071-۳۶۳۴۰۶۵۶

شرایط مهاجرت به کانادا

 

بی شک برای افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند؛ اطلاع از شرایط مهاجرت به کانادا بسیار مهم است. در این مقاله به توضیح شرایط مهاجرت به کانادا می پردازیم.

 

شرایط مهاجرت به کانادا

 

 شرایط مهاجرت به کانادا – روش های مهاجرت 

در مورد شرایط مهاجرت به کانادا چندین روش برای مهاجرت و اقامت در این کشور وجود دارد.

1. ورود پیشتاز، ورود سریع (Express Entry) که از آن به عنوان یک بانک اطلاعات جهت ارزیابی افراد متقاضی مهاجرت به کانادا استفاده می شود.

2. اخذ پیشنهاد کاری معتبر )Job Offer ) از یک کارفرمای کانادایی

3. گرفتن تأیید از ادارات مهاجرت استانی (Provincial Nominee Program)
 

افراد با داشتن حداقل تحصیلات فوق دیپلم و سطح زبان (نمره آیلتس عمومی 5.5) و نیز داشتن حداقل 2 سال سابقه کار در مشاغل زیر، می توانند پیشنهاد کاری معتبر اخذ کرده و از این طریق اقدام به کسب اقامت دائم کنند:

- مهندسی: برق، ، معماری، مکانیک، کامپیوتر، عمران

- تکنسین فنی

- مشاغل مهارتی: جوشکاری، لوله کشی، نجاری، کاشی کاری، برقکاری، تعمیرات، آشپزی، شیرینی پزی و مدیریت رستوران، آرایشگری، حسابداری و دفتر داری، کشاورزی، مکانیکی و غیره.

 

شرایط مهاجرت به کانادا - مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال

متقاضیان مهاجرت از طریق حرفه و تخصص فدرال یا اسکیلد ورکر بر اساس توانایی هایشان جهت مهاجرت به کشور کانادا ارزیابی می شوند. هدف از این روش، جبران کمبود نیروی متخصص در بازار کار کشور کانادا می باشد.
 

جهت اقدام از طریق این روش متقاضیان باید یکی از سه شرط زیر را داشته باشند:

الف) حداقل یک سال سابقه کار در یکی از مشاغل مدیریتی، تخصصی و یا نیمه تخصصی در ۱۰ سال گذشته (از ابتدای سال ۲۰۱۵ لیست مشخصی از مشاغل برای این روش وجود ندارد و کلیه مشاغل و رشته های واجد شرایط می توانند اقدام نمایند)

ب) درخواست کار معتبر از یک کارفرمای کانادایی
کارفرمای کانادایی برای به خدمت گرفتن نیروی کار مهاجر باید به دولت کانادا درخواست ارزشیابی نیروی کار بدهد که به این سرویس LMIA یا سرویس ارزشیابی تاثیر در بازار کار گفته می شود. سپس، این درخواست توسط سازمان توسعه اجتماعی و نیروی کار کانادا یا ESDC بررسی شده و درصورت موافقت با آن به کارفرما اجازه صدور پیشنهاد کار داده می شود. 

ج) تکمیل دوره دکترا در کانادا و یا گذراندن حداقل دو سال تحصیلی از ۴ سال دوره دکترا در یکی از دانشگاههای رسمی کشور کانادا

نکته: از ابتدای سال ۲۰۱۵ متقاضیان این روش باید تقاضای خود را از مسیر ورود پیشتاز (Express Entry) به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا ارسال نمایند.

متقاضیان مهاجرت از این روش بر اساس شش معیار ارزیابی می شوند. این معیارهای انتخابی نشان می دهند که آیا متقاضی می تواند برای مهاجرت به کانادا اقدام کند یا خیر. متقاضی جهت دریافت ویزای دائم از این روش نیاز به کسب ۶۷ امتیاز دارد که بر اساس معیار های ذیل امتیازبندی می شود :
 

* شرایط مهاجرت به کانادا - جدول امتیاز بندی شرایط متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تخصص:

سطح تحصیلات: حداکثر امتیاز ۲۵

سطح زبان انگلیسی / فرانسه : حداکثر امتیاز ۲۸

سوابق کاری: حداکثر امتیاز ۱۵

سن: حداکثر امتیاز ۱۲

داشتن پیشنهاد کار از کانادا : حداکثر امتیاز ۱۰

سازگاری پذیری : حداکثر امتیاز ۱۰

متقاضی روش نیروی متخصص فدرال، علاوه بر کسب حداقل ۶۷ امتیاز، باید توان مالی لازم جهت حمایت از خود و همراهان احتمالی خود را داشته باشد. همچنین از شرایط مهاجرت به کانادا این است که متقاضی و همراهانش می بایست معاینات پزشکی را پشت سر گذاشته و گواهی عدم سوء پیشینه ارائه نمایند.
 

* شرایط مهاجرت به کانادا - هزینه درخواست نامه برای مهاجرت نیروی متخصص فدرال:

550 دلار کانادا برای متقاضی اصلی، 550 دلار کانادا برای همسر و یا هر همراه دیگری (بالای ۲۲ سال)، و 150 دلار کانادا برای هر همراه کوچکتر از ۲۲ سال. این هزینه توسط دولت کانادا در ابتدای کاراخذ می گردد.

متقاضیان مهاجرت و اقامت در کانادا با تحصیلات بالاتر از دیپلم، می توانند از روش های مهاجرتی نیروی متخصص کبک، خود اشتغالی فدرال و خود اشتغالی کبک نیز اقدام نمایند که در آن فرد می تواند حرفه تخصصی خود را ادامه دهد یا یک بیزینس فعال را خریداری نماید یا آن که همراه با یک فرد متقاضی خوداشتغالی در کبک به این ایالت مهاجرت کند.

 

 شرایط مهاجرت به کانادا - شرایط مهاجرت به کبک از طریق تخصص (Quebec) 

ارزیابی شرایط متقاضیان مهاجرت به استان کبک از روش تخصص (Quebec Skilled Worker) نسبت به مناطق دیگر کشور کانادا متفاوت است.

بررسی پرونده های مهاجرتی کبک در دو مرحله انجام می گردد. در مرحله اول پرونده به اداره مهاجرت کبک ارسال شده و پس از قبولی در این بخش برای انجام مراحل انجام آزمایشات پزشکی، بررسی عدم سوء پیشینه و صدور ویزا به اداره مهاجرت کانادا در بخش فدرال ارسال می گردد.

به متقاضیان مهاجرت که در روش مهاجرت به کبک از طریق تخصص در مصاحبه مهاجرتی قبول شوند، گواهی CSQ (Certificat de sélection du Québec) یا گواهی پذیرش کبک اعطا می شود. این گواهی که توسط اداره مهاجرت کبک صادر می شود به متقاضی این اجازه را می دهد که برای ادامه بررسی پرونده خود و دریافت ویزای مهاجرت، فرم ها و مدارک خود را به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا در بخش فدرال ارسال کند. متخصصین برای واجد شرایط شدن در روش تخصصی کبک باید با توجه به جدول زیر امتیاز کافی را کسب نمایند. متقاضیان مجرد باید حداقل ۴۹ امتیاز و متقاضیان متاهل، باید حداقل ۵۷ امتیاز را کسب کنند.

به یاد داشته باشید که از دیگر شرایط مهاجرت به کانادا و جهت مهاجرت به کبک داشتن مدرک مهارت زبان فرانسه نیز همراه با مدرک زبان انگلیسی در ابتدای کارمورد نیاز است.
 

* شرایط مهاجرت به کانادا - جدول امتیاز بندی متقاضیان مهاجرت به کبک:

سطح تحصیلات: حداکثر ۱۴ امتیاز

نوع رشته تحصیلی: حداکثر ۱۶ امتیاز

سابقه کار: حداکثر ۸ امتیاز

سن: حداکثر ۱۶ امتیاز

مهارت زبان فرانسه: حداکثر ۱۶ امتیاز

مهارت زبان انگلیسی: حداکثر ۶ امتیاز

داشتن خانواده درجه یک در کبک: حداکثر ۳ امتیاز

سکونت در کبک: حداکثر ۵ امتیاز

سطح تحصیلات همسر: حداکثر ۴ امتیاز

نوع رشته تحصیلی همسر: حداکثر ۴ امتیاز

سن همسر: حداکثر ۳ امتیاز

مهارت زبان فرانسه همسر: حداکثر ۶ امتیاز

درخواست کار معتبر: حداکثر ۱۰ امتیاز

داشتن فرزند: حداکثر ۸ امتیاز

خودکفایی مالی: یک امتیاز

هزینه درخواست نامه جهت مهاجرت به کبک از طریق تخصص 765 دلار کانادا برای متقاضی اصلی ، 164 دلار کانادا برای همسر، فرزندان و یا هر همراه دیگری می باشد. بعد از قبولی در مصاحبه کبک، متقاضی ملزم به پرداخت هزینه های دولت فدرال کانادا نیز می باشد.

متقاضیان مهاجرت از طریق تخصص، می توانند از روش های مهاجرتی نیروی متخصص فدرال و یا خود اشتغالی فدرال نیز اقدام نمایند.

 

شرایط مهاجرت به کانادا

 

 شرایط مهاجرت به کانادا - روش مهاجرت به استان نووااسکوشیا (Nova Scotia) از طریق تخصص 

افراد واجد شرایط در این روش مهاجرتی باید از طریق مسیر ورود پیشتاز (Express Entry) برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایند.

شش معیار در ارزیابی متقاضیان مهاجرت به این استان مؤثر است. متقاضی جهت دریافت ویزای دائم از این روش نیاز به کسب ۶۷ امتیاز دارد که بر اساس معیار های ذیل امتیازبندی می شود :

تحصیلات: حداکثر امتیاز ۲۵

سطح زبان انگلیسی / فرانسه: حداکثر امتیاز ۲۸

سابقه کاری: حداکثر امتیاز ۱۵

سن: حداکثر امتیاز ۱۲

درخواست کار از استان نوااسکوشیا: حداکثر امتیاز ۱۰

سازگاری پذیری: حداکثر امتیاز ۱۰

علاوه بر کسب ۶۷ امتیاز متقاضیان همچنین باید نشان دهند که دارای ۱ سال سابقه کار (۱۵۶۰ ساعت کار یا بیشتر) در ۱۰ سال گذشته  در یکی از ۱۶ شغل مورد نیاز استان نووااسکوشیا بوده اند. از دیگر شروط اقدام از این روش حداقل سطح زبان CLB 7 (معادل نمره آیلتس 6( در تمامی مهارت های زبانی است.

افرادی که دارای پیشنهاد کار از کارفرمایی در این استان هستند که به تاییدیه وزارت کار کانادا رسیده باشد ملزم به قرارگیری در لیست مشاغل مورد تایید کانادا نیستند.

 

شرایط مهاجرت به کانادا - مهاجرت به روش سرمایه گذاری کبک

این برنامه با هدف توسعه و تولید اشتغال در استان کبک از طریق جذب سرمایه مهاجرانی که دارای تجربۀ تجاری، بیزینسی و یا توان مدیریتی هستند مطرح گردیده است.

جهت مهاجرت به استان کبک ، مدیران و صاحبان مشاغل می توانند از روش سرمایه گذاری در سریع ترین زمان و بدون نیاز به داشتن دانش زبان انگلیسی و یا زبان فرانسه نسبت به کسب اقامت دائم اقدام کنند.

متقاضیانی که قصد مهاجرت از این طریق را دارند می توانند با سرمایه گذاری مبلغ 800,000 دلار کانادا به مدت ۵ سال در برنامه سرمایه گذاری استان کبک، اقامت دائم خود را به دست آورند.

این برنامه سرمایه گذاری از سوی دولت کبک ضمانت شده و دولت تضمین می دهد که بعد از ۵ سال پول شما را به طور کامل و بدون سود باز پرداخت کند.

این امکان نیز برای متقاضیان مهاجرت به روش سرمایه گذاری استان کبک وجود دارد تا به جای پرداخت 800,000 دلار، با پرداخت تنها 220,000 دلار کانادا از مزایای این روش مهاجرتی برخوردار شوند. با این تفاوت که در صورت استفاده متقاضی از طرح 220,000 دلاری، این مبلغ بدون بازگشت می باشد.

* شرایط مهاجرت به کانادا - مزیت های روش سرمایه گذاری کبک:

- جهت مهاجرت به استان کبک از طریق سرمایه گذاری، متقاضی الزامی به داشتن مهارت در زمینه زبان انگلیسی و فرانسه ندارد.

- متقاضی مهاجرت تعهدی در قبال ایجاد حرفه و بیزینس نخواهد داشت.

- اخذ اقامت دائم برای متقاضی، همسر و فرزندان امکان پذیر است.

- مصاحبه در کمتر از یک سال انجام می شود.

 

شرایط مهاجرت به کانادا - مهاجرت به استان کبک از طریق سرمایه گذاری

- حداقل دارایی به مقدار 1,600,000 دلار کانادا که به صورت قانونی کسب شده باشد.

- سابقه سهام داری یا مدیریت: مدیریت تمام وقت یا مالکیت بخشی از یک بیزینس یا شرکت، به مدت حداقل ۲ سال در ۵ سال گذشته

- تحصیلات: دارا بودن حداقل مدرک دیپلم دبیرستان الزامی است.

موارد دیگر: معاینات پزشکی و ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

 

شرایط مهاجرت به کانادا - مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی استان کبک

هدف از برنامه کار آفرینی کبک (Quebec Entrepreneur) جذب افراد با سابقه در زمينۀ تجارت و بیزینس به منظور ایجاد شغل و فرصت های شغلی و توسعه اقتصاد این استان به عنوان فرد مهاجر می باشد.

افراد کارآفرین واجد شرایط می توانند از طریق این برنامه ( متقاضیان اقامت استان کبک ) اقامت دائم کانادا را نیز کسب کند. در این برنامه، متقاضی باید بيزينسی را در کبک خريداری و یا تاسيس کند که بیش ۲۵% سهام آن شرکت تحت مالکیت خود فرد باشد، یا به عبارتی ارزش سهام متقاضی بیش از 100,000 دلار کانادا باشد. همچنین متقاضی بايد در اداره کردن آن بيزينس نقش فعال داشته باشد. متقاضی باید حداقل یک کارمند تمام وقت (۳۰ ساعت در هفته) دارای شهروندی کانادا و حق سکونت کبک باشد را در این بیزینس استخدام کند.

* شرایط مهاجرت به کانادا - مزیت های روش کارآفرینی کبک:

- در این روش متقاضی ملزم به داشتن مهارت در زمینه زبان انگلیسی و فرانسه نیست.

- می توان جهت گرفتن اقامت دائم برای همسر و فرزندان متقاضی نیز اقدام کرد.

- متقاضی ملزم به داشتن مدرک تحصیلی نیست.

* شرایط مهاجرت به کانادا - خلاصه ای از شرایط لازم برای برنامه کار آفرینی کبک) Quebec Entrepreneur(

- حداقل دارایی به میزان 300,000 دلار کانادا که از طریق قانونی کسب شده باشد.

- سابقه مدیریتی و سهام داری: ۲ سال مدیریت و مالکیت یک بیزینس در ۵ سال گذشته که متقاضی مالک بیش از ۲۵٪ از سهام آن باشد.

- موارد دیگر: انجام معاینات پزشکی و ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

 

شرایط مهاجرت به کانادا - روش خوداشتغالی کبک

روش خوداشتغالی کبک (Quebec Self-employed) روش مناسبی برای آن دسته از متقاضیانی است که دارای بيزينس کوچکی هستند.

متقاضیان خوداشتغالی در استان کبک باید قصد و توانایی ایجاد یا خرید یک شغل در استان کبک را داشته باشند. شرط پذیرش در این طرح کمک کافی به اقتصاد کانادا و کبک می باشد. متقاضی باید نشان دهد که شغل پیشنهادی درآمد کافی برای حمایت مالی از زندگی خود و وابستگانش را تأمین می کند. مغازه داران، صنعتگران، شرکت های خدماتی، وکلا، مترجمان، طراحان و گرافیست ها، مهندسین کامپیوتر، عمران، معماری، صنایع و غیره نمونه هایی از این دسته متقاضیان می باشند.

مزیت بزرگ این برنامه این است که افراد در بازه وسیع تری از مشاغل نسبت به سایر استان ها شانس پذیرفته شدن به صورت خوداشتغال را دارند.
متقاضیان می بایست سابقه کاری مرتبط با شاخه ی اقدامی مد نظرشان را که قصد کار در این کشور دارند بین سه تا پنج سال به سفارت ارائه کنند وبرای پذیرفته شدن درخواستشان طرح توجیهی یا بیزینس پلن مناسبی را برای اثبات تاثیر فعالیتشان بر بازار و فرهنگ این کشور ارائه نمایند.در این زمینه داشتن مدارک قوی بین الملی و عملی همچنین دانش کافی از اقتصاد و بازار این کشور می توانند نقش به سزایی در پذیرفته شدن شما ایفا نمایند.

* شرایط مهاجرت به کانادا - امتیاز بندی و شرایط روش خود اشتغالی کبک:

افراد مجرد:

تحصیلات: حداکثر امتیاز ۱۲

سابقه کاری: حداکثر امتیاز ۱۶

سن: حداکثر امتیاز ۱۰

مهارت زبان های انگلیسی و فرانسه: حداکثر امتیاز ۲۲

میزان دارایی: حداکثر امتیاز ۶

تمکن مالی: حداکثر ۱  امتیاز

داشتن خویشاوندان مقیم کانادا و کبک: حداکثر امتیاز ۸

سازگاری پذیری: حداکثر امتیاز ۶

حد نصاب امتیاز قبولی: ۴۴ امتیاز

افراد متاهل:

تحصیلات: حداکثر ۱۵ امتیاز

سابقه کاری: حداکثر۱۶ امتیاز

سن: حداکثر ۱۳ امتیاز

مهارت زبان های انگلیسی و فرانسه: حداکثر ۲۸ امتیاز

میزان دارایی: حداکثر ۶ امتیاز

تمکن مالی: حداکثر ۱ امتیاز

داشتن خویشاوندان مقیم کانادا و کبک: حداکثر ۸ امتیاز

سازگاری پذیری: حداکثر ۶ امتیاز

حد نصاب امتیاز قبولی: ۵۱ امتیاز

شایان ذکر است که در روش خوداشتغالی کبک لزومی به ارائه مدرک زبان در زمان تشکیل پرونده نیست و سطح زبان توسط افسر مصاحبه کننده در زمان مصاحبه ارزیابی می شود. بنابراین، فرد متقاضی از زمان تشکیل فایل تا زمان مصاحبه فرصت کافی داشته تا سطح زبان خود را به حد مطلوب برساند.

متقاضیان مهاجرت به کانادا از روش خود اشتغالی، می توانند از روش مهاجرتی خود اشتغالی فدرال نیز اقدام کنند.

 

شرایط مهاجرت به کانادا روش خویشاوندی و اسپانسری همسر

براي استفاده از روش اسپانسری خویشاوند و یا همسر، متقاضیان مهاجرت به کانادا بايد يك خويشاوند نزديك در كانادا داشته باشند که این فرد، فرد متقاضی را بتواند از لحاظ مالي حمايت كند. اين فرد بايد دارای شهروندی كانادا  (Citizenship) و يا اقامت دائم (Permanent Residency) باشد. متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج نیز در این گروه جای می گیرند.

از تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۱۲ طبق قوانین جدید اسپانسری همسر، متقاضیانی که قصد اسپانسر کردن یا حمایت مالی از همسر خود را دارند باید به همراه همسر خود به مدت ۲ سال از روزی که همسر اقامت دائم کانادایی خود را دریافت می کند،  در یک رابطه قانونی و مشترک زندگی کنند. در غیراین صورت اقامت فرد اسپانسر شده باطل خواهد شد.

این تغییر شامل دسته خاصی از متقاضیان اسپانسری همسر می باشد و در بر گیرنده افراد ذیل است:

- رابطه زناشویی همسر و شخص اسپانسر دو سال و یا کمتر از ۲ سال بوده باشد.

- همسر و شخص اسپانسر فرزند مشترک نداشته باشند.

شرايط استفاده از اين روش :

* رابطه فرد متقاضی با خويشاوند بايد به صورت هاي زير باشد :

- همسر يا هم خانه (مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج).

- والدين يا پدر بزرگ / مادربزرگ و افراد تحت تکفل این افراد.

- فرزند زیر ۲۲ سال.

- برادر، خواهر،‌ برادر زاده و یا خواهر زاده که مجرد و زير 18 سال هستند.

- خويشاوندان ديگر در صورتی که فرد مقیم در کانادا از خويشاوندان اشاره شده در بالا كسي را در کانادا نداشته باشد.

خویشاوند یا همسر متقاضی در کانادا بايد دارای شرايط زير از شرایط مهاجرت به کانادا نیز باشد :

- شهروند كانادايي) (Citizen يا داراي اقامت دائم  (Permanent Resident)باشد.

- شرايط فرد اسپانسر را داشته باشد.

 

 

سفارت کانادا در ایران:

آدرس : تهران ، خیابان استاد مطهری ، خیابان شهید سرافراز ، پلاک 57

تلفن : 81520000-021

فکس : 88757054-021

 

 

تاریخ به روزرسانی 1402/2/12

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط