071-۳۶۳۴۰۶۵۶

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

 

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

 

ویزای کار در کشور ترکیه (Turkey job Visa) جهت مهاجرت به ترکیه از طریق کار

در سال 2017 و 2018 میلادی با قوانین جدیدی که کشور ترکیه در امور حقوقی مربوط به اتباع خارجی خواستار مهاجرت به ترکیه از طریق کار اتخاذ کرد مورد توجه و استقبال اتباع خارجی برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار  گردید که باعث شده شرایط مطلوب تری برای کار در کشور ترکیه فراهم گردد، این در حالی است که تمامی این اقدامات در کشور ترکیه را هر چه سریعتر به عضویت اتحادیه اروپا نزدیک سازد. در میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی موسوم به OECD، ترکیه جزء سه کشوری است که بیشترین میزان استخدام را داشته است.
با وجود قوانین جدید در رابطه با مهاجرت به ترکیه از طریق کار، دريافت اجازه کار در ترکیه، به طور خودکار به منزله ی اجازه اقامت در ترکيه محسوب ميشود که این امر باعث شده تا افراد به سمت مهاجرت به ترکیه از طریق کار  روی آورند.
همچنین جهت مهاجرت به ترکیه از طریق کار جذب نیروی کار در کشور ترکیه به وضعیت بازار کار، تغییرات در بخش اقتصادی ویا تغییرات کلی در اقتصاد ویا توسعه در نیروی کاری موجود، مدت اجازه اقامت درترکیه و مدت قرارداد خدمت ویا نوع کار در ترکیه بستگی دارد.


انواع ویزای کار در ترکیه جهت مهاجرت ترکیه از طریق کار 

ویزای کار موقت( Temporary job visas)

بر اساس قانون کار، مدت اعتبار اجازه کار موقت جهت مهاجرت به ترکیه از طریق کار ، يکسال بوده و براي کار در محل کار مشخص و حرفه خاص صادر مي گردد. پس از اتمام يکسال، اجازه کار براي همان شغل و محل کار، در صورت توافق دو طرف (کارفرما و کارمند)، اجازه کار تا 3 سال ديگر تمديد مي شود. پس از اتمام اجازه کار 3 ساله، اين نوع از مجوز تا 6 سال با توافق دو طرف قابل تمديد مي باشد. همچنین وابستگان متقاضی اصلی بعد از پنج سال اقامت کامل بدون رفت و آمد در ترکیه می توانند اجازه کار دریافت نمایند واین موضوع مزیتی ویژه برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار محسوب می شود.

ویزای کار نامحدود( Unlimited job visas)

این ویزا برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار شامل حال متقضیان مهاجرت به ترکیه از طریق کاری می شود که به مدت 8 سال است که در کشور ترکیه اقامت داشته و زندگی می کنند و یا با این توضیح که مدت 6 سال به صورت کامل (بدون رفت و آمد) در کشورترکیه حضور داشته باشند.
می توان گفت جهت مهاجرت به ترکیه از طریق کار کسی که ویزای کار نامحدود در ترکیه را داشته باشد در اصل به اقامت دائم در این کشور دست یافته است اما بهتر است بدانید که مقامات کشور ترکیه با تصویب قوانین جدید، در صورتی که فردی به عنوان یک تهدید جدی برای نظم و امنیت عمومی دیده شود، ممنوعیت ورود فرد را به مرزهای کشورترکيه از ۵ سال به ۱۰ سال افزایش داده است.
در ادامه به توضیح اینکه فرد متقاضی مهاجرت به ترکیه از طریق کار برای اخذ ویزای کار ترکیه چه اقداماتی باید انجام دهند می پردازیم:
برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار و حق کار در ترکیه، تمامی اتباع خارجی متقاضی اشتغال در ترکیه موظف به اخذ مجوز کار می باشند.
1- افرادی که از داخل کشورترکیه برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار اقدام می کنند : اتباع خارجی که دارای کارت اقامت از اداره امنیت ترکیه هستند و حداقل ۶ ماه از زمان آن باقی مانده است می توانند جهت مهاجرت به ترکیه از طریق کار نسبت به اخذ ویزا و اجازه کار در ترکیه اقدام کنند، گفتنی است که دانشجویان و سایر افرادی که دفترچه و مجوز اقامت تحصیلی دارند نمی توانند برای گرفتن ویزای کار اقدام کنند.
2- افرادی که خارج از کشور ترکیه برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار اقدام می کنند : شامل افرادی است که تا به حال دفترچه اقامت کوتاه مدت از اداره امنیت ترکیه دریافت نکرده اند و هم اکنون در خارج از ترکیه سکونت دارند، درصورتیکه درخواست اشتغال در ترکیه رد شده باشد، متقاضی مهاجرت به ترکیه از طریق کار می تواند ظرف سی روز پس از ابلاغ نتیجه درخواست تجدید نظر کرده و به نتیجه اعتراض کند. درصورتیکه وزارت کار به اعتراض پاسخ منفی دهد، متقاضی مهاجرت به ترکیه از طریق کار می تواند به دادگاه شکایت نماید
.

 

تمدید اجازه کار جهت مهاجرت به ترکیه از طریق کار

برای تمدید مدت اجازه کار در کشور ترکیه حداکثر تا 15 روز بعد از پایان مدت مجوز و همچنین دو ماه قبل از پایان مدت اعتبار آن می بایست به وزارت کارترکیه مراجعه شود. وزارت کار مکلف است که حداکثر ظرف 90 روز به متقاضی مهاجرت به ترکیه از طریق کار رسیدگی کرده و نتیجه را ابلاغ نماید. ولی درصورتیکه مدارکی ناقص باشد این مدت پس از تکمیل پرونده تا 90 روز تمدید خواهد شد. وزارت کار می تواند از منابع امنیتی در مورد شخص مورد نظر تحقیق نماید.

 

مدارک لازم جهت ارائه به وزارت کار ترکیه:

1- پاسپورت

2- فرم درخواست ویزا

3- یک نامه از کارفرما مبنی بر پیشنهاد کار به متقاضی

4- مدارک مربوط به تحصیلات دانشگاهی

5- ارائه سوابق کاری

از زمانی که شما مدارکتان را ارسال می کنید تا زمانی که وزارت کار ترکیه مدارک شما را بررسی می کند تقریبا 30 روز کاری زمان لازم است. از آنجایی که فرصت های شغلی بسیاری در این کشور وجود دارد و همچنین برخی از مشاغل در بعضی از شهرها از لحاظ درآمد مناسب تر می باشند، شما باید با دقت نظر بیشتری انتخاب کنید که در کدام شهر میخواهید مشغول به کار شوید.


مشخصات کشور ترکیه جهت مهاجرت به ترکیه از طریق کار

حدود 75 درصد از جمعیت کشور ترکیه دارای نژاد ترک، 20 درصد از نژاد کرد و اقلیتی از جمعیت هم از نژادهای مختلف یونانی , گرجی ,ارمنی , عرب , یودی و… هستند. کشورترکیه به علت قرارگرفتن در بین دو قاره آسیا و اروپا دارای اقوام مختلف بوده و تأثیرات ناشی از ورود اقوام مختلف به آن، درچهره ی مردم این کشور به خوبی دیده می شود.
کردها به عنوان بزرگترین اقلیت در کشور ترکیه در بخشهای شرق و جنوب شرقی این کشور ساکن هستند. این در حالی است که عمده جمعیت ارامنه در استانبول سکونت داشته، گرجی ها عمدتأ در سواحل دریای سیاه و شمال غربی , یونانی ها در استانبول وعرب ها در کنار مرزهای عراق و سوریه ودر جنوب شرقی کشور ترکیه سکونت دارند.
در اینجا به شرایطی که شما را ترغیب می کند جهت مهاجرت به ترکیه از طریق کار اقدام نمایید اشاره می کنیم:
نزدیکی فرهنگی و دین رسمی کشور ، زبان ترکی ، وجود ایرانیان زیاد، هزینه های به نسبت پایین برای ایرانیان  با توجه به نرخ لیر (در مقایسه با نرخ یورو، پوند و دلار)، نزدیکی جغرافیای و عدم نیاز به ویزا رفت و آمد به این کشور را بسیار ساده نموده است و همچنین حقوق بهتر و شرایط کاری سبب شده تا ایرانیان زیادی برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار اقدام کنند.

 

زبان مورد نیاز جهت مهاجرت به ترکیه از طریق کار

لازمه ی به کار رسیدن در هر کشوری این است که شما به زبان آن کشور مسلط باشید.  مهمترین توصیه ما به شما هموطنانی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق کار را دارید، شرکت کردن در کلاس های فشرده زبان جهت یادگیری هر چه سریعتر زبان ترکی تا رسیدن به سطحی که حداقل تا حد متوسطی توانایی صحبت کردن را به دست آورید، می باشد. با یادگیری زبان ترکی استانبولی کارهایی به مراتب بهتر و با حقوق بالاتر می توانید کسب کنید. در غیر این صورت بالاجبار باید زمان زیادی را در کارهای سخت تر و با دستمزد کمتر شاغل شوید تا زبان ترکی را به مرور زمان بیاموزید.


اگر شما حرفه ای خاص دارید نیز می توانید همانند ایران از طریق روزنامه و آگهی کار برای اشتغال جهت مهاجرت به ترکیه از طریق کار اقدام نمایید، شغلهایی که امروزه بیشتر مورد نیاز در کشور ترکیه می باشد استادکار، صافکار، راننده فورک لیفت، استادکار آلومینیم، ... می باشد.
همچنین در زمینه های تجارت به : مدیر بازرگانی، مدیر توزیع و فروش، مدیر بازاریابی، مدیر مالی، حسابدار، بازاریاب حرفه ای، فروشنده حرفه ای ، مدیر دفتر و منشی نیازمندند
.

 

هزینه درخواست ویزای کار ترکیه:

ویزای کار موقت یکساله: تقریبا 615.30لیر

ویزای کار دائم: تقریبا 615.80 لیر

ویزای کار مستقل: 6152.80 لیر

لازم به ذکر است که برای کلیه ی ویزاهای کاری، هزینه کارت اقامت 72 لیر می باشد.

 

معتبرترین سایت های کاریابی در ترکیه:

 

  • www.eleman.net
  • www.sahebindan.com
  • www.kariyer.com
  • www.cvyolla.com
 
 

سفارت ترکیه در ایران:

آدرس : تهران، خیابان فردوسی، چهارراه استانبول

تلفن : اطلاعات  33111202-021    -    ویزا  33118997-021    و    35951100-021

فکس : 33117928-021

 

 

مطالعه مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می گردد:

تحصیل در ترکیه

مهاجرت به اتریش از طریق کار

مهاجرت به هلند از طریق کار

مهاجرت به آلمان از طریق کار

 

تاریخ به روزرسانی 1402/2/24

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط