کنند. قیمت اتاق در WG متفاوت است و به موقعیت ، شهر و خانه بستگی دارد. به عنوان مثال ، در برلین ، یک اتاق WG می تواند از 350 - 600 € باشد در حالی که در شهرهای کوچکتر مانند برمن ، قیمت ممکن است بین 300 - 400 € باشد. متناوباً ، یک اتاق WG در مونیخ به طور متوسط ​​بین 500 تا 700 یورو هزینه دارد زیرا شهری ثروتمندتر با قیمت اجاره بالاتر است.

 

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان – غذا و نوشیدنی

قیمت مواد غذایی در آلمان در مقایسه با سیار کشورها مقرون به صرفه تر است. این امر در مورد غذاها ، سبزیجات و اقلام اساسی مواد غذایی و همچنین وسایل خانه صدق می کند. توجه داشته باشید که این قانون خرید مواد غذایی ارزان تر فقط درصورت خرید در یک فروشگاه مواد غذایی صادق است. قیمت در رستوران ها گران تر از فروشگاه های مواد غذایی است. همچنین گزینه های زیادی برای خرید مواد غذایی خود مانند سوپرمارکت های تخفیف دار یا بازارهای فضای باز وجود دارد که اقلام ارزان قیمت بیشتری دارند. به طور متوسط ​​، دانشجویان می توانند حدود 150 تا 200 یورو در ماه برای خرید مواد غذایی هزینه كنند.در بیشتر دانشگاه ها تخفیفات ویژه ای در کافه ها برای دانشجویان وجود دارد.

پختن غذا در خانه می تواند در هزینه زندگی دانشجویی در آلمان صرفه جویی کند و اگر در این کار مهارت ندارید ، بهتر است آن را یاد بگیرید. دلیل این امر این است که اگر در رستوران غذا می خورید برای شما بسیار گران تمام می شود ، به عنوان مثال خوردن غذا در یک رستوران متوسط ، تقریباً 45 یورو هزینه دارد. رستوران های کوچک هزینه کمتری دریافت می کنند و قیمت ها ممکن است در محدوده 8 تا 14 یورو متفاوت باشد. در زیر قیمت برخی از مواد غذایی را که می توان به طور منظم مصرف کرد و زیاد گران نیستند ذکر کردیم:

 • شیر (1 لیتر): 0.71 یورو
 • برنج (1 کیلوگرم): 2.03 یورو
 • نان سفید (500 گرم): 1.24 یورو
 • تخم مرغ (12): 1.64 یورو
 • پیاز (1 کیلوگرم): 1.09 یورو
 • مرغ (1 کیلوگرم): 7.53 یورو
 • سیب زمینی (1 کیلوگرم): 1.06 یورو
 • گوشت گاو (1 کیلوگرم) : 11.65 یورو
 • گوجه فرنگی (1 کیلوگرم): 2.62 یورو
 • سیب (1 کیلوگرم): 2.22 یورو
 • پرتقال (1 کیلوگرم): 2.29 یورو
 • موز (1 کیلوگرم): 1.58 یورو

 

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان – حمل و نقل عمومی

یک مزیت عالی سهم ترم این است که شامل یک بلیط ترم است که استفاده نامحدود از سیستم حمل و نقل عمومی محلی را برای شما فراهم می کند. اتوبوس، مترو (اوبه و سبان) و تراموا در اختیار شماست! بلیط ترم یکی دیگر از مزایایی است که به عنوان دانشجو در آلمان دریافت می کنید. بسیاری از دانشجویان از این مزیت استفاده می کنند و در طول تحصیل به گردش در آلمان و اروپا می پردازند. دانشجویان گزینه های سفر ارزان قیمت زیادی از جمله استفاده از DeutscheBahn  که همان راه آهن اصلی در آلمان است دارند که با استفاده از آن میتوانند با قطار به سراسر کشور سفر کنند.

 

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان - بیمه درمانی

سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی آلمان در سراسر جهان کاملاً شناخته شده است و شما به عنوان یک دانشجو به این مراقبت های بهداشتی نیز دسترسی خواهید داشت زیرا داشتن بیمه درمانی در المان برای هر فرد الزامی است. دانشجویان در آلمان از تخفیف های بیمه عمومی بهره مند می شوند. سهم بیمه درمانی دانشجویان با توجه به قانون تعیین شده ماهیانه 100 تا 120 یورو در ماه است. بیمه های خصوصی به مراتب هزینه ای بالاتری دارند.

 

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان - مونیخ،هامبورگ،فرانکفورات

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان در این دو شهر در مقایسه با سایر شهرهای آلمان بسیار زیاد است:

 • مونیخ
 • اشتوتگارت

طبق یک آمار ، قیمت آپارتمان های یک خوابه در جنوب آلمان در حدود 846.43 یورو در مقایسه با 560 یورو آپارتمان یک خوابه در شهرهای کمتر محبوب شمال آلمان است. بنابراین ، این بدان معنی است که جنوب آلمان 30٪ گران تر است.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان و در برلین در مقایسه با سایر پایتخت های کشورهای اروپایی ارزان تر است. بیشترین هزینه ای که باید پرداخت کنید اجاره منزل است که تقریباً 795 یورو در ماه فقط برای یک آپارتمان کوچک یک خوابه است. از طرف دیگر ، هزینه یک آپارتمان یک خوابه در شهرهای دیگر بسیار مقرون به صرفه است. لایپزیگ مقرون به صرفه ترین شهر برای زندگی در آلمان است. هزینه زندگی در لایپزیگ 40٪ ارزان تر از اشتوتگارت و دوسلدورف 20٪ ارزان تر از اشتوتگارت است.ما هزینه زندگی دانشجویی در آلمان در شهرهای مختلف را به شرح زیر مقایسه کرده ایم:

 

  مونیخ هامبورگ فرانکفورت
اجاره

1,094.30€

838.94€

868.91€

یک وعده غذایی در رستوران 12.25€

10€

12€

شیر (1 لیتر)

0.84€

0.71€

0.77€

تاکسی (1کیلومتر)

1.90€

2.00€

2.00€

برنج (1 کیلو گرم)

2.14€

2.15€

1.97€

تخم مرغ (12 عدد)

1.71€

1.78€

1.61€

نان سفید (500 گرم)

1.43€

1.27€

1.29€

 

جدول زیر هزینه اجاره اتاق و خانه در شهرهای مختلف آلمان را نشان می دهد بنابراین ممکن است با توجه به بودجه خود تصور کنید که کجا زندگی کنید.

 

شهر اجاره
آخن 534.65 €
برلین 795.90 €
بوخوم 406.67 €
برمن 560.00 €
کلن 727.14 €
دورتمند 460.00 €
اسن 451.83 €
دوسلدروف 672.22 €
فرانکفورت 868.91 €
هامبورگ 838.94  €
اینگولشتات 708.33 €
لایپزیک 490.80 €
مونیخ 1,094.30 €
اشتوتگارت 846.43 €

     

 

چگونه می توان هزینه زندگی دانشجویی در آلمان را کاهش داد؟

عوامل مختلفی تعیین کننده هزینه زندگی دانشجویی در آلمان به عنوان دانشجوی بین المللی است. یکی از بزرگترین عوامل اجاره مکانی است که در آن زندگی می کنید ، مطمئناً شما به مکانی برای سکونت در نزدیکی دانشگاه خود نیاز دارید تا تحصیل در دانشگاه برای شما امکان پذیر باشد. با این حال ، اگر دانشگاه شما در مرکز شهر باشد ، پس باید مبلغ بیشتری برای  اجاره یک آپارتمان پرداخت کنید.اگر در شهرهای بزرگی مانند مونیخ یا هامبورگ تحصیل می کنید ، پس انداز کردن در آنجا برای شما دشوار است زیرا جزو گرانترین شهرهای آلمان برای اجاره منزل و زندگی می باشد. در مقابل ، اگر شما در دانشگاهی در شهرهای کوچک مانند لایپزیگ تحصیل می کنید ، هزینه کمتری بابت اجاره آپارتمان پرداخت خواهید کرد.برای کاهش هزینه های مسکن خود اجاره آپارتمان مشترک بهترین گزینه است. با این کار هزینه قبوض ، اجاره و غیره تقسیم می شود.

همیشه تلاش برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد اجاره و سایر هزینه های زندگی در هر شهر با نوسان قیمت ها، مشکل است. به عنوان مثال، مونیخ و اینگولشتات تنها 100 کیلومتر فاصله دارند اما قیمت ها بین این دو شهر تفاوت زیادی دارد. یک وعده غذایی رستوران در مونیخ برای دو نفر 60 یورو و در اینگولشتات 45 یورو هزینه دارد. بعلاوه، اگر به لایپزیگ بروید هزینه آن کمتر است و از 7 تا 12 یورو می باشد. اجاره یک آپارتمان یک خوابه در اینگولشتات تقریباً 600 یورو برای شما هزینه خواهد داشت و در مونیخ هم بالای 1000 یورو در ماه خواهد بود اما در لایپزیگ می توانید با 500 یورو آپارتمان اجاره کنید. از طرف دیگر، اگر دانشگاه شما در خارج از شهر واقع شده باشد، اجاره برای شما ارزان تر خواهد بود.

 

 

 

نویسنده : سیمین دخت کاظمی

تاریخ درج مطلب 1402/3/14

 

 

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط