به علت شیوع کرونا تا اطلاع ثانوی امکان مراجعه حضوری نیست.
۰۹۰۳۹۰۸۱۲۰۱ جمعه ها نیز پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم.

هزینه تحصیل در ترکیه

 

 

یکی از مهمترین نکاتی که برای تحصیل در هر کشوری باید به آن توجه کرد هزینه ی تحصیل در آن کشور است. پایین بودن هزینه تحصیل، عدم نیاز به اخذ ویزا، نزدیکی راه و هزینه پایین زندگی در کشور ترکیه نسبت به سایر کشور های مهاجر پذیر  باعث شده تا سالانه ایرانیان  زیادی جهت تحصیل به این کشور مهاجرت کنند. علاوه بر این تعداد زیادی از دانشگاه های ترکیه تحت حمایت دولت این کشور قرار دارند و این امر باعث شده تا هزینه تحصیل در ترکیه مقرون بصرفه تر از سایر کشورها باشد.

 

هزینه تحصیل در ترکیه

 

هزینه تحصیل در ترکیه - مدارس

تحصیل در مدارس دولتی ترکیه که به زبان ترکی میباشد رایگان است. دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در مدارس خصوصی این کشور را دارند میبایست هزینه تحصیل در ترکیه در این مدارس را پرداخت نمایند. مدرسه بین المللی MIF با شهریه ی 6000 تا 21000 دلار در سال و مدرسه بین المللی استانبول با شهریه 10000 تا 27000 دلار در سال جزو مدارس بین المللی کشور ترکیه می باشند.

 

هزینه تحصیل در ترکیه - دانشگاه های دولتی

رایگان بودن هزینه تحصیل در ترکیه در اکثر دانشگاه های دولتی این کشور و سطح بالای آموزش در این کشور باعث شده تا ایرانیان زیادی تحصیل در این کشور را به کشورهای اروپایی ترجیح دهند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه و به زبان ترکی 240 تا 1500 دلار و هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه و به زبان انگلیسی 450 تا 1500 دلار می باشد.

 

هزینه تحصیل در ترکیه - دانشگاه ی خصوصی

با مراجعه به رنکینگ بین المللی بهترین دانشگاه های دنیا متوجه خواهید شد که دانشگاه های ترکیه اعم از خصوصی و دولتی در رتبه قابل قبولی قرار دارند. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی با توجه به رشته و مقطع تحصیلی انتخابی شما متفاوت است و به مراتب بالاتر از دانشگاه های دولتی است.با اخذ پذیرش از برخی دانشگاه های خصوصی ترکیه نیازمند شرکت در آزمون ورودی YOS و TOMER نمی باشند. علاوه بر این بسیاری از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه یک سری بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان ممتاز خود در نظر گرفته اند به این صورت که دانشجویانی دارای رتبه برتر در کلاس خود هستند از پرداخت شهریه ترم بعد معاف خواهند شد. دانشگاه های خصوصی ترکیه به دو دسته غیر انتفاعی و هیات امنایی تقسیم بندی میشوند که هزینه تحصیل در ترکیه و شهریه در دانشگاه های هیات امنایی 8 الی 50 هزار لیر در سال و هزینه شهریه دانشگاه های خصوصی 6 الی 16000 لیر در سال میباشد.

 

هزینه تحصیل در ترکیه - مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی در کشور ترکیه 3 الی 4 سال به طول می انجامد. متقاضی بر اساس رتبه ی کسب شده خود در آزمون ورودی مقطع کارشناسی می تواند رشته تحصیلی خود را انتخاب نماید و علاوه بر این  نمره آیلتس متقاضی می بایست حداقل 5/6 باشد.

هزینه تحصیل در ترکیه و شهریه دانشگاه ها در این مقطع با توجه به خصوص یا دولتی بودن دانشگاه به شرح زیر است:

  • هزینه ی تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان 250 تا 1500دلار در سال می باشد.
  • هزینه ی تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکی زبان ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال می باشد.
  • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های خصوصی ۵۰۰۰ تا ۲۰.۰۰۰ دلار در سال می باشد.

 

هزینه تحصیل در ترکیه - مقطع کارشناسی ارشد

با توجه به اینکه سیستم دانشگاهی ترکیه از کیفیت بالایی برخوردار است و مطابق سیستم آموزشی کشورهای پیشرفته شبیه سازی شده  بهترین مکان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با کمترین هزینه می باشد.دوره کارشناسی ارشد در کشور ترکیه 2 سال بطول می انجامد و هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد ب توجه به دانشگاه و رشته متفاوت و به شرح زیر است:

  • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان کشور ترکیه 600 تا 1000 دلار در سال می باشد.
  • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کشور ترکیه در دانشگاه های خصوصی 14000 دلار در سال می باشد.

*  نمره آیلتس مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه بین ۶ تا 5/6

می باشد.

 

هزینه تحصیل در ترکیه - دکتری

سیستم آموزشی ترکیه در سطح دنیا شناخته شده و دارای اعتبار بالایی می باشد.تحصیل در دوره دکتری  در کشور ترکیه 3 تا 4 سال بطول می انجامد و به دو صورت تحصیل با بورسیه و بدون بورسیه می باشد.با توجه به هزینه کم تحصیل در کشور ترکیه و مورد تایید بودن دانشگاه های این کشور توسط وزرات علوم ایران تحصیل در ترکیه در دوره دکتری برای متقاضیان دارای مزایای فراوانی میباشد.هزینه تحصیل در دوره دکتری در کشور ترکیه به شرح زیر می باشد:

  • هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری در دانشگاه های ترکی زبان ۲۰۰ دلار تا ۳۰۰ دلار در سال می باشد.
  • هزینه ی تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های خصوصی  6000 تا 500/20 دلار در سال

می باشد.

  • هزینه های تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان 6۰۰ تا 900 دلار در سال می باشد.

 

جزئیات بیشتر را در مقاله زیر بخوانید:

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

 

 

 

تاریخ ویرایش مطلب 1400/1/19

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط