071-۳۶۳۴۰۶۵۶

تابعیت و اقامت در کانادا

 

کانادا کشوری چند فرهنگی است که مردم آن به دو زبان فرانسوی و انگلیسی صحبت می کنند. براساس قانون مصوب در سال 1910 میلادی تابعیت و اقامت در کانادا تنها به تبعه کشور انگلستان که مقیم دائم کانادا بودند اعطا میشد. با توجه به اینکه اتباع کانادا یکی از با ارزش ترین حقوق شهروندی در دنیا را دارند سالانه افراد زیادی سعی دارند تا تابعیت و اقامت در کانادا را تحصیل کنند.

 

تابعیت و اقامت در کانادا

 

تابعیت و اقامت در کانادا - تفاوت تابعیت و اقامت دائم

در بررسی تابعیت و اقامت در کانادا تفاوت های زیادی بین تابعیت و اقامت دائم وجود دارد و افراد با تحصیل تابعیت می توانند از تمام حقوق شهروندی مانند شرکت در انتخابات استانی و فدرال، خدمت در ارتش و وزارت اطلاعات کانادا و همچنین حق ورود و خروج بدون محدویت بهره مند شوند.

 

تابعیت و اقامت در کانادا - اصل خاک

طبق این اصل برای تابعیت و اقامت در کانادا شخصی که از سال 1947 به بعد در کشور کانادا متولد می شود می تواند تابعیت این کشور را اخذ نماید. فرزندان دیپلمات های خارجی بر فرض به دنیا آمدن در خاک کانادا هم نمی توانند تابعیت این کشور را دریافت نمایند.

 

تابعیت و اقامت در کانادا - اصل خون

برای تابعیت و اقامت در کانادا افرادی که از 15 فوریه سال 1977 به بعد در خارج از خاک کانادا متولد شده اند مشروط بر اینکه یکی از والدین آنها شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد تبعه این کشور محسوب می شوند. این افراد می بایست قبل از رسیدن به سن 18 سالگی درخواست تابعیت خود را ثبت کنند.

 

تابعیت و اقامت در کانادا - تقاضا

تابعیت و اقامت در کانادا از طریق تقاضا به چند روش صورت می پذیرد:

1.افرادی که به کشور کانادا مهاجرت کرده و از طریق روش های موجود اقامت دائم کانادا را دریافت کرده باشند. پس از گذشت 4 سال از اقامت دائم می توانید برای دریافت تابعیت و اقامت در کانادا اقدام نمایید.در این روش شخص متقاضی تابعیت و اقامت در کانادا برای دریافت تابعیت باید شرایطی را دارا باشد که به شرح زیر است:

 • مقیم دائم کشور کانادا باشد
 • بالای 18 سال سن داشته باشد
 • در 4 سال گذشته قبل از درخواست تابعیت حداقل 3 سال بطور مداوم در کانادا زندگی کرده باشند
 • پرداخت مالیات بر درآمد خود در3  سال از 5 سال حضورتان در خاک کانادا
 • آشنایی با حقوق و مسئولیت های شهروندی
 • آشنایی به زبان انگلیسی یا فرانسه
 • نداشتن سابقه ی کیفری
 • شرکت در آزمون شهروندی (افراد 14 الی 64 سال)

2.ازداوج زن خارجی با یک مرد کانادا که تابعیت و اقامت در کانادا را داراست.

3.افرادی که از والدین کانادایی متولد شده اند و قبل از رسیدن به 2 سالگی تابعیت آنها ثبت شده است منتهی پدرآنها با تحصیل تابعیت جدید تابعیت کانادایی خود را ترک کرده باشد می توانند مجددا جهت شهروندی کشور کانادا درخواست دهند حتی اگر مقیم دائم کانادا نباشند.

 

تابعیت و اقامت در کانادا - آزمون شهروندی

افرادی که در رنج سنی 14 تا 64 سال می باشند برای اثبات دانش خود باید در آزمونی تحت عنوان آزمون شهروندی جهت اخذ تابعیت و اقامت در کانادا شرکت نمایند. در روند این از آزمون توانایی شما در تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی و نحوه ارتباط گیری با کارکنان CIC مورد بررسی قرار می گیرد. آزمون بسته به شرایط متقاضی تابعیت و اقامت در کانادا به دو صورت شفاهی یا کتبی خواهد بود.

 

تابعیت و اقامت در کانادا - قوانین شهروندی

یک سری قوانین و شرایط شهروندی برای هر تبعه کانادایی یا افرادی که تمایل دارند تابعیت و اقامت در کانادا و شهروندی این کشور را دریافت کنند وجود دارد که به شرح زیر است:

 • افرادی که تبعه کشور کانادا هستند در صورتی که فرزندان زیر 18 سال داشته باشند می توانند به نیابت از آنها تقاضای حق شهروندی کنند.
 • افرادی که زیر 14 سال یا بالای 64 سال سن دارند از شرکت در آزمون شهروندی معاف خواهند بود.
 • طبق قوانین جدید در سال 2017 دیگر لازم نیست پس از دریافت تابعیت در خاک کانادا زندگی کنید
 • در صورت داشتن پیشینه ی کیفری شما هیچ شانسی برای دریافت شهروندی کانادا نخواهید داشت
 • متقاضیان تابعیت و اقامت در کانادا که 18 تا54 سال سن دارند می بایست برای دریافت شهروندی کانادا به زبان انگلیسی یا فرانسه تسلط داشته باشند

 

 

سفارت کانادا در ایران:

آدرس : تهران ، خیابان استاد مطهری ، خیابان شهید سرافراز ، پلاک 57

تلفن : 81520000-021

فکس : 88757054-021

 

 

ابر کلمات کلیدی :

تابعیت کانادا , اقامت کانادا , تابعیت در کانادا , اقامت در کانادا , اقامت و تابعیت در کانادا , مزایای تابعیت کانادا , تابعیت کانادا از طریق تولد

 

 

تاریخ به روزرسانی 1402/2/23

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط