071-۳۶۳۴۰۶۵۶

تحصیل در آلمان چگونه است؟

 

 

آلمان یک کشور اروپای غربی با چشم انداز جنگل ها ، رودخانه ها ، رشته کوه ها و سواحل دریای شمال است. بیش از 2 هزار سال تاریخ دارد و برلین ، پایتخت آن  صحنه های هنری و زندگی شبانه ، دروازه براندنبورگ و بسیاری از آثار باقی مانده مربوط به جنگ جهانی دوم را در خود جای داده است. فرانکفورت  با آسمان خراش های خود ، بانک مرکزی اروپا را در خود جای داده است. حیوان ملی آلمان عقاب طلایی است. عقاب نماد شجاعت ، قدرت و پیروزی است.

بسیاری از دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این کشور هستند، بنابراین در این مقاله به توضیح اینکه تحصیل در آلمان چگونه است؟ پرداخته ایم.

 

تحصیل در آلمان چگونه است؟

 

تحصیل در آلمان چگونه است؟ - شرایط

تحصیلات در دانشگاه های آلمان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است. موسسات عالی و مورد تایید کشور آلمان شامل: موسسات علمی کاربردی، دانشگاه های خصوصی فنی حرفه ای، کالج های هنر، فیلم و موسیقی و دانشگاه های فدرال می باشد. با توجه به امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا،تحصیل رایگان، اخذ اقامت دائم پس از فارغ التحصیلی، اجازه کار پاره وقت حین تحصیل، معتبر بودن مدارک تحصیلی آلمان این کشور به یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیل برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. متقاضی تحصیل در آلمان باید یکسری مدارک را جهت ثبت نام ارائه دهد که به شرح زیر می باشد:

 • گذرنامه ،ویزا یا اجازه اقامت
 • پاسپورت
 • فرم ثبت نام تکمیل شده
 • گواهینامه تاییدیه پذیرش از دانشگاه بهمراه ترجمه های رسمی تأیید شده
 • دو قطعه عکس4*3

 

تحصیل در آلمان چگونه است؟ - اخذ ویزا

داشتن ویزای دانشجویی آلمان برای کلیه دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در آلمان هستند ، به استثنای اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) ، منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و اتباع سوئیس که می توانند بدون ویزا این کار را انجام دهند ، ضروری است.ویزای دانشجویی آلمان به دو صورت می باشد:

 • در صورتی که برنامه آموزشی شما  حداکثر 3 ماه طول بکشد ، متقاضی باید برای ویزای شینگن (ویزای کوتاه مدت) اقدام کند
 • در صورتی که برنامه آموزشی شما بیش از 3 ماه طول بکشد ، متقاضیان باید برای ویزای ملی آلمان یا German National Visa اقدام کنند.

 

ویزای ملی آلمان به شما این اجازه را می دهد که برای 3 ماه ابتدایی دوره در آلمان بمانید. در این دوره ، برای تمدید اقامت خود در آلمان لازم است درخواست اجازه اقامت دهید. حداکثر مدت اجازه اقامت 2 سال است. بسته به مدت تحصیل ، به شما فرصتی داده می شود که اجازه اقامت را تمدید کنید.

ویزای دانشجویی در آلمان برای طیف وسیعی از مقاطع تحصیلی و مدارک تحصیلی صادر می شود که  شامل دوره پیش دانشگاهی یا دوره غیرآکادمیک زبان آلمانی نیز میشود.

 

* هزینه درخواست ویزای دانشجویی آلمان 75 یورو است. متقاضیان دانشجویی باید هزینه های ویزا را از طریق انتقال بانکی پرداخت کنند. چک یا کارت اعتباری پذیرفته نمی شود.

*توجه داشته باشید که در صورت رد درخواست ویزای دانشجویی ، هزینه ویزا به شما پس داده نمی شود

* بهترین زمان برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان بلافاصله پس از دریافت نامه پذیرش دانشگاه و تأمین اعتبار لازم برای زندگی و تحصیل در آلمان است.

* دریافت وقت سفارت آلمان در تهران برای اخذ ویزای تحصیلی حدوداً ۱۴ ماه طول می ‌کشد

 

تحصیل در آلمان چگونه است؟ - انواع ویزای ملی

German Student Visa

ویزای دانشجویی آلمان یا German Student Visa این ویزای استاندارد دانشجویی برای دانشجویان بین المللی است که قبلاً در یکی از دانشگاه های آلمان پذیرفته شده اند و آماده شروع تحصیل در یک برنامه آموزشی بصورت تمام وقت هستند.

 

German Student Applicant Visa

ویزای متقاضی دانشجویی آلمان در صورت نیاز به حضور در آلمان برای درخواست حضوری پذیرش دانشگاه ، به این ویزا نیاز دارید. این ویزا اجازه تحصیل در آلمان را نمی دهد ، فقط برای مراحل درخواست پذیرش از دانشگاه است.

 

German Language Course Visa

ویزای دوره زبان آلمانی - برای تحصیل در دوره زبان آلمانی که بین سه ماه تا یک سال به طول می انجامد ، به این نوع ویزا نیاز دارید.

 

تحصیل در آلمان چگونه است؟ - شرایط دریافت ویزا

یکی از مهمترین شرایط اخذ ویزای دانشجویی،اثبات تمکن مالی از طریق داشتن تقریباً معادل 10230 یورو در یکی از حساب‌های خود در ایران است.سایر شرایط به شرح

 • پاسپورت با اعتبار حداقل۶ ماه بهمراه کپی
 • دو قطعه عکس رنگی
 • گواهی پذیرش تحصیلی
 • انگیزه‌نامه
 • مدارک سوابق بیمه در صورت وجود
 • گواهی پایان دوره سه ساله متوسطه به همراه ترجمه
 • گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی به همراه ترجمه
 • گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد به همراه ترجمه.
 • گواهی تمکن مالی
 • بیمه مسافرتی حداقل 3 ماهه شنگن
 • بیمه درمانی :باید حداقل 30000 یورو پوشش داشته باشد و حداقل 3 ماه اعتبار داشته باشد.

 

تحصیل در آلمان چگونه است؟ مقطع کارشناسی

در مقطع کارشناسی برنامه های تحصیلی غالبا به زبان آلمانی  ارائه میشود و تنها 30% از رشته ها به زبان انگلیسی هستند.مقطع کارشناسی کشور آلمان رایگان و حدودا 2 سال بطول می انجامد.جهت تحصیل در دوره کارشناسی باید مدرک زبان آلمانی B1 یا آیلتس حداقل 5/6 و مدرک دیپلم با معدل بالای 15 داشته باشید.

 

تحصیل در آلمان چگونه است؟ - مقطع کارشناسی ارشد

جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد ملزم به ارائه  مدارک کارشناسی با معدل بالای 14و دارا بودن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل بالای 15 می باشید.در برخی رشته ها به دلیل تقاضای بالا و ظرفیت کم نیازمند معدلی بالاتر از 15 خواهید بود.در صورتی که رشته تحصیلی به زبان آلمانی باشه ارائه مدرک C1 و اگر رشته تحصیلی به زبان انگلیسی باشد ارائه آیلتس 5/6 یا تافل با نمره 90 الزامی است.

 

تحصیل در آلمان چگونه است؟ - مقطع دکترا

به دلیل پژوهش محور بودن دوره دکتری شرط معدل در این مقطع در مقایسه با دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد از اهمیت کمتری برخوردار است.علاوه بر این متقاضی با ارائه مدرک زبان بالا،رزومه تحصیلی قوی و مقاله های علمی-پژوهشی می تواند معدل پایین خود را جبران نماید. متقاضیان تحصیل دردوره دکتری کشور آلمان باید یک استاد راهنما پیدا کنند که در حوزه تحقیقاتی مرتبط دارای پروژه باشد و دانشجو، استاد را متقاعد کند که می‌تواند در پیشبرد پروژه هایش به وی کمک کند.برای تحصیل در این مقطع داشتن آیلتس ۷ آکادمیک، مدرک ارشد مورد تایید الزامی است.

 

تحصیل در آلمان چگونه است؟ - هزینه

هزینه تحصیل در دوره لیسانس: حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو در هر ترم

هزینه تحصیل در دوره فوق لیسانس: حدود ۵۰۰ یورو در هر ترم

هزینه تحصیل در دوره  دکتری : رایگان (۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو  برای ثبت نام و خدمات)

اجازه کار در دوره لیسانس:  10 ساعت در هفته

اجازه کار در دوره فوق لیسانس:20 ساعت در هفته

اجازه کار در دوره دکترا: تمام وقت

هزینه خوابگاه های دولتی: ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه

هزینه خوابگاه های خصوصی: ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه

 

جزئیات بیشتر را در مقاله زیر بخوانید:

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

 

 

 

 

نویسنده : سیمین دخت کاظمی

تاریخ به روزرسانی 1402/2/12

 

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط