071-۳۶۳۴۰۶۵۶

مهاجرت تحصیلی به آلمان

 

 

آلمان ، پرجمعیت ترین کشور در اتحادیه اروپا ، دارای یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است و از زمان اتحاد مجدد ، شاهد رشد مداوم نقش آن در جامعه بین المللی بوده ایم. این کشور اروپای مرکزی با 9 کشور همسایه است و چشم انداز آن از دشت های شمالی که به دریاهای شمالی و بالتیک تا آلپ باواریا در جنوب می رسد گسترده است. دولت مدرن آلمان در قرن نوزدهم شکل گرفت. شکست در دو جنگ جهانی قرن بیستم باعث تقسیم کشور شد و اتحاد دوباره در سال 1990 پس از فروپاشی کشور کمونیست آلمان شرقی اتفاق افتاد. آلمان برپایه یک دموکراسی پارلمانی اداره می شود. آلمان یکی از بزرگترین اقتصاد های جهان و یکی از واردکنندگان و صادرکنندگان برجسته در جهان است. صنعت و کشاورزی بخشهای مهم اقتصادی آلمان هستند. آلمان دارای نیروی کار بسیار ماهر و متخصص است. با این حال ، جمعیت این کشور در حال پیر شدن است. آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرت در جهان است. اکثر مهاجران در آلمان از اروپای شرقی ، اروپای جنوبی و خاورمیانه هستند. دولت آلمان در 50 سال گذشته مشتاقانه تشویق به مهاجرت کرده است تا نرخ زاد و ولد پایین را در این کشور جبران کند. ادامه ی مقاله را جهت اطلاع از شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان مطالعه نمایید.

 

مهاجرت تحصیلی به آلمان

 

مهاجرت تحصیلی به آلمان - مدارس

مقطع ابتدایی جهت مهاجرت تحصیلی به آلمان از سن 6 سالگی شروع می شود و گذراندن دوره ابتدایی اجباری می باشد که مقطع ابتدایی 4 سال به طول می انجامد که پس از اتمام سال چهارم ابتدایی دانش آموزان با توجه علایق و استعداد های خود جهت ادامه تحصیل در یکی از مدارس Hauptschule، Realschule یا Gymnasium ثبت نام کنند.

 

 • مدارس Hauptschule: این مدارس مانند مدارس فنی و حرفه ای در ایران است و ویژه دانش آموزانی است که توانایی علمی کمتری در مقایسه با سایرین دارند.دانش آموزانی که نمرات 5-9 دارند در این مدارس تحصیل می کنند.
   
 • مدارس Realschule: این مدارس ویژه دانش آموزانی است که نمرات آنها بین 5-10 می باشد. این دانش آموزان تا سن 18 سالگی می توانند دراین مدارس تحصیل کنند و پس از اتمام دوره تحصیلی خود می توانند یا در دوره های کارآموزی شرکت کرده یا با ورود به دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازند.
 • مدارس Gymnasium: دانش آموزانی که در این مدارس تحصیل می کنند باید نمره ای بین 10-13 را کسب کنند.تحصیل در این نوع مدارس امکان راه یابی به بهترین دانشگاه های آلمان را برای دانش آموزانی که نمره قبولی در آزمون سراسری کسب کرده اند را فراهم می کند.
 • مدارس خصوصی و شبانه روزی: این مدارس کلیه امکانات آموزشی را به دانش آموزان ارائه می دهند.هزینه تحصیل در این مدارس بسیار بالا بوده و متغیر می باشد.هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی آلمان حدودا 30 هزار یورو در سال می باشد.

 

مهاجرت تحصیلی به آلمان – کارشناسی (Bachelor)

حدود 35% از دانشجویان مقطع کارشناسی در آلمان را دانشجویان بین المللی متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان تشکیل می دهند. دوره کارشناسی کشور آلمان بین 6-8  ترم می باشد.تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی مشروط به اینکه متقاضی تحصیل مدرک زبان آلمانی حداقل B1 را داشته باشد امکان پذیر است.تحصیل کاملا رایگان نبوده و مبلغ 700-800 یورو در سال از دانشجویان دریافت می شود.برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی دانشجویان می بایست مدرک زبان آیلتس حداقل 6 را دارا باشند.هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان بسته به رشته تحصیلی، دانشگاه و شهر محل تحصیل متفاوت و از 12-20 هزار یورو در سال می باشد.در دوره کارشناسی ارشد کشور آلمان اجازه 10 ساعت کار در هفته خواهید داشت.

* شروع ترم دانشگاه‌ های آلمان از سپتامبر تا مارچ یک ترم تحصیلی (زمستان) و آپریل تا آگوست (تابستان) ترم دیگر سال تحصیلی است.

 

مهاجرت تحصیلی به آلمان - کارشناسی ارشد (Master)

جهت مهاجرت تحصیلی به آلمان و اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد ملزم به ارائه  مدارک کارشناسی با معدل بالای 14و دارا بودن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل بالای 15 می باشید.در برخی رشته ها به دلیل تقاضای بالا و ظرفیت کم نیازمند معدلی بالاتر از 15 خواهید بود.در صورتی که رشته تحصیلی به زبان آلمانی باشه ارائه مدرک C1 و اگر رشته تحصیلی به زبان انگلیسی باشد ارائه آیلتس 5/6 یا تافل با نمره 90 الزامی است.دانشجویان در این  دوره اجازه 20 ساعت کار پاره وقت در هفته دارند.

 

مهاجرت تحصیلی به آلمان - دکترا (PHD)

دوره دکترا جهت مهاجرت تحصیلی به آلمان بین 3 الی 6 سال به طول می انجامد. به دلیل پژوهش محور بودن دوره دکتری شرط معدل در این مقطع در مقایسه با دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد از اهمیت کمتری برخوردار است.علاوه بر این متقاضی با ارائه مدرک زبان بالا،رزومه تحصیلی قوی و مقاله های علمی-پژوهشی می تواند معدل پایین خود را جبران نماید. متقاضیان تحصیل دردوره دکتری کشور آلمان باید یک استاد راهنما پیدا کنند که درحوزه تحقیقاتی مرتبط دارای پروژه باشد و دانشجو، استاد را متقاعد کند که می‌تواند در پیشبرد پروژه هایش به وی کمک کند. امکان گذراندن دوره دکتری به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه‌های آلمان وجود دارد .برای تحصیل در این مقطع داشتن آیلتس ۷ آکادمیک، مدرک کارشناسی ارشد مورد تایید آلمان الزامی می باشد. افرادی که تمایل دارند دوره دکترا را به زبان آلمانی سپری کنند، باید حداقل در یکی از آزمون‌های DSHیا TestDaFپذیرفته شده باشند.

 

مهاجرت تحصیلی به آلمان - زبان

تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی همواره یکی از شروط پذیرش متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان در دانشگاه های این کشور است.با توجه به دوره  و رشته تحصیلی زبان تحصیل برنامه های آموزشی متفاوت خواهد بود.در صورتی که برنامه آموزشی در دوره تحصیلی شما به زبان آلمانی ارائه گردد ملزم به داشتن یکی از مهارت های زبان آلمانی نظیرDSH و TestDaF هستید.در صورتی که دوره آموزشی به زبان انگلیسی باشد باید یکی از مدارک تافل یا آیلتس را دارا باشید.

مدرک زبان مورد نیاز در دوره کارشناسی: زبان آلمانی حداقل b1

مدرک زبان مورد نیاز در دوره کارشناسی ارشد: مدرک زبان آلمانی b1 یا آیلتس 5/6

مدرک زبان مورد نیاز در دوره دکترا: مدرک زبان آلمانی b2 یا آیلتس 7

 

مهاجرت تحصیلی به آلمان - هزینه تحصیل

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان در دوره کارشناسی: 700-800 یورو در سال

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان در دوره کارشناسی: 12-20 یورو در سال

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در آلمان: 500 یورو در هر ترم

هزینه تحصیل در دوره دکتری در آلمان: 150-200 یورو ( برای ثبت نام)

هزینه دوره های زبان آلمانی: 4،700-5،600 یورو

هزینه خوابگاه های دولتی کشور آلمان: 200-300 یورو

هزینه خوابگاه های خصوصی کشور آلمان: 300-600 یورو

 

مهاجرت تحصیلی به آلمان - مزایای تحصیل

یکی از ایده آل ترین مقاصد تحصیلی دنیا کشور آلمان است.مهاجرت تحصیلی به آلمان مزایای بسیاری را برای دانشجویان بین المللی به همراه دارد:

 • هزینه شهریه پایین
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • امکان اخذ بورسیه تحصیلی
 • مدارک علمی معتبر
 • وجود دانشگاه‌های برتر دنیا با امکانات پیشرفته
 • امکان کار حین تحصیل
 • امکان اخذ ویزای همراه آلمان برای همسر و فرزندان زیر 18 سال

 

مهاجرت تحصیلی به آلمان - ویزای تحصیلی

آلمان دارای شرایط ویژه تحصیلی نظیر: کیفیت آموزش عالی ، زیرساخت های تحقیقاتی ، روش تدریس پیشرفته ، تحصیل رایگان  و آینده شغلی  مطمئن می باشد.. به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویان بین المللی همچنان بر این باورند که آلمان بهترین مکان برای ادامه تحصیلات عالی است. همانطور که قبلاً توضیح دادیم ، هر زمان که بخواهید برای اهداف تحصیلی به آلمان سفر کنید ، باید برای  اخذ ویزای مناسب و مربوط به هدف سفر خود اقدام کنید . سه نوع ویزا برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند وجود دارد:

 

 • Language Course Visa : این ویزا به مدت یکسال اعتبار دارد و به منظور شرکت درکلاس های زبان آلمانی صادر می شود.
 • German Student Applicant Visa : ویزای متقاضی دانشجویی آلمان در صورت نیاز به حضور در آلمان برای درخواست حضوری پذیرش دانشگاه ، به این ویزا نیاز دارید. این ویزا اجازه تحصیل در آلمان را نمی دهد ، فقط برای مراحل درخواست پذیرش از دانشگاه است.
 • German Student Visa : ویزای دانشجویی آلمان یا German Student Visa این ویزای استاندارد دانشجویی برای دانشجویان بین المللی است که قبلاً در یکی از دانشگاه های آلمان پذیرفته شده اند و آماده شروع تحصیل در یک برنامه آموزشی بصورت تمام وقت هستند.

 

* اگر دانشجوی ایران هستید ، برای تحصیل در آلمان نیاز به ویزا نوع D یا مجوز اقامت دارید. این ویزا به طور خاص برای دانشجویانی مانند شما که آماده شروع تحصیل در در آلمان هستند ، صادر می شود. بلافاصله پس از پذیرش و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود ، می توانید درخواست خود مبنی بر اخذ ویزای آلمان نوع D یا اجازه اقامت را مطرح کنید.شما باید حداقل 3 ماه قبل از شروع برنامه تحصیلات دانشگاهی خود اقدام کنید. ویزا نوع D یا مجوز اقامت آلمان تا 3 ماه معتبر است. برای اینکه بتوانید در کل دوره تحصیل خود در آلمان بمانید، ممکن است لازم باشد هر ساله ویزا خود را تمدید کنید. اگر می خواهید بعد از اتمام دوره تحصیلی خود در آلمان بمانید ، باید از طریق دفتر مهاجرت برای ویزای متفاوت یا تمدید ویزا اقدام کنید. برای درخواست ویزای آلمان نوع D / مجوز اقامت نیز باید 75 یورو هزینه پرداخت کنید. بسته به شرایط شما ، مقامات آلمانی به شما این امکان را می دهند که این هزینه را باید بصورت آنلاین ، با حضور درمحل استقرار مرکز درخواست ویزا در ایران یا انتقال بانکی پرداخت کنید. دانشجویان باید هزینه اقامت سالانه 110 یورو را پرداخت کنند.

 

جزئیات بیشتر را در مقاله زیر بخوانید:

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

 

 

 

نویسنده : سیمین دخت کاظمی

تاریخ به روزرسانی 1402/2/18

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط