071-۳۶۳۴۰۶۵۶

شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور

 

همان طور که در مقاله های پیشین اشاره کردیم امروزه تحصیل در ترکیه طرفداران بسیاری پیدا کرده است. بسیاری از دانشجویان که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند در پی اطلاع از شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور هستند. شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور برای تحصیل در ترکیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیازی به شرکت در کنکور و آزمون ورودی نیست و دانشگاه های ترکیه در این مقاطع هر کدام آزمون ورودی مخصوص به خود را برای متقاضیان تحصیل در آن دانشگاه دارد. دانشگاه های ترکیه دو بار در سال رشته های مورد نظر برای پذیرش دانشجو و همچنین ظرفیت پذیرش را اعلام می کنند و متقاضیان تحصیل در ترکیه بایستی در دانشگاه مورد نظر خود ثبت نام کرده و در آزمون ورودی آن دانشگاه شرکت کند.

  

شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور

 

دانشگاه های بدون کنکور در ترکیه

در بررسی شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور دریافتیم که تعدادی دانشگاه خصوصی در ترکیه وجود دارد که تحصیل در آن ها نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارد و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا نیز پذیرش دارند. در این دانشگاه ها ملاک پذیرش دانشجو ریز نمرات و معدل مدرک قبلی متقاضی می باشد. اسامی دانشگاه های بدون کنکور در ترکیه عبارتند از:

- دانشگاه ییلدیریم بایزید آنکارا

- دانشگاه قیریق قلعه

- دانشگاه هیتیت

- دانشگاه ارزینجان

- دانشگاه کارابوک

- دانشگاه کاستامونو

- دانشگاه رجب طیب اردوغان

- دانشگاه آبانت عزت بایسال

- دانشگاه ارجیس

 

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه بدون کنکور

شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور در رشته پزشکی فقط در دانشگاه های خصوصی ترکیه قابل بررسی است؛ چرا که تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی نیاز به قبولی در آزمون مربوطه که آزمون های YOS و SAT هستند دارد. ولی در دانشگاه های خصوصی امکان تحصیل پزشکی در ترکیه بدون کنکور و بر اساس ریزنمرات و معدل دبرسیتان و پیش دانشگاهی وجود دارد.

 

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور در رشته ی دندانپزشکی نیز مانند شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور در رشته پزشکی می باشد و فقط دانشگاه های خصوصی پذیرش دانشجو بدون کنکور دارند.

 

هزینه تحصیل در ترکیه بدون کنکور

با توجه به اینکه شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور فقط در دانشگاه های خصوصی ترکیه امکانپذیر می باشد، بدیهی است که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه نیز نسبت به دانشگاه های دولتی بیشتر است. هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه های خصوصی تقریبا سالیانه از 10000 تا 25000 با توجه به دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی متغیر است.

 

تاییدیه وزارت بهداشت بر مدرک دانشجویان پزشکی و دندان پزشکی

لیست دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی سالانه توسط وزارت بهداشت ایران تایید و در سایت به روز رسانی می شود. دانشجویانی که قصد بازگشت به ایران را دارند، باید لیست اسامی دانشگاه هایی که توسط وزارت بهداشت اعلام می شود را چک کنند و طبق این لیست دانشگاه، شهر و رشته ی مورد نظرشان را انتخاب کنند. اما متقاضیانی که قصد بازگشت به کشور ایران ندارند، می توانند بدون در نظر گرفتن این لیست، دانشگاه، شهر و رشته مورد علاقه خود را انتخاب کرده و در یکی از رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی به ادامه تحصیل مشغول شوند. 

 

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران

دانشگاه های دولتی:

  • دانشگاه استانبول
  • دانشگاه آتاتورک
  • دانشگاه آنکارا
  • دانشگاه اژه
  • دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه های خصوصی:

  • دانشگاه کوچ

 

 

جزئیات بیشتر را در مقاله زیر بخوانید:

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

 

 

 

سفارت ترکیه در ایران:

آدرس : تهران، خیابان فردوسی، چهارراه استانبول

تلفن : اطلاعات  33111202-021    -    ویزا  33118997-021    و    35951100-021

فکس : 33117928-021

 

 

 

ابر کلمات کلیدی :

شرایط تحصیل در ترکیه بدون آزمون , شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون , ادامه تحصیل در ترکیه بدون کنکور , تحصیل در ترکیه بدون کنکور , تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه , تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور , تحصیل داروسازی در ترکیه بدون کنکور , هزینه تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه , تحصیل دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه , شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور , تحصیل در ترکیه بدون آزمون

 

تاریخ به روزرسانی 1402/3/9

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط