تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

 

 

ترکیه ، کشوری است که در جنوب شرقی اروپا و آسیای غربی قرار دارد. این کشور با میلیون ها توریست خارجی که هر ساله به ترکیه سفر می کنند، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در سراسر جهان است. آنتالیا و استانبول 2 شهر پر جاذبه برای گردشگران خارجی هستند.ترکیه کشوری غالباً کوهستانی است. زبان رسمی مردم این کشور، ترکی استانبولی است اما در کنار آن نیز به زبانهای دیگر کردی، زازاها، ترکی آذربایجانی هم صحبت می شود. دین مردم ترکیه اسلام بوده و واحد پول این کشور لیر ترکیه می باشد.

این مقاله در رابطه با تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان تدوین شده است. در واقع این امر یعنی تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان ممکن نیست، چرا که برای پذیرش در هر دانشگاهی در هر کشوری نیاز به مدرک زبان رسمی آن کشور و یا حداقل مدرک زبان انگلیسی می باشد. برای تحصیل در ترکیه نیز باید یا مدرک زبان ترکی و یا مدرک زبان انگلیسی داشته باشید. اما در ادامه چگونگی تحصیل در ترکیه را توضیح خواهیم داد.

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان - اخذ ویزا

دانشجویان و متقاضیان کورس های تحصیلی و تحصیل در ترکیه برای دریافت ویزای تحصیلی در ابتدا می بایست پذیرش یکی از دانشگاه های کشور ترکیه را دریافت نمایند و سپس درخواست خود مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی را به سفارت ترکیه ارائه دهند. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه ، گرفتن وقت قبلی از سفارت ترکیه ، ارسال مدارک لازم و انجام مصاحبه می توانید ویزای تحصیلی خود را دریافت نمایید.

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان - مدارس

تحصیل در مدارس کشور ترکیه از سن 6 سالگی شروع شده و برای دانش آموزان اجباری است. تحصیل در مدارس 12 سال بطول می انجامد وبه سه دسته :مقطع 4 ساله ابتدایی، 4 ساله متوسطه و 4 ساله دبیرستان تقسیم بندی می شود. مدارس دولتی  کشور ترکیه برنامه های آموزشی خود را به زبان ترکی ارائه می دهند و آموزش به زبان انگلیسی نیز از سال چهارم دبستان آغاز می شود. در مدارس بین المللی و خصوصی اولویت در تدریس برنامه های آموزشی، ابتدا انگلیسی و سپس ترکی می باشد. دانش آموزان برای تحصیل در مدارس ترکیه باید خود یا والدین شان اقامت کشور ترکیه را دارا باشند.

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان - کارشناسی

تحصیل در ترکیه در مقطع لیسانس مستلزم داشتن مدرک دیپلم 12 ساله و اخذ نمره ی قبولی در ازمون های ورودی دانشگاه می باشد. دوره ی کارشناسی در کشور ترکیه به زبان ترکی تدریس می شود و حدودا 4 سال به طول می انجامد. هزینه ی تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های دولتی و برای آن دسته از دانشجویانی که اقامت این کشور را دارند 100-300 دلار در سال می باشد. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های بین المللی یا خصوصی ترکیه بسته به دانشگاه و رشته ی انتخابی  حدود 8000 - 25000 دلار در سال می باشد. در طول دوره ی تحصیل خود در مقطع کارشناسی اجازه ی 10 ساعت کار در هفته را خواهید داشت.

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان - کارشناسی ارشد

تحصیل در این مقطع بر خلاف مقطع کارشناسی نیازی به آزمون ورودی ندارد و تقریبا 2 سال به طول می انجامد. هزینه ی تحصیل در این مقطع با توجه به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه متغیر است. هزینه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه دولتی و انگلیسی زبان 1000 تا 3000 دلار در سال می باشد. و هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی 14000 دلار در سال می باشد. علاوه بر این در طول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان اجازه ی 20 ساعت کار پاره وقت در هفته دارند.

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان - دکترا

مقطع دکتری در کشور ترکیه یک دوره ی 4 ساله است که دو سال آن به صورت حضوری برگزار می گردد و مابقی به صورت عملی و تحقیقاتی صورت می پذیرد. دانشجویان در طول مدت تحصیل اجازه ی 30 ساعت کار در هفته را دارند. هزینه ی تحصیل در این مقطع حدود 4000 دلار در سال می باشد.

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان - آزمون YOS

آزمون YOS در دانشگاه های ترکیه برگزار می شود و دارای 2 سال اعتبار است. یعنی تا 2 سال با این مدرک می توانید برای دانشگاه های این کشور درخواست دهید. این آزمون دارای 80 سوال است که دسته بندی و نوع سوالات در هر دانشگاه مخصوص به خود آن دانشگاه و ممکن است متفاوت باشد. زبان آزمون  YOS ترکی می باشد که در برخی از دانشگاه ها به زبان های مختلف دیگر مانند انگلیسی، فارسی، عربی و یا روسی هم برگزار می شود. این آزمون شامل 2 مرحله آزمون مهارت های یادگیری پایه شامل : ریاضیات، هندسه و آزمون زبان (اختیاری) است. نمره ی آزمون YOS از 100 محاسبه می شود.

 

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان - آزمون SAT

آزمون sat در شهرهای ارزروم، ازمیر، آنتالیا، استانبول و آنکارا و 4 بار در هر سال برگزار می شود. این آزمون برای ایرانیان در ماه های اسفند، اردیبهشت، شهریور و آذر برگزار می گردد. هزینه ی ثبت نام در آزمون اس ای تی 98  دلار می باشد.

 

جزئیات بیشتر را در مقاله ی زیر بخوانید:

 

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

 

 

 

نویسنده : سیمین دخت کاظمی

تاریخ به روزرسانی 1400/10/22

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط