به علت شیوع کرونا تا اطلاع ثانوی امکان مراجعه حضوری نیست.
۰۹۰۳۹۰۸۱۲۰۱ جمعه ها نیز پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم.

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

 

 

ترکیه ، کشوری است که در جنوب شرقی اروپا و آسیای غربی قرار دارد. این کشور با میلیون ها توریست خارجی که هرساله به ترکیه سفر میکنند، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در سراسر جهان است. آنتالیا و استانبول 2 شهر پرجاذبه برای گردشگران خارجی هستند.ترکیه کشوری غالباً کوهستانی است. زبان رسمی مردم این کشور، ترکی استانبولی است اما در کنار آن نیز به زبانهای دیگر کردی، زازاها، ترکی آذربایجانی هم صحبت می شود. دین مردم ترکیه اسلام بوده و واحد پول این کشور لیر ترکیه می باشد.

این مقاله در رابطه با تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان تدوین شده است. در واقع این امر یعنی تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان ممکن نیست، چرا که برای پذیرش در هر دانشگاهی در هر کشوری نیاز به مدرک زبان رسمی آن کشور و یا حداقل مدرک زبان انگلیسی می باشد. برای تحصیل در ترکیه نیز باید یا مدرک زبان ترکی و یا مدرک زبان انگلیسی داشته باشید. اما در ادامه چگونگی تحصیل در ترکیه را توضیح خواهیم داد.

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان - اخذ ویزا

دانشجویان و متقاضیان کورس های تحصیلی و تحصیل در ترکیه برای دریافت ویزای در ابتدا می بایست پذیرش یکی از دانشگاه های کشور ترکیه را دریافت نمایید و سپس درخواست خود مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی را به سفارت ترکیه ارائه دهید. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه ، گرفتن وقت قبلی از سفارت ترکیه ،ارسال مدارک لازم و مصاحبه می توانید ویزای تحصیلی خود را دریافت نمایید.

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان - مدارس

تحصیل در مدارس کشور ترکیه از سن 6 سالگی شروع شده و برای دانش آموزان اجباری است.تحصیل در مدارس 12 سال بطول می انجامد وبه سه دسته :مقطع 4 ساله ابتدایی، 4 ساله متوسطه و 4 ساله دبیرستان تقسیم بندی می شود. مدارس دولتی  کشور ترکیه برنامه های آموزشی خود را به زبان ترکی ارائه می دهند و آموزش به زبان انگلیسی نیز از سال چهارم دبستان آغاز می شود. در مدارس بین المللی و خصوصی اولویت در تدریس برنامه های آموزشی ابتدا انگلیسی و سپس ترکی می باشد.دانش آموزان برای تحصیل در مدارس ترکیه باید خود یا والدینشان اقامت کشور ترکیه را دارا باشند.

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان - کارشناسی

تحصیل در ترکیه در مقطع لیسانس مستلزم داشتن مدرک دیپلم 12 ساله و اخذ نمره قبولی در ازمون های ورودی دانشگاه می باشد. دوره کارشناسی کشور ترکیه به زبان ترکی می باشد و  4 سال به طول می انجامد.هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های دولتی و برای آن دسته از دانشجویانی که اقامت این کشور را دارند 100-300 دلار در سال می باشد. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های بین المللی یا خصوصی ترکیه بسته به دانشگاه و رشته انتخابی  حدود 8000-25000 دلار در سال می باشد.در طول دوره تحصیل خود در مقطع کارشناسی اجازه 10 ساعت کار در هفته را دارید.

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان - کارشناسی ارشد

تحصیل در این مقطع برخلاف مقطع کارشناسی نیازی به آزمون ورودی ندارد و 2 سال بطول می انجامد.هزینه تحصیل در این مقطع با توجه به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه متغیر است.هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه دولتی انگلیسی زبان 1000 تا 3000 دلار در سال و هزین تحصیل در دانشگاه های خصوصی 14000 دلار در سال می باشد.علاوه براین در طول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان اجازه 20 ساعت کار پاره وقت در هفته دارند.

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان - دکترا

مقطع دکتری در کشور ترکیه یکه دوره ی 4 ساله است ک دو سال بصورت حضوری برگزار میگردد و مابقی بصورت عملی و تحقیقاتی صورت می پذیرد.دانشجویان در طول مدت اجازه 30 ساعت کار در هفته را دارند.هزینه تحصیل در این مقطع حدود 4000 دلار در سال می باشد.

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان - آزمون YOS

آزمون YOS در دانشگاه های ترکیه برگزار می شود و دارای 2 سال اعتبار می باشد. این آزمون دارای 80 سوال می باشد که دسته بندی سوالات در هر دانشگاه متفاوت است. زبان آزمون  YOS ترکی می باشد که در برخی از دانشگاه ها به زبان های مختلف دیگر مانند انگلیسی، فارسی، عربی و یا روسی هم برگزار میشود.این آزمون شامل 2 مرحله آزمون مهارت های یادگیری پایه شامل : ریاضیات، هندسه و آزمون زبان (اختیاری) است. نمره آزمون YOS از 100محاسبه می شود.

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان - آزمون SAT

آزمون sat در شهرهای ارزروم، ازمیر، آنتالیا، استانبول و آنکارا  و 4 بار در سال برگزار می شود. این آزمون برای ایرانیان در ماه های اسفند، اردیبهشت، شهریور و آذر برگزار می شود. هزینه ثبت نام در آزمون SAT 98 دلار می باشد.

 

جزئیات بیشتر را در مقاله زیر بخوانید:

 

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

 

 

 

نویسنده : سیمین دخت کاظمی

تاریخ درج مطلب 1400/2/4

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط