071-۳۶۳۴۰۶۵۶

راه های مهاجرت به هلند

 

قبل از هرگونه اقدامی برای انتخاب راه های مهاجرت به هلند ابتدا باید با شرایط کلی این کشور اشنا شد.هلند کشور نسبتا کوچکی در شمال غرب اروپا با 16 میلیون نفر جمعیت و 41 هزار متر مربع مساحت است و یکی از 26 کشوری است که منطقه شینگن را تشکیل می دهد و در همسایگی کشورهای آلمان ، بلژیک و بریتانیا قرار دارد. اقتصاد این کشور از پرورش گل و همچنین کشاورزی و دامداری است. پایتخت آن آمستردام ، زبان رسمی آن هلندی ، دین اکثر مردمش مسیحی و واحد پول آن یورو می باشد.

هلند در حال حاضر ششمین اقتصاد بزرگ در اتحادیه ی اروپا است و به عنوان مرکز حمل و نقل اروپا نقش مهمی را ایفا می کند. شهرهای روتردام با دارا بودن بزرگترین بندر در اروپا و آمستردام با دارا بودن یکی از بزرگترین فرودگاه های بین المللی از شهرهای مهم هلند و مراکز تجارت بین المللی هستند. همچنین شهر لاهه که پایتخت حقوقی جهان است در این کشور قرار دارد. توسعه یافته بودن، برخورد آزادانه، بالا بودن نرخ اشتغال و وجود زیر ساخت های عالی به ویژه در حوزه ی آموزش و مراقبت های بهداشتی و سطح بالای رضایت از زندگی و همچنین هلند داشتن کورس ها، دوره های تحصیلی و دانشگاه هایی به زبان هلندی و انگلیسی بستر مناسبی را برای متقاضیان مهاجرت به کشور هلند فراهم کرده است.

برای مهاجرت به هلند باید دلیل و شرایط خاصی داشت بطور مثال برای ادامه تحصیل یا دعوت نامه دارید یا قصد سرمایه گذاری دارید و یا اینکه برای دیدن همسر در هلند که اقامت قانونی دارد می روید که در این شرایط شما موفق به مهاجرت می شوید. حال ما سعی داریم تا در این مقاله به بررسی راه های مهاجرت به هلند بپردازیم.

 

راه های مهاجرت به هلند

 

راه های مهاجرت به هلند - ویزا

اولین قدم در هر کدام از راه های مهاجرت به هلند اقدام برای دریافت ویزا می باشد که به صورت کلی دو نوع ویزا وجود دارد:

راه های مهاجرت به هلند - ویزای کوتاه مدت (کمتر از سه ماه)

اگر قصد سفر به هلند برای مدت زمان کمتر از 3 ماه را دارید می توانید برای اخذ ویزای کوتاه مدت اقدام کنید و برای یک دوره ی 6 ماهه به مدت 90 روز در هلند زندگی نمایید. هزینه ی ویزای اقامت کوتاه مدت 60 یورو می باشد.

برای این نوع سفر نیاز به  ویزای شینگن است. معمولا این ویزا 180 روزه است که شخص می تواند به مدت 90 روز در کشورهای محدود به شینگن سفر کند. مدارک مورد نظر نیز شامل عکس ، پاسپورت ، مدارک مالی و تمکن، گردش مالی ، رزرو محل اقامت مثل هتل ، نامه های کاری و غیره می باشد.

دو روش برای تسریع این امر بسیار موثر است :

1- ارائه دعوت نامه از سوی شخص مقیم هلند که بسیار در این پروسه تاثیر گذار است.

2 - گذاشتن وثیقه در اژانس های مسافرتی

راه های مهاجرت به هلند - ویزای بلند مدت (MVV)

شهروندان غیر اروپایی در صورت تمایل به اقامت بیشتر از 3 ماه به اجازه اقامت موقت یا MVV احتیاج دارند که قبل از سفر به هلند باید ویزای طولانی مدت را درخواست دهید. هزینه ویزای اقامت بلند مدت 99 یورو می باشد. این ویزا برای به مدت بیش از 90 روز اقامت در این کشور می باشد و یک هفته طول می کشد که صادر شود ولی برای این ویزا شخص نیازی به گرفتن وقت قبلی ندارد و بعد از گرفتن این ویزا شخص باید پاسپورت خود را به سفارت داده تا بعد از چند روز استیکر ویزا در پاسپورت خورده و شخص ان را دریافت کند.

 

در بررسی راه های مهاجرت به هلند درخواست اجازه ی موقت می تواند از دو طریق انجام شود:

1- از طریق میزبان در هلند (کارفرما،عضو خانواده و یا موسسه آموزشی)

2- با حضور در سفارت یا کنسولگری هلند

*اگر در هلند میزبان داشته باشید در بیشتر موارد میزبان باید درخواست را به سرویس مهاجرت و طبیعی سازی (IND) ارائه دهد.

 

راه های مهاجرت به هلند - سرمایه گذاری

باید بگوییم اگر تمکن مالی بالایی برخورد دار هستید و قصد مهاجرت به هلند دارید سرمایه گذاری یکی از بهترین راه های مهاجرت به هلند می باشد. به این معنی که مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری گزینه خوب و مطمئنی است. ریسک سرمایه گذاری در هلند با توجه به اقتصاد پویا و شرایط مطلوبی که از نظر اقتصادی در این کشور حاکم است و همچنین نرخ فساد اقتصادی و مصادره اموال پایین ، احتمال شکست خردن بسیار پایین است است و به همین علت سرمایه گذاران زیاد علاقه مند به مهاجرت  از این طریق به هلند است.

در این روش از راه های مهاجرت به هلند سرمایه گذاران خارجی باید حداقل  1/250/000 یورو سرمایه داشته و آن را در بازار کار هلند و یا در جهت نوآوری و ثبت اختراع  و همچنین کارهای علمی و پژوهشی به کار گیرند. با توجه به اصلاحات رخ داده در طرح سرمایه گذاری خارجی در سال 2016 اولین اجازه ی اقامت برای سرمایه گذاران برای مدت 3 سال معتبر خواهد بود و در صورتی که سرمایه گذاری این افراد موفق بوده و سود آوری داشته باشد بعد از 5 سال می توانند اقامت دائم کسب کنند.

نهاد امنیتی IND که بخشی از وزارت دادگستری است به ریاست وزیر امور خارجه برای مقابله با پولشویی و فساد مالی حساب ها و گردش مالی سرمایه گذاران را بررسی می کند.

 

راه های مهاجرت به هلند - کار

نرخ بیکاری در سال 2019 در هلند 3.5 درصد ثبت شده است و این به این معناست که از هر 100 نفر 4 نفر فقط بیکار هستند و این نرخ نشان دهنده شرایط اقتصادی مطلوب برای مهاجران است. اگر قصد مهاجرت به هر کشوری دارید اول باید شرایط مهاجرت بر اساس قانون آن کشور را داشته باشید.برای مهاجرت از طریق کار به کشور هلند ابتدا باید کارفرمایی در این کشور داشته باشید تا برای شما پیشنهاد شغلی ارسال نماید و از طریق آن درخواست ویزای کار کنید.

شرایط کار از راه های مهاجرت به هلند این گونه است که کارفرمایان باید طی دو دوره ی 3 ماهه آگهی جذب نیروی کار را ابتدا در کشور هلند و سپس در اتحادیه اروپا درج کنند و چنانچه متقاضی ای برای این شغل وجود نداشت کارفرما می تواند اقدام به جذب نیروی های خارجی کند. شهروندان غیر اروپایی برای کار در کشور هلند نیاز به اخذ مجوز کار دارند و بطور کلی کارفرمایان مؤظف هستند قبل از استخدام کارمندان خارج از اتحادیه اروپا برای این افراد درخواست مجوزکاربدهند. بدین ترتیب متقاضیان غیر اروپایی با دریافت دعوتنامه از سوی کارفرمایی که توسط مقامات مهاجرت هلند (IND) به رسمیت شناخته شده و در صورت وجود سایر شرایط می توانند به این کشور مهاجرت کنند. افرادی که در دانشگاه های اروپا فارغ التحصیل شده اند از شانس بیشتری برای دریافت این دعوتنامه برخوردار هستند.

 

راه های مهاجرت به هلند - ازدواج

راه دیگری از راه های مهاجرت به هلند ازدواج است. طبق قانون کشور هلند باازدواج با شهروندان هلندی می توان برای اقامت دائم هلند اقدام کرد. و لازم به ذکر است که فرایند بررسی و صدور ویزای هلند عموما 3 تا 6 ماه طول می کشد.

در صورتی که فرد با یک تبعه هلندی که دارای تمکن مالی (حدود 1600 یورو در ماه درآمد داشته باشد) است ازدواج کند می تواند در ابتدا اجازه اقامت موقت دریافت کند. درصورتی که ازدواج صوری بوده و یا منجر به طلاق شود امکان تمدید اقامت موقت وجود نخواهد داشت . شخص متقاضی می تواند پس از گذشت 3 سال از زندگی مشترکش برای اخذ اقامت دائم اقدام کند.

هزینه ی صدور ویزا 240 یورو  می باشد و حدود 3 تا  6 ماه پروسه ی صدور ویزا به طول می انجامد.

 

راه های مهاجرت به هلند - تحصیل

مهاجرت تحصیلی به هلند در همه مقاطع امکان پذیر است حتی افراد زیر 18 سال (اما همراه با قیم یا کفیل). به دلیل وجود شرایط کاری حین تحصیل در هلند دانشجویان می توانند هم تحصیل کنند هم درآمد داشته باشند و هم با دادن مالیات پس از چند سال اقامت دائم را دریافت کنند.

یکی از دغدغه های افراد برای مهاجرت از طریق تحصیل بحث هزینه های آن می باشد. بطور کلی هزینه های تحصیل در این کشور در بخش های دولتی 3 - 4 هزار یورو در سال و در کالج ها و دانشگاه های خصوصی گران تر است .

پس از اتمام تحصیلات دولت هلند اقامت دائم به فرد نمی دهد ولی مدت به او فرصت می دهد که کاری مرتبط با شغلش پیدا کند و پس از پرداخت مالیات طی چند سال اقامت دائم را دریافت کند.

این روش یکی از بهترین راه های مهاجرت به هلند می باشد که شخص متقاضی با دارا بودن مدرک دیپلم با معدل حداقل 12 ،ارائه دعوتنامه از یک دانشگاه معتبر،انجام تست های پزشکی (TB test) ،اراِئه مدرک زبان آیلتس حداقل 6 و داشتن پاسپورت معتبرمی تواند برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کند. دانشجویان می توانند پس از فارغ التحصیلی با توجه به شناختی که از کشور هلند و اقتصاد آن پیدا کرده اند در بازار کار این کشور مشغول به کار شوند.

راه های مهاجرت به هلند - تحصیل در مقطع کارشناسی

گذراندن دوره ی کارشناسی هلند معمولا 4 سال به طول می انجامد و برای پذیرش دانشجویان جهت تحصیل در این دوره دارا بودن یک سری شرایط مانند ارائه مدرک دیپلم و مدرک زبان آیلتس 6 الزامی است.

شهریه سالانه ی دانشگاه های هلند در مقطع کارشناسی  حدود 8000-11000 یورو میباشد و به  دانشجویان در این مقطع حدود 10 ساعت اجازه ی کار داده می شود.

راه های مهاجرت به هلند - تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد که یکی از راه های مهاجرت به هلند می باشد 2 سال به طول می انجامد و برای پذیرش در این دوره باید مدارک کارشناسی و مدارک زبان آیلتس 6 را ارائه دهید.

شهریه سالانه ی دانشگاه های هلند در مقطع کارشناسی حدود 15000 یورو می باشد و دانشجویان در این مقطع اجازه ی کار 20 ساعت در هفته را دارند.

راه های مهاجرت به هلند - تحصیل در مقطع دکتری

برای تحصیل در دوره ی دکتری  نیز باید مدارک کارشناسی ارشد و مدارک  زبان آیلتس 7 را ارائه دهید .دوره ی دکتری در کشور هلند 4 ساله است و افراد متقاضی تحصیل در این دوره اجازه کار بصورت نامحدود در هفته را دارند .یکسال پس از اتمام تحصیلات دکتری یعنی بعد از 5 سال شخص متقاضی میتواند برای اخذ اقامت دائم کشور هلند اقدام نماید.

 

راه های مهاجرت به هلند - تولد

تواد نیز می تواند از راه های مهاجرت به هلند باشد. در صورتی که پدر و مادری فرزند خود را در کشور هلند به دنیا بیاورند می توانند پس از 5 سال زندگی در این کشور برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایند.

 

راه های مهاجرت به هلند - پناهندگی

پناهندگی از راه های مهاجرت به هلند است. براساس کنوانسیون ژنو کشورهای اروپایی موظف اند افرادی را که به دلایل عقیدتی، سیاسی و مذهبی در کشور خود امنیت جانی و مالی ندارند را در کشورهای خود تحت عنوان پناهنده پذیرش کنند. کشور هلند نیز مانند سایر هم پیمانان خود با وجود یک سری شرایط اقدام به پذیرش پناهجویان می نماید.

پناهندگی به سه صورت انجام پذیر است:

راه های مهاجرت به هلند - پناهندگی مذهبی: افردای که پیرو سایر ادیان مانند مسیحیت ،بهایی و صوقی هستند در صورتی که اقامتشان در ایران خطر جانی برای آنها داشته باشد میتوانند به کشور هلند پناهنده شوند.

راه های مهاجرت به هلند - پناهندگان سیاسی: افرادی که به دلیل مشکلات سیاسی موجود در کشور خود شرایط ادامه ی زندگی در آنجا را ندارند و با خطر جانی و مالی رو به رو هستند جزو این گروه هستند.

راه های مهاجرت به هلند - پناهندگان امنیتی: باتوجه به اینکه کشور ایران را هیچگونه خطر امنیتی تهدید نمیکند لذا این نوع پناهندگی از سوی ایرانیان قابل پذیرش نیست .

 

در صورتی که اداره مهاجرت کانادا با اقامت شما از راه های مهاجرت به هلند از طریق پناهندگی موافقت کند برای مدت 5 سال به شما اجازه ی اقامت داده می شود.

 

ابر کلمات کلیدی:

راه های مهاجرت به کشور هلند , راه های قانونی مهاجرت به هلند , راه هاي مهاجرت به هلند , روش هاي مهاجرت به هلند

 

تاریخ به روزرسانی 1402/2/19

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر