071-۳۶۳۴۰۶۵۶

تحصیل رایگان در کانادا

 

 

کانادا کشوری است واقع در شمال قاره ی آمریکای شمالی که با 38/000/000 نفر جمعیت ده استان و سه قلمرو دارد و پس از روسیه وسیع ترین کشور دنیا محسوب می شود.پایتخت کشور کانادا اتاوا و بزرگترین شهر آن تورنتو می باشد.از نظر جایگاه اقتصادی کانادا در لیست 5 کشور برتر کشور های G7 می باشد و با توجه به سطح بالای زندگی جزو 10 کشور برتر دنیا است. علاوه بر این در زمینه سیستم آموزشی جهت تحصیل در کانادا نیز بر اساس گزارش OECD بالاترین کیفیت تحصیلی را دارد و 5 تا از معتبرترین مدرسه های بیزینس دنیا در کانادا قرار دارند. مقاله پیش رو در رابطه با تحصیل رایگان در کانادا می باشد.

 

تحصیل رایگان در کانادا

 

تحصیل رایگان در کانادا - شرایط

تحصیل رایگان در کانادا تنها مختص شهروندان کانادایی یا افرادی است که اقامت دائم این کشور را دارا باشند. دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در کانادا را دارند باید شهریه پرداخت کنند مگر اینکه موفق به اخذ بورسیه شوند.دریافت بورسیه تحصیلی عمدتا در مقطع دکتری امکان پذیر می باشد.

 

تحصیل رایگان در کانادا - مدارس

مدارس کانادا به دو دسته ی خصوصی و دولتی تقسیم بندی می شوند.دانش آموزان بین المللی که اقامت کانادا را ندارند باید در مدارس خصوصی که بصورت شبانه روزی است به تحصیل رایگان در کانادا بپردازند و در صورت تمایل به تحصیل در مدارس دولتی موظف به پرداخت شهریه می باشند.شروع سال تحصیلی مدارس از اواخر آگوست تا ابتدای ماه ژوئن می باشد. با توجه به دو زبانه بودن کانادا تدریس در مدارس به دو زبان فرانسوی و انگلیسی صورت می پذیرد.شروع مدرسه از سن 5 سالگی می باشد  که کاملا اختیاری است و تحصیل اجباری از 6 سالگی و مقطع ابتدایی شروع می شود و کل دوره تحصیلی در مدارس 12 سال بطول می انجامد.هزینه تحصیل در مدارس کانادا بسته به دولتی یا خصوصی بودن متفاوت و به شرح زیر می باشد:

  • هزینه تحصیل در مدارس دولتی روزانه بین 8000 تا 16000 دلار در سال می باشد.
  • هزینه تحصیل در دبیرستان دولتی روزانه  12000 تا 16000 دلار در سال می باشد.
  • هزینه تحصیل در مدارس خصوصی 30000 تا 80000 دلار در سال می باشد.

 

تحصیل رایگان در کانادا - کارشناسی

هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با سایر کشورها نظیر استرالیا،انگلیس و آمریکا ارزان تر می باشد.بسیاری از کالج ها و دانشگاه های کانادا تحت حمایت دولت این کشور قرار دارند و تمام هزینه های تحصیل توسط دولت و ایالت های مربوطه پرداخت می شود و بنابراین دانشجویان از تحصیل رایگان در کانادا بهره مند می شوند.هزینه تحصیل در دوره کارشناسی برای دانشجویان بین المللی حدودا 29/700 دلار در سال می باشد.

 

تحصیل رایگان در کانادا - کارشناسی ارشد

دوره ی کارشناسی ارشد 1 الی 2 سال بطول می انجامد و هزینه تحصیل در این مقطع به نسبت کارشناسی کمتر خواهد بود.دانشجویا نی که  متقاضی  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند بواسطه ی داشتن اقامت،مجوز کار و درصورت پرداخت مالیات و بیمه می توانند به تحصیل رایگان در کانادا در دانشگاه های دولتی بپردازند.

هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد کشور کانادا بطور میانگین 17000 دلار می باشد.

 

تحصیل رایگان در کانادا - دکتری

وجود بورسیه های تحصیلی در مقطع دکتری نوعی کمک هزینه ی تحصیلی برای دانشجویان خارجی که قصد تحصیل رایگان در کانادا دارند محسوب می شود. دوره دکتری در کشور کانادا 3 تا 5 سال بطول می انجامد و برای پذیرش در این دوره نیازمند مدرک زبان تافل با نمره بالای 95 یا آیلتس بالای 7 می باشید.شر سنی خاصی برای پذیرش در این دوره وجود ندارد ولی چنانچه سن شما کمتر از 32 سال باشد از شانس بیشتری برخوردار خواهید بود.هزینه تحصیل در مقطع دکتری 10000 تا 20000 دلار در سال خواهد بود.

 

 

جزئیات بیشتر را در مقاله زیر بخوانید:

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

 

 

نویسنده : سیمین دخت کاظمی

تاریخ به روزرسانی 1402/2/25

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط