به علت شیوع کرونا تا اطلاع ثانوی امکان مراجعه حضوری نیست.
۰۹۰۳۹۰۸۱۲۰۱ جمعه ها نیز پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم.

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه

 

 

در این مقاله به سوالات بسیاری از متقاضیان تحصیل در ترکیه در رابطه با شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه خواهیم پرداخت.

اگر بخواهید فرهنگ جدیدی را تجربه کنید و به شرق و غرب نزدیک باشید ، ترکیه یک مقصد عالی دانشجویی است. جدا از ترکیب ایده آل بین نفوذ اروپا و شرق ، ترکیه همچنین دارای شهرت علمی فزاینده ای است که دانشگاه های جدید و قدیمی در تلاشند تا دانشجویان بین المللی را آموزش رقابتی دهند. ترکیه با 94.2 درصد نرخ تحصیل دومین کشور در جهان است که از طریق آن می توان به آموزش عالی دسترسی داشت. سیستم آموزشی ترکیه منطبق با آموزش عالی اروپا و روند بولونیا می باشد. علاوه بر این گواهینامه های اعطا شده در دانشگاه های ترکیه تقریباً در همه کشورهای اروپایی شناخته شده است.

مطمئناً ترکیه یک کشور عالی برای تحصیل دانشجویان خارجی است. دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی در ترکیه مجاز به کار در این کشور در طول و پس از اتمام تحصیل خود خواهند بود، زیرا کشورهای خاورمیانه سعی می کنند که به یکی از مقاصد برتر تحصیل در خارج از کشور تبدیل شوند. بنابراین، اگر می خواهید در طول تحصیل کار کنید ، ابتدا باید مجوز کار بگیرید. انواع مختلفی از پروانه های کار وجود دارد مانند کار کوتاه مدت ، دائمی ، مستقل که توسط اداره کل کار بین المللی داده می شود. اگر برنامه ای برای کار در زمان دانشجویی خود دارید، آنچه ابتدا باید بدانید این است که اجازه اقامت دانشجویی شما اجازه کار را پوشش نمی دهد. بنابراین، اگر می خواهید در طول تحصیل کار کنید، ابتدا باید مجوز کار بگیرید.

 

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه

 

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه - اجازه کار

در چند سال گذشته، ترکیه شاهد افزایش تعداد خارجیان در این کشور بوده است که منجر به افزایش قابل توجهی در نرخ اشتغال خارجی های حاضر در ترکیه شده است. طبق ماده 41 (1) قانون ترکیه، "دانشجویان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می توانند با شرط اخذ مجوز کار کار کنند، اما برای دانشجویان لیسانس، حق کار پس از سال اول تحصیل آغاز می شود". ماده 19 قانون بین المللی نیروی کار شماره 6735 جزئیات مربوط به اعطای اجازه کار را بیان کرده است: دانشجویان خارجی ثبت نام شده در دوره های تحصیلی در دانشگاه ها یا تحصیلات عالی ترکیه ممکن است به شرط داشتن مجوز کار قانونی کار کنند. این اجازه کار صادر شده به دانشجویان بین المللی تأثیری در اجازه اقامت معتبر دانشجویی نخواهد داشت.

اگر می خواهید بعد از فارغ التحصیلی در ترکیه کار کنید ، نمایشگاه های شغلی برگزار شده در پردیس های دانشگاه را از دست ندهید. در این نمایشگاه ها، مقامات منابع انسانی از بسیاری از شرکت های مهم در ترکیه آمده اند. آنها اطلاعاتی در مورد فرصت های کار و کارآموزی خود ارائه می دهند، در حالی که رزومه را از نامزدهای فارغ التحصیلان جمع می کنند. این نمایشگاه ها فرصتی عالی برای فرصت های شغلی و کارآموزی هستند. علاوه بر این، بسیاری از مراکز شغلی دانشگاه خدمات مشاوره ای مختلفی از جمله اعلام فرصت های شغلی برای مراحل شغلی پس از فارغ التحصیلی، شبیه سازی مصاحبه و ایجاد رزومه را به دانشجویان ارائه می دهند.

برنامه آموزش عالی که در ترکیه ثبت نام کرده اید ممکن است یک فعالیت کارآموزی اجباری یا انتخابی باشد. این نوع فعالیت های کارآموزی که بیشتر در دوره های کارشناسی دیده می شود، معمولاً در دوره تابستان انجام می شود. در این صورت شما نیازی به گرفتن مجوز کار ندارید و با راهنمایی دانشگاه خود می توانید فرصت هایی را برای کارآموزی در بسیاری از شرکت های خصوصی، سازمان های دولتی، سازمان های بین المللی یا NGO ها در ترکیه پیدا کنید.

 

* دانشجویان بین المللی که در برنامه های آموزش حرفه ای با کارفرما تحصیل می کنند، در قانون اجازه کار قرار دارند.

*دانشجویانی که در چارچوب برنامه های آموزش و جوانان اتحادیه اروپا تحصیل می کنند از اجازه کار معاف هستند.

*خارجیانی که از مجوز کار در سایر بین الملل معاف هستند ممکن است بدون اجازه کار کار کنند یا استخدام شوند.

* معمولا مجوزهای کاری بمدت یک سال صادر می­ شودکه برای 3 سال دیگر قابل تمدید است.پس از پایان دوره­ 3 ساله کشور ترکیه این مجوز را برای مدت 6 سال تمدید خواهد نمود. پس از گذشت 6 سال فرد برای مجوز کار در ترکیه می­ تواند اقدام نماید.

 

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه - کار نیمه وقت

دانشجویان بین المللی که دوره دو ساله یا دوره کارشناسی را می خوانند، پس از اتمام سال اول خود می توانند درخواست مجوز کار کنند. این دانشجویان اکنون می توانند طبق قانون کار شماره 4857 از 22 مه 2003 به صورت نیمه وقت کار کنند. با این حال، این محدودیت برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ثبت نام شده در برنامه های آموزش رسمی قابل استفاده نیست.

 

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه - ساعت کار

با این وجود دانشجویان خارجی که در دوره های کارشناسی یا دو سال کاردانی ثبت نام می کنند تنها پس از اتمام سال اول تحصیل خود می توانند در ترکیه شروع به کار کنند. دانشجویانی که در دوره های کاردانی دو ساله ثبت نام می کنند ممکن است مجاز به بیش از 24 ساعت کاری در هفته نباشند. به طور کلی، یک دانشجوی بین المللی کمتر از 30 تا 35 ساعت در هفته کار می کند. این زمان کافی برای تمرکز روی مطالعات آنها را نیز می دهد.

بسیاری از دانشجویان رویای تحصیل در ترکیه را در سر می پرورانند و به دنبال یافتن شغل مناسب برای آنها در طول تحصیل یا پس از فارغ التحصیلی هستند. برخی از دانشجویان هنگام تحصیل به دنبال کار می گردند و قصد دارند هزینه های زندگی یا هزینه های دانشگاه را پرداخت کنند.

 

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه - هزینه تحصیل

هزینه تحصیل سالانه در دانشگاه های خصوصی ترکیه بین 2000 تا 25000 دلار بسته به دانشگاه ، رشته و زبان مورد نظر دانشجو متغیر است.

 

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه - زبان

با وجود نیاز شرکتها به استخدام خارجیانی که به زبانهای دیگر صحبت می کنند، یافتن فرصت شغلی آسان نیست زیرا بیشتر ترک ها به زبان انگلیسی یا زبانی غیر از زبان خود تسلط ندارند. بنابراین ما به دانشجویان توصیه می کنیم که زبان ترکی را بیاموزند زیرا این شانس شما را جهت یافتن کار افزایش می دهد. تسلط به زبان می تواند تعدادی از فرصت های شغلی را به صورت نیمه وقت و تمام وقت برای شما ایجاد کند. ترکی زبان رسمی کشور است و اگر در این زبان مهارت دارید و می توانید به زبان ترکی روان صحبت کنید، به راحتی استخدام می شوید. علاوه بر این، با افزایش جمعیت بین المللی در ترکیه، از افرادی که به زبان انگلیسی تسلط دارند بسیار استقبال می کنند. بنابراین دانشجویانی که به دو زبان انگلیسی گفتاری و نوشتاری تبحر دارند می توانند از فرصت های شغلی زیادی در ترکیه استفاده کنند. با این حال، فقط آن دسته از دانشجویان می توانند شغل های پردرآمد را با شرایط مناسب کسب کنند که دارای مدرک حرفه ای باشند و در امتحانات TESOL ، TEFL ، CELTA یا PGCE نمره خوبی کسب کنند.

 

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه - مشاغل نیمه وقت

مناطق مختلف ترکیه انواع و فرصت های مختلفی را برای دانشجویان شاغل به کار نیمه وقت فراهم می کند. برای یافتن این مشاغل ، دانشجویان باید تحقیق کنند و مشاغلی را پیدا کنند که زمان مناسب را داشته باشد. با این وجود دانشگاه ها در این زمینه بسیار مفید هستند و دانشجویان می توانند فرصت های شغلی نیمه وقت را در محل دانشگاه خود جستجو کنند. به دانشجویان توصیه می شود تابلوهای اعلانات موسسه را برای فرصت های شغلی موجود بررسی کنند. به عنوان مثال، دانشجویان بین المللی می توانند در سفره خانه دانشگاه، کتابخانه، بخش اداری یا در صحنه ورزش کار کنند. دانشجویان بین المللی همچنین می توانند از فرصت های بیرونی مانند پارک تفریحی، مرکز خرید، نمایشگاه ها، رستوران ها، پمپ بنزین ها استفاده کنند .

 

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه - حقوق

دستمزد مشاغل پاره وقت در ترکیه بسیار کم است و معقول نیست، مخصوصاً اگر مشاغل غیرقانونی یا خصوصی داشته باشید. این بدان معنی است که به طور متوسط ​​در ترکیه هر ساعت 38 TRY درآمد کسب می کند. متوسط ​​حقوق ناخالص در ترکیه 138،125 TRY است در حالی که متوسط ​​حقوق NET 97،938 TRY در هر ماه است.

 

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه - مشاغل پس از تحصیل برای فارغ التحصیلان

در حال حاضر، سازمان های ترکیه برای فارغ التحصیلان بین المللی آزاد هستند. فارغ التحصیل بین المللی در ترکیه اکنون می تواند شغل های خوب را در اینترنت جستجو کند

به طور خاص، دانشجویان بین المللی ثبت نام شده در دوره کارشناسی ارشد یا دکترا در ترکیه می توانند به عنوان محقق در پروژه های علمی مربوط به کار خود برای تأمین هزینه تحصیلات تکمیلی خود کار کنند. برخی از دانشگاه های خصوصی نیز دانشجویان تحصیلات تکمیلی را با بورسیه کامل می پذیرند و می توانند در ازای دریافت این بورسیه کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان فراهم کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی، طبق برنامه دوره هایشان، اغلب فرصت هایی را برای کار در یک شغل نیمه وقت پیدا می کنند.

 

 

 

نویسنده : سیمین دخت کاظمی

تاریخ درج مطلب 1400/2/29

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط