071-۳۶۳۴۰۶۵۶

شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان

 

 

اگر می خواهید در رابطه با شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان اطلاعات داشته باشید، در این مقاله همراه ما باشید. دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در آلمان نه تنها از سیستم آموزش در آلمان بلکه از فرصتهای بیشمار آلمان برای توسعه و رشد در خارج از دانشگاه بهره مند می شوند. کار با تحصیل در آلمان در واقع همان چیزی است که بسیاری از دانشجویان در طول تحصیل انتخاب می کنند ، با توجه به اینکه یافتن شغل در آلمان کاملاً ساده است. علاوه بر این ، دانشجویان بین المللی بصورت پاره وقت مجاز به کار کردن حین تحصیل  هستند. اقتصاد آلمان برای یافتن مشاغل نیمه وقت به ویژه برای دانشجویانی که به درآمد اضافی نیاز دارند ، مناسب است. هنگامی که جستجوی کار خود را شروع می کنید ، با موقعیت های زیادی روبرو خواهید شد ، بنابراین یافتن کار مناسب مطابق با مهارت ها و نیازهای شما مهم است.اگر در یک موسسه آموزش عالی در آلمان ثبت نام کرده باشید ، این کشور به شما امکان می دهد در کنار تحصیل کار کنید. از طرف دیگر ، ساعات مجاز به کار شما محدود است.

 

شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان

 

شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان - ساعت کار مجاز

دانشجویان بین المللی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از جمله ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ یا سوئیس می آیند، مجاز به 20 ساعت کار در هفته در دوره های ترم هستند. دانشجویانی که از خارج از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می آیند فقط در مدت زمان تعطیل یا در طول تعطیلات مجاز به کار 240 روز نیم روز یا 120 روز کامل در سال هستند.

اگر به عنوان دستیار دانشجویی کار پیدا کردید ، قانون 120 روزه در مورد شما اعمال نمی شود. این به این دلیل است که مشاغل دانشگاه هیچ محدودیتی ندارد

اگر دانشجوی دوره زبان یا دوره مقدماتی هستید ، قوانین سختگیرانه تر هستند. معنی این امر این است که شما تنها در صورت گرفتن اجازه از آژانس استخدام فدرال (Agentur für Arbeit) و اداره مهاجرت (Ausländerbehörde) مجاز به انجام کار هستید.

کار بیش از حد مجاز شما را ملزم به پرداخت بیمه درمانی ، بیکاری و بیمه مراقبت های پرستاری می کند. بعلاوه ، نقض قوانین ممکن است منجر به اخراج شما از دانشگاه شود.

 

شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان - موسسات کاریابی

می توانید از طریق آژانس کاریابی منطقه ای (Bundesagentur für Arbeit) برای یافتن کارشروع کنید. اگر می خواهید در محیط دانشگاه کار پیدا کنید ، باید به دفتر منابع انسانی یا دبیر هیئت علمی مراجعه کنید.همچنین می توانید تبلیغات روزنامه ها ، پورتال های آنلاین مخصوص پیشنهادات شغلی ، آژانس های کاریابی (Studentenwerk) یا حتی تابلوهای اعلانات در کتابخانه ها یا سالن های سخنرانی را بررسی کنید. آلمان تعداد زیادی از شرکت ها را در خود جای داده است که می توانند کارفرمایان احتمالی آینده شما باشند. با توجه به اینکه نرخ بیکاری در آلمان کم است ، بسیاری از مهاجران تنها با هدف یافتن کار به آلمان سفر می کنند. اگر می خواهید در یکی از شهرهای زیر تحصیل کنید ، شانس پیدا کردن کار دانشجویی در آنجا بسیار زیاد است.

در اینجا 10 شهر برتر آلمان برای یافتن کار را به شما معرفی می کنیم:

  • برلین
  • فرانکفورت
  • مونیخ
  • اشتوتگارت
  • هامبورگ
  • کلن
  • دوسلدورف
  • بن
  • لایپزیگ
  • دارمشتات

 

شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان - درآمد

مبلغی که ماهانه کسب خواهید کرد به موقعیت شغلی ، منطقه ای که در آن کار می کنید و همچنین تخصص شما بستگی دارد.. حداقل حقوق کار دانشجویی در آلمان ساعتی 9.35 الی 10 یورو می باشد که با توجه به این میزان دستمزد، یک دانشجو با دو روز کار در هفته می تواند بخش عمده ای از هزینه تحصیل و زندگی خود را بپردازد.همچنین در آلمان محدودیت درآمد ماهیانه 450 یورو در ماه وجود دارد ، به این معنی که اگر درآمد شما بیش از این مبلغ باشد ، باید مالیات استاندارد آلمان را پرداخت کنید. این بدان معنی است که هر ماه مبلغ خاصی از حقوق شما کسر می شود که اگر در پایان سال اظهارنامه مالیاتی را به مقامات مالیاتی ارائه دهید ، می توانید آن را پس بگیرید.

درآمد بیش از حد ماهیانه ممکن است بر بیمه درمانی دانشجویان تأثیر بگذارد. دانشجویان معمولاً به عنوان دانشجو و نه به عنوان کارمند بیمه می شوند ، حتی اگر شغل نیمه وقت داشته باشند. بنابراین ، در صورت کسب درآمد بیشتر از سقف مجاز باشد ملزم به پرداخت هزینه های تأمین اجتماعی خواهند بود. اینها شامل بیمه درمانی ، بیمه مراقبت های پرستاری ، حقوق بازنشستگی و بیکاری است.

 

شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان - تمدید ساعت کار

می توانید با ارسال درخواست خود به آژانس استخدام فدرال ، ساعات کار دانشجویی خود را تمدید کنید. با این حال ، این فقط مربوط به مشاغل دانشگاهی است. این بدان معناست که اگر نقش دستیار دانشجویی داشته باشید ، ساعت کاری شما در دانشگاه با محدودیت 120 روزه شما محاسبه نخواهد شد.

 

شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان - زبان

افرادی که تمایل به کار دانشجویی در حین تحصیل در کشور آلمان را دارند باید با زبان آلمانی آشنایی داشته وحداقل دارای سطح زبان B2 باشند تا بتوانند به راحتی با  کارفرمای خود و یا مشتریان ارتباط برقرار کنند. افرادی که به زبان آلمانی تسلط ندارند، می توانند در کلاس های آموزش زبان آلمانی که توسط دانشگاه ها به صورت رایگان برگزار می گردند، شرکت کنند.

  

شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان - مشاغل نیمه وقت در کلن

کلن با حدود 100000 دانشجو ، یکی از بزرگترین شهرهای دانشگاهی در آلمان است. شهرکلن طیف گسترده ای از مشاغل را برای دانشجویان فراهم می کند: از یک طرف ، کلن به عنوان یک شهر رسانه ای با انتشارات معروف و ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی متعدد ، مکان جذابی برای مشاغل دانشجویی است. دانشجویانی که مایل به کار هستند در حالی که در آلمان تحصیل می کنند می توانند مشاغل دانشجویی طولانی مدت را در شرکت های معروف مانند فورد ، بایر ، REWE یا AXA پیدا کنند.

 

 

 

نویسنده : سیمین دخت کاظمی

تاریخ درج مطلب 1402/3/6

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط