071-۳۶۳۴۰۶۵۶

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه

 

پدیده پناهندگی، یک مورد خاص در دنیای مهاجرت به شمار می رود و تنها شامل افراد خاصی می شود. هر سال افراد بسیاری از کشورهای مختلف دنیا برای تحقق آرزوهایشان در جهت زندگی در کشور مورد نظرشان اقدام به درخواست پناهندگی از آن کشور می نمایند .  پناهنده به  کسی گفته میشود  که از ترس نژاد، دین، ملیت عضویت در گروه های خاص، نظرات سیاسی مورد آزار و اذیت قرار می گیرد و در خطر است و در خارج از خاک کشور خود به سر می برد، چرا که به دلایل جانی، امنیتی و ترس قادر به بازگشت به کشور خود نیست. اکثر کسانی که به عنوان پناهجو پذیرفته می شوند، می توانند در یک کمپ یا پناهگاه بمانند. در این میان متقضایانی هستند که از طریق پناهندگی کشوری به کشور دیگر مهاجرت می کنند به این صورت که فرد متقاضی، درخواست پناهندگی خود را در خارج از کانادا و در کشور ثالثی برای مهاجرت به کانادا ارائه می دهد.

حال در این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه می پردازیم. 

 

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه

 

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه

این امر زمانی تحقق می یابد که افرادی به عنوان اسپانسر یا حامی از طرف سازمان ملل متحد (UNHCR) و سازمان های خصوصی که با دولت کانادا در این زمینه قرارداد دارند، افرادی را به عنوان پناهنده به دولت کانادا معرفی می کنند، در این صورت کلیه هزینه های این اشخاص باید توسط اسپانسرها تقبل گردد که شامل هزینه های کامل یک سال زندگی در کانادا خواهد بود. در این روش فرد متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه باید درخواست خود را به یکی از سازمان های مسئول و مرتبط ارائه دهد. سازمان ها نیز درخواست ها را بررسی کرده و افراد واجد صلاحیت را به دولت کانادا معرفی می نمایند. به افرادی که خواهان مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه هستند پناهندگان اسکان مجدد ( resettled refugees ) و به این طریق به طور کلی اسکان مجدد ( resettlement ) گفته میشود . سازمان ملل متحد  یکی از این سازمان ها است که مسئول حمایت از حقوق پناهجویان در سراسر دنیا است و در برخی نقاط دنیا، دفاتری به منظور ثبت نام و بررسی پرونده متقاضیان دارد.

یکی از این دفاتر، در کشور ترکیه مستقر می باشد و متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه که به هر دلیلی قادر نیستند خود را به خاک کشور کانادا برسانند، می توانند به ترکیه رفته و با حضور در دفتر آن جا برای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه اقدام نمایند.

از دیگر انواع این نهادها برای درخواست مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه ، گروه های خصوصی حامی پناهندگان هستند که به این افراد در جهت استقرار در خاک کانادا تحت شرایط و ضوابطی کمک می کنند. بدین گونه است که  هنگام  ورود به کانادا، به آنها مسکن، خوراک، لباس و ... میدهند اما پس از یک سال آنها باید برای خود شغل و منبع درآمد مناسبی ایجاد کرده باشند به این دلیل که این گروه های خصوصی خود را در قبال آنها مسئول نمی دانند.

بیشتر متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه ایرانیان هستند به این دلیل  که ترکیه نزدیک ایران است و این مسافت نزدیک باعث می شود که باعث سهولت در انتقال مدارک آنها در صورت لزوم باشد. دوم اینکه بخاطر قوانین پناهندگی ترکیه و کاناداست که روند مهاجرت  را آسان می کنند. و البته دلایل دیگری هم است که کشور ترکیه را بعنوان کشور ثالث برای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه انتخاب می کنند.

 

 

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه

درخواست پناهندگی جهت مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه توسط دفتر مرکزی  DGMM بررسی می شود. کارشناسان دفتر مرکزی DGMM  مسئول بررسی  شرایط متقاضیان پناهندگی می باشند. مراحل مختلف ثبت نام و مصاحبه توسط کمیسیون عالی پناهندگی سازمان ملل متحد ( ASAM ) انجام می شود. مصاحبه اصلی و تصمیم گیری درمورد درخواست مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه توسط PDMM بررسی می شود. تصمیم گیری ظرف 6 ماه انجام می شود. مصاحبه شخصی با متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه باید ظرف 30 روز از تاریخ ثبت نام انجام شود که این مصاحبه توسط افراد آموزش دیده در زمینه حقوق پناهندگی انجام می شود. متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در ترکیه در جلسه مصاحبه می تواند با اعضای خانواده، وکیل، مترجم، روانشناس یا نماینده قانونی حاضر شود.

 

 

سفارت ترکیه در ایران:

آدرس : تهران، خیابان فردوسی، چهارراه استانبول

تلفن : اطلاعات  33111202-021    -    ویزا  33118997-021    و    35951100-021

فکس : 33117928-021

 

 

سفارت کانادا در ایران:

آدرس : تهران ، خیابان استاد مطهری ، خیابان شهید سرافراز ، پلاک 57

تلفن : 81520000-021

فکس : 88757054-021

 

 

ابر کلمات کلیدی :

پناهندگی به کانادا از طریق ترکیه

 

 

تاریخ به روزرسانی 1402/3/14

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط