071-۳۶۳۴۰۶۵۶

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری

 

آلمان در غرب اروپای مرکزی واقع شده و برلین با 000/500/3 نفر پرجمعیت ترین شهر و پایتخت آن است. اقتصاد آلمان دارای نیروهای کار متخصص و موجودی سرمایه بالا می باشد. نرخ بیکاری در این کشور 7% است و حدود 40 میلیون نفر از جمعیت کشور مشغول به کار هستند ولی با توجه به بالا بودن میانگین سنی بالا و کمبود نیروی کار جوان دولت آلمان سالانه افراد زیادی را که به منظور کاریابی به این کشور مهاجرت کرده اند پذیرش می کند. کارفرمایان آلمانی نیز زمینه کاری مناسبی با درنظر گرفتن حقوق و مزایای عالی برای مهاجرین جویای کار فراهم آورده اند و همین امر سبب شده تا در سال 2019 مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری یکی از محبوب ترین راه های مهاجرت به آلمان باشد. در این مقاله به بررسی جزئیات مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری خواهیم پرداخت.

 

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری

 

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری - انواع ویزای کاری آلمان

در این بخش به معرفی انواع ویزای کاری آلمان جهت مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری می پردازیم.

 

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری - بلوکارت آلمان (blue card)

این نوع ویزا جهت مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری که طرح آن برگرفته از گرین کارت آمریکا می باشد از 1 اوت سال 2012 صادر می شود و قابل تمدید است. شخصی که موفق به اخذ بلوکارت آلمان می شود می تواند برای خانواده خود نیز با توجه به مدت اعتبار بلوکارت  اجازه کار و زندگی درآلمان کسب کند. همچنین در صورت پرداخت مالیات و تسلط به زبان آلمانی (حداقل B1 ) می تواند اقامت دائم کشور آلمان را دریافت کند. برای اخذ بلو کارت آلمان جهت مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری رعایت چند شرط الزامی است:

1.ارئه گواهی فارغ التحصیلی از یک دانشگاه معتبر و مورد تایید کشورآلمان

2.عقد یک قرارداد کاری مرتبط با رشته ی تحصیلی متقاضی

3.حقوق دریافتی متقاضی باید مطابق قرارداد سالیانه حدود 50000 یورو باشد.

متقاضیان مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری که از طریق پیشنهاد کاری (job offer) یا ویزای جست و جوی کار وارد این کشور می شوند می توانند از طریق اخذ بلوکارت در این کشور مانده و اقامت دائم آلمان را به دست آورند. این روش که با الهام از گرین کارت آمریکا و پرچم اتحادیه اروپا که به رنگ آبی است کارت آبی نامیده شد جذب نیروهای متخصص غیر اروپایی که در کشور با کمبود نیروی کاری آنها مواجه هستند می باشد و در واقع می توان گفت در بلوکارد کارفرمایان ملزم به پیشنهاد کار به یک فرد آلمانی برای پست های خالی نبوده و می توانند به طور مستقیم به متخصصین خارجی پست مدنظر را محول کنند.

شخص باید قرارداد کاری با یک کارفرمای آلمانی را به سفارت ارائه داده و در این قرارداد حداقل درآمد سالانه 45000 یورو باشد، متخصصین و نیروهایی که در لیست مشاغل مورد نیاز قرار دارند می توانند با حقوق 35000 یورو در سال نیز برای اخذ کارت آبی اقدام نمایند.

 

*پس از اخذ ویزای بلوکارت جهت مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری می توانید بعد از گذشت 21 ماه برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایید.

*3 سال بعد از اخذ اقامت دائم توسط مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری می توانید تابعیت آلمان را کسب کنید.

*مدت اعتبار بلو کارت آلمان جهت مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری معمولا 4 سال می باشد.

 

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری - پیشنهاد کاری

اگر شرکت یا کارفرمایی در کشور آلمان به متقاضی پیشنهاد کاری دهد، شخص حدودا 3 ماه فرصت دارد تا خود را به آلمان رسانده و در صورت تایید نهایی و گرفتن کار می تواند پس از 4 سال درخواست اقامت دائم دهد، که پروسه ی اخذ پیشنهاد شغلی به این آسانی نبوده و ابتدا شرکت آلمانی پست مدنظر را در روزنامه این کشور آگهی می کند تا در صورت یافتن فرد آلمانی  پست را به او دهند، اگرکسی برای استخدام پیدا نشد سپس چندین بار در اتحادیه اروپا آگهی تکرار شده و بازهم اگر پست خالی ماند پیشنهاد شغلی به فرد داده می شود.

همانطورکه اشاره کردیم جهت دریافت blue card شخص متقاضی مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری باید یک پیشنهاد یا قرارداد کاری با یک کارفرما یا شرکت مورد تایید کشور آلمان داشته باشد. ویژگی های یک قرارداد کاری معتبر به شرح زیر است:

1.حقوق تعیین شده برای متقاضی مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری سالانه حدود 50000 یورو باشد.

2.شخص یا شرکت صادر کننده دعوتنامه تازه تاسیس نباشد.

3.شرکت یا شخص صادر کننده دعوتنامه معتبر و مورد تایید کشور آلمان باشد.

4.شرکت یا شخص صادرکننده دعوتنامه باید متعهد شود که تمام حقوق شخص متقاضی مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری را تا انقضای قراداد پرداخت خواهد کرد.

 

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری

 

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری - ویزای جست و جوی کار آلمان (job seeker)

اخذ ویزای job seeker جهت مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری پیچیدگی خاصی ندارد و این امکان را برای متقاضی مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری فراهم می آورد تا برخلاف ویزای بلوکارت شخص متقاضی مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری بدون داشتن پیشنهاد کاری  و محدودیت میزان حقوق برای مدت زمان 6 ماه در کشور آلمان به جست و جوی کار بپردازد. اگر در این مدت 6 ماهه شخص شغلی متناسب با رشته ی تحصیلی خود بیابد و موفق به عقد قرار داد شود می تواند همسر و فرزندان (زیر18 سال) خود را به کشور آلمان بیاورد. پس از عقد قرارداد در ابتدا یک کارت اقامت با اعتبار یکساله که قابل تمدید برای یکسال دیگرمی باشد به شخص متقاضی مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری تعلق می گیرد و پس از گذشت دوسال بار دیگر یک اقامت 3 ساله به شخص اعطا می شود ومتقاضی می تواند برای اخذ اقامت دائم اقدام کند (در صورتی که دستمزد سالانه فرد 50000 یورو باشد بعد از گذشت 21 ماه می تواند اقامت دائم کسب کند).

متقاضیانی که می خواهند برای مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری اقدام نمایند در صورت داشتن شرایط و صلاحیت لازم می توانند برای ویزای جست و جوی کار درخواست دهند. پروسه ی اخذ ویزا به این صورت است که با توجه به مدرک تحصیلی و سابقه ی کاری شما، فرصتی شش ماهه برای پیدا کردن شغل مدنظر در همان زمینه به شما داده می شود. در صورتی که بتوانید کارفرمای مورد نظرتان را پیدا کنید می توانید در این کشور بمانید و پس از حدودا دو سال می توانید blue card آلمان را دریافت نمایید.

شرایط و مدارک لازم:
_داشتن حداقل مدرک لیسانس در زمینه ی شغلی مدنظر
_داشتن سابقه ی کاری حداقل 3 تا 5 سال مرتبط با مدرک تحصیلی
_سن زیر 40 سال
_مدرک زبان آلمانی یا آیلتس (اگرشغل مدنظرشان به زبان انگلیسی ارائه شود)

 

*در صورتی که دستمزد متقاضی مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری بیش از 4000 یورو درماه باشد می تواند بعد از گذشت یکسال بلوکارت آلمان را دریافت کند.

*برای اخذ این ویزا جهت مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری باید مدرک زبان آلمانی حداقل B1 راداشته باشید.

*در این روش جهت مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری شخص پس از گذشت 6 سال می تواند تابعیت آلمان را اخذ کند.

*بازه های زمانی وقت سفارت آلمان برای ویزای job seeker، 16 تا 26 ماهه می باشد.

 

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری - کارآموزی

بسیاری از دانشجویان پس از اتمام تحصیلاتشان در یک مقطع خاص مانند لیسانس تمایل دارند پیش از ورود به بازار کار در دوره های کارآموزی شرکت نمایند و با نحوه ی انجام کارهای صنعتی و مهندسی آشنایی بیشتری پیدا کنند. کشور آلمان قطب صنعتی اروپا و پیشتاز در بسیاری علوم و فناوری های جدید می باشد بنابراین فرصت کارآموزی برای افراد می تواند گزینه ی ارزشمندی تلقی گردد.اگر شخص اروپایی نباشد و بخواهد درخواست ویزا برای دوره های کارآموزی جهت مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری دهد می بایست از یک شرکت المانی پیشنهاد داشته و پس از ارسال مدارک شخص به کارفرما ، کارفرما باید تاییدیه آژانس استخدامی فدرال (BA) را اخذ نماید. (بعضی از این دوره ها نیازی به توافق با BA ندارند منظور از این  دوره ها آن هایی است که تحت حمایت اتحادیه اروپا برگذار می شوند مانند لئوناردو، سقراط، اراسموس و ... همچنین دوره هایی نیز که توسط سازمان های بین دولتی و بین المللی برگزار می گردند، از تصویب در آژانس معاف می باشند.)

 

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری - خوداشتغالی

طبق قوانین دولتی مهاجرت در کشور آلمان شما می توانید از طریق خود اشتغالی به اقامت برسید. می توان گفت زمانی با ویزای خود اشتغالی شما موافقت می شود که به حیطه و زمینه ی شغلی شما در آن کشور نیاز باشد یا طرح اقتصادی (بیزینس پلن) مناسبی ارائه نمایید، حتی اگر یک شغل عادی مانند تاسیس هایپر مارکت باشد بایستی تاثیرات مثبتی که در منطقه ی مد نظر به همراه دارد و حساب مالی قوی پشتوانه ی طرح در نظر گرفته شود.

 

عواملی که بر اخذ ویزا جهت مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری تاثیر گذار خواهند بود عبارتند از:

_تجارب و سوابق کاری فرد متقاضی

_مقدار سرمایه پشتوانه

_عملی شدن طرح ارائه شده ی شخص

_تاثیری که بر اقتصاد آن منطقه دارد

_نو آوری و تازگی ایده ی داده شده

_میزان تاثیر طرح بر استخدام و کار منطقه

_نیاز منطقه ای به آن شغل

در قوانین مهاجرت به آلمان از طریق خود اشتغالی تا قبل از سال 2012 باید 5 نفر آلمانی را استخدام می کردید تا بتوانید شرایط لازمه را داشته باشید ،که این قانون برداشته و همچنین نیازی به دانستن زبان آلمانی ندارید می توان گفت هیچ زمان مهاجرت به آلمان از طریق خود اشتغالی به این آسانی نبوده است.

 

مراحل اخذ ویزای خود اشتغالی:

ابتدا طرح توجیهی اقتصادی خود را ارائه می دهید و حساب بانکی پشتوانه ی طرح ،همچنین هدفتان برای پیگیری و ادامه ی طرح را به سفارت اعلام می کنید.اگر با طرح شما موافقتو ویزا برای شما صادر گردید برای ثبت شرکت اقدام می کنید که در صورت نداشتن اقامت موفقت این کشور طبق قوانین جاری این کشور نمی توانید حساب بانکی داشته و در نتیجه ثبت شرکت نمایید بنابراین باید از یک شخص آلمانی کمک بگیرید که ما برای حل این مشکل راه حل مناسب به شما ارائه خواهیم نمود.

 

اگر فرد متقاضی دانشجوی یکی از دانشگاه های خوب دولتی که مورد تایید دولت آلمان می باشد بوده و یا به عنوان پژوهشگر شناخته شده و فارغ التحصیل شده باشد با تصمیم مستقیم سفارت و کنسولگری این کشور می تواند ویزای خود اشتغالی را بدون گذرندان مراحل ذکر شده ی قبلی دریافت نماید و مرتبط با رشته ی تحصیلی خود تحقیقات خود را در این کشور پیگیری نماید.

 

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری

 

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری - تخصص

اگر قصد دارید از طریق تخصص جهت مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری اقدام نمایید نیاز به داشتن حداقل مدرک کارشناسی از دانشگاه ها و موسسات مورد تایید کشور آلمان می باشید، همچنین تسلط به زبان آلمانی در سطح  B1 که نشان دهنده ی توانایی شما در برقراری ارتباط است. مورد دیگر داشتن سابقه ی کاری حداقل سه سال در زمینه ی رشته ی تحصیلیتان و درخواست برای نیروهای متخصص در رشته های مورد نیاز (رشته هایی که کمبود نیروی کار دارند مانند علوم طبیعی / ریاضی / مهندسی کامپیوتر و...) یا رشته های خاص.

 

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری - شرایط لازم

1.داشتن دعوتنامه کاری معتبر در آلمان

2.داشتن حداقل مدرک لیسانس معتبرو مورد تایید کشور آلمان (ZAP)

3.داشتن حداق 2 سال سابقه کار

4.تسلط به زبان آلمانی(حداقل B1) یا انگلیسی (حداقل آیلتس 6)

 

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری - مدارک لازم

1.ارائه مدارک هویتی معتبر(شناسنامه،پاسپورت و....)

2.ارائه مدارک مربوط به سابقه کار

3.اثبات تمکن مالی(4300یورو)

4.ارئه مدرک زبان

5.ارائه بیمه مسافرتی(90 روز اعتبار)

6.گواهی عدم سابقه کیفری

7.دوقطعه عکس

 

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری - مدت اعتبار ویزای کاری آلمان

مدت اعتبار ویزای کار جهت مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری بستگی به قرارداد متقاضی مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری دارد وقابل تمدید می باشد.

 

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری - هزینه ویزای کاری آلمان

هزینه ها ی مربوط به صدور ویزا جهت مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری که شامل هزینه ی ترجمه مدارک، نامه نگاری ها، تایید سفارت و... می باشد 200 یورو می باشد.

 

 

سفارت آلمان در ایران :

آدرس : تهران ، خیابان فردوسی ، پلاک ۳۲۴-۳۲۰

تلفن : اطلاعات  39990000-021     -    ویزا  39991499-021     و    39991213-021

فکس : 39991860-021

 

 

ابر کلمات کلیدی :

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کارویزای کار آلمان 2019

 

تاریخ به روزرسانی 1402/3/9

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط