071-۳۶۳۴۰۶۵۶

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

 

یکی از راه های ورود به کشور آمریکا مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل می باشد. بهره مندی از شرایط ایده آل برای زندگی و امکانات تحصیلی ویژه موجب شده همه ساله افراد بسیاری متقاضی مهاجرت به آمریکا بوده و برخی نیز نسبت برای دریافت ویزای دانشجویی آمریکا جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل اقدام نمایند. کشور آمریکا دارای یکی از بزرگترین نظام های آموزشی در جهان با بیش از 5000 موسسه است. دانشگاه ها جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل به طور کلی به عنوان کالج شناخته می شوند، که دو نوع کالج وجود دارد:

1. کالج های دولتی: کالج هایی هستند که توسط دولت ایالتی تاسیس می شوند و اداره آنها هم برعهده ایالت است مثل دانشگاه کارولینای شمالی. کالج های دولتی جذب بالایی در دانشجو دارند بدلیل اینکه شهریه ها نسبت به کالج های خصوصی جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل پایین تر است.

2. کالج های خصوصی: کالج هایی هستند تحت مالکیت خصوصی قرار دارند و از طریق شهریه و کمک های مالی تامین بودجه می شوند. هزینه تحصیل در کالج های خصوصی جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل  بیشتر از کالج های دولتی می باشد.

  

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل - پنج دانشگاه برتر جهان موسسات آمریکایی

– Massachusetts Institute of Technology (MIT)

– Stanford University

– Harvard University

– California Institute of Technology (Caltech)

– University of Chicago

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل - مقاطع تحصیلی آمریکا

دانش آموزان برای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل در هر یک از مقاطع ابتدایی و متوسطه باید 6 سال زمان صرف نمایند. پس از اتمام دوره دبیرستان مدرک دیپلم 12 ساله در اختیار دانش آموزان مدارس کشور آمریکا قرار خواهد گرفت. 

 شروع سال تحصیلی جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل، ماه های آگوست یا سپتامبر و پایان آن در ماه های Jun یا May می باشد. سال تحصیلی در آمریکا به دو یا سه ترم تقسیم شده به این صورت که سالهای 2 ترمه را Semesters و سال های 3 ترمه برای تحصیل در آمریکا را Trimester می نامند. البته در برخی از مدارس کشور آمریکا 4 ترم تحصیلی وجود دارد که در این حالت ترم تابستانی نیز محاسبه می شود.

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل - تحصیل در مقاطع دبستان و دبیرستان

دانش آموزان برای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل در مقاطع دبستان و دبیرستان کشور آمریکا در ابتدای کار باید نوع مدرسه خود را انتخاب کنند.  بصورت کلی مدارس کشور آمریکا را می توان به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم بندی کرد.

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل - تحصیل در مدارس دولتی

دانش آموزان داخلی در مدارس دولتی هزینه ای را برای تحصیل پرداخت نمی کنند. هزینه های تحصیل در مدارس عمومی برای دانش آموزان بین المللی جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل به صورت معمول بین 15 تا 20 هزار دلار در سال می باشد که خانواده ها ملزم به پرداخت آن می باشند.

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل - تحصیل در مدارس خصوصی

هزینه های تحصیل در مدارس خصوصی برای دانش آموزان بین المللی و داخلی به یک صورت می باشد. بصورت معمول هزینه های تحصیل در مدارس خصوصی جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل بین 20 تا 25 هزار دلار است. دانش آموزان پس از اتمام دوره 6 ساله دبستان مجوز ورود به مقطع دبیرستان را کسب می کنند.

 

 مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل - شرایط تحصیل در دبیرستان های آمریکا

دانش آموزانی که تحصیلات خود را خارج از کشور آمریکا سپری کرده اند باید مدارک زیر را برای اخذ پذیرش از دبیرستان های آمریکا جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل ارائه دهند:

1.مدرک زبان انگلیسی

2.پایان دوره دبستان

3.کارنامه 3 سال گذشته

4.مدارک هویتی نظیر پاسپورت و شناسنامه

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل – شرایط پذیرش در مقاطع دبستان و دبیرستان

- افراد زیر 18 سال جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل باید قیم برای خود انتخاب کنند.

- برای اخذ پذیرش مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل باید بخشی از هزینه های تحصیل را پرداخت کنید.

- ارائه حساب های بانکی جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل برای سفارت اجباری می باشد.

- والدین شانس همراهی فرزندان خود را در مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل دارند.

- پذیرش مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل بدون مدرک زبان.

- شانس بالای اخذ ویزای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل.

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل - تحصیل کارشناسی در آمریکا

دانشجویان پس از گذراندن دوازده سال تحصیل در مدارس ابتدایی و متوسطه وارد این مقطع می شوند. دانشجویان خارجی که مایل به مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل در دانشگاه های آمریکایی هستند باید مدرک معادل دیپلم دبیرستان اخذ کرده باشند. دانش آموزان جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل می توانند یک دوره دو ساله برای فوق دیپلم و یا دوره 4 ساله برای لیسانس را انتخاب کنند که دانشجویان می بایستی تا سال دوم کالج یک رشته را انتخاب نمایند. اخذ پذیرش مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل در مقطع لیسانس در مدت کمتر از دو هفته بعد از ارائه مدارک مورد نیاز همراه با مشاوره ویزا و انجام کارهای سفارت و امور مربوط به ورود به آمریکا انجام می شود. در کشور آمریکا امکان انتقال دروس برای افرادی که دارای مدرک کاردانی هستند نیز وجود دارد. از سوی دیگر برای هزینه ها امکان دریافت بورس تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی و حذف هزینه ثبت نام دروس و ترم، از ترم دوم نیز امکان پذیر است. هزینه تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی  14000-20000 دلار در سال می باشد.

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل - مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس آمریکا

1.ترجمه رسمی ریزنمرات و مدرک دیپلم با مهر وزارت امور خارجه و دادگستری

2.ترجمه رسمی ریزنمرات پیش دانشگاهی و مدرک پیش دانشگاهی با مهر وزارت امور خارجه و دادگستری

3.نمره تافل اینترنتی 61 به بالا یا آیلتس 6 به بالا

4.نامه مالی بانکی که مقدار آن در طی انجام پروسه اپلای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل مشخص می گردد.

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل - تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

مقطع کارشناسی ارشد جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل 2 ساله می باشد اما ممکن است بسته به نوع دوره مورد نظر بین یک تا سه سال متغیر باشد. دانشجویان بین المللی برای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل نیاز به داشتن ویزای مناسب دارند. این امر معمولا با درخواست پذیرش آسان تر می شود. هزینه  تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد 15000 تا 22000 می باشد. ویزای F1 ویزای مورد نیاز برای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است.

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر است:

1) کپی از صفحه اول پاسپورت (ترجمه شناسنامه برای کسانی که پاسپورت در حال حاضر ندارند)

2) تأییدیه مقالات به زبان انگلیسی

3) ترجمه از صفحه آخر پایان نامه همراه با تأیید از دانشگاه

4) رزومه شخصی به زبان انگلیسی

5) ترجمه رسمی مدرک لیسانس همراه با ریز نمرات چهارساله

6)  کپی مدارک با حداقل نمره 90  TOFEL

7) 4 توصیه نامه از اساتید

8) کپی از مدارک  GRE/GMAT  (در صورت وجود)

9) انگیزه نامه تحصیلی در خصوص رشته مورد علاقه  (Statement of purpose)

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل - تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا

اخذ مدرک دکتری در ایالات متحده آمریکا مستلزم 4 تا 6 سال تحصیل مستمر می باشد. دکترا یک مقطع پژوهشی می باشد که بالاترین مدرک اعطایی در آمریکا را داراست. مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل در دوره دکترا متشکل از کلاس های پیشرفته با سمینارهای کوچک بوده و قبل از ارائه پایان نامه باید امتحاناتی اعم از شفاهی و کتبی گذرانده شود. به طور میانگین شهریه و هزینه تحصیل دانشگاه های آمریکا بین 28000 تا 40000 دلار آمریکا در سال متغیر می باشد. البته قابل ذکر است که در مقطع دکتری بورسیه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. برای پذیرش مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل در این مقطع نیز آیلتس بالای 7 مورد نیاز است.

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل – بورسیه های مقطع دکترا در آمریکا

بورسیه فلوشیپ (fellowship)

دستیار تحقیقاتی (Research Assistantship)

دستیار تدریس یا استادیار (Teaching Assistantship)

یکی از بهترین راه های استفاده از این بورسیه ها جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل، استفاده از طرح اسیستانشیپ Assistanship Scheme می باشد. در این طرح دانشجویان متقاضی مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل در مقطع دکترا به جای دریافت پول، برای دانشگاه  بین ۱۵ تا ۲۰ ساعت در هفته کارهایی از جمله کار تحقیقاتی یا تدریس انجام می دهند و برایشان منبع درآمد می شود. که این کارها نه تنها منبع درآمد بوده بلکه برای دانشجو یک نوع تقویت رزومه نیز محسوب می شود.

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل - مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مقطع دکترا در آمریکا

1. مدارک تحصیلی و ریز نمرات به زبان انگلیسی

2.  ارائه فرم تقاضای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل در مقطع دکترا یا درخواست Application form همراه با هزینه درخواست به مبلغ حدود (50 تا 100 دلار)

3. توصیه نامه از اساتید

4. مدرک زبان آیلتس یا تافل برای اخذ پذیرش تحصیل دکترا در آمریکا

5. رزومه شخصی به زبان انگلیسی

6. انگیزه نامه تحصیلی در خصوص رشته مورد علاقه جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل - آزمون برای رشته های مختلف

1. دانشجویان رشته پزشکی باید آزمونی نظیر MCAT یا USMLE را بگذرانند.

2. دانشجویان رشته حقوق مستلزم گذراندن آزمون LSAT می باشند که این آزمون 4 بار در سال برگزار می شود.

3. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد دارند باید GRE 

 ( Graduate Record Examination ) را پاس کنند.

4. آزمونGMAT آزمون پذیرش رشته مدیریتی در مقطع کارشناسی ارشد است که یک آزمون استاندارد برای متقاضیان رشته MBA می باشد.

 

مزایای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

 • موقعیت های تحقیقاتی
 • تنوع موقعیت های آموزشی
 • پیشرفت علمی دانشجو و اولین مقصد دانشجویان بین المللی جهان
 • تکنولوژی به روز
 • انعطاف پذیری
 • خدمات پشتیبانی برای دانشجویان بین المللی
 • تجربه زندگی در محیط دانشگاهی
 • تحصیلات جهانی و چشم اندازه های شغلی – حرفه ای  بلند مدت رشد کاری
 • یادگیری زبان
 • امکان دریافت کمک هزینه و بورس های تحصیلی 

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل – انواع ویزای تحصیل در آمریکا

1.  ویزای F1 : این نوع ویزا معروف ترین ویزای دانشجویی در آمریکا جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل است . دانشجویان متقاضی مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل برای تحصیل در کالج و دانشگاههای آمریکا باید نسبت به درخواست این ویزا اقدام کنند. دانشجویان برای همسر و فرزندان زیر 21 سال خود می توانند ویزای F2 را درخواست کنند. این نوع ویزای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل اصولا برای دوره های تحصیلی طولانی مدت بیش از ۶ ماه می باشد.

2. ویزای M1 : شرایط این نوع ویزا جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل همانند ویزای F1 است با این تفاوت که این ویزای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل فقط شامل برخی از رشته های فنی حرفه ای میباشد.

3. ویزای J1 : این نوع ویزا ، برای متقاضیان مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل می باشد که برای تحقیق و یا تدریس در دانشگاه ها وارد آمریکا می شوند که به ویزای مطالعاتی مشهور است. مدت اعتبار وبزای J1  متغیر است اما طبق قانون آمریکا فرد متقاضی مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل باید بعد از دو سال کشور آمریکا را ترک کند و دوباره برای ورود به کشور آمریکا اقدام کند.

نکات قابل ذکر در هر 3 نوع ویزای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل: برای هر 3 ویزا جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل باید فرم  DS-160 تکمیل شود و همچنین فرد باید تمکن مالی خود را نشان دهد و ثابت کند که قصد بازگشت به کشور خود را پس از دوره تحصیلی دارد.

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل - مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

 1. کپی از صفحه اول پاسپورت جهت تحصیل در آمریکا (ترجمه شناسنامه برای کسانی که پاسپورت در حال حاضر ندارند)
 2. حداقل 4 توصیه نامه تحصیلی از استاد ، مدیران همکار و محققان همکار
 3. ترجمه رسمی مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی همراه  با ریز نمرات
 4. ترجمه رسمی مدرک لیسانس همراه  با ریز نمرات 4 ساله جهت تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد
 5. ترجمه از صفحه آخر پایان نامه همراه با تأیید از دانشگاه مورد نظر جهت تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا
 6. مدرک زبان جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل الزامی نمی باشد ولی در صورت عدم شرکت در دوره های زبان دانشگاه مدارک تافل  با حداقل نمره 70 در آزمون IBT و 500 در آزمون PBT و یا IELTs  با نمره 6 نیاز می باشد.
 7. رزومه شخصی به زبان انگلیسی
 8. رزومه و سوابق کاری جهت مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل در مقطع دکترا
 9. تأییدیه مقالات علمی منتشر شده

 

ابر کلمات کلیدی : 

تحصیل در آمریکا ,  تحصیل در امریکا , مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیلات , مهاجرت به امریکا از طریق تحصیل مهاجرت به آمریکا از طریق بورس تحصیلی , تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم , ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس , شرایط سنی تحصیل در آمریکا , تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستانهزینه تحصیل در آمریکا , ویزای تحصیلی آمریکا 2019 , ویزای تحصیلی آمریکا 2018

 

تاریخ به روزرسانی 1402/3/30

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر