071-۳۶۳۴۰۶۵۶

تابعیت و اقامت در آمریکا

 

آمریکا یکی از قدرت‌های نظامی و اقتصادی جهان است و همواره در میادین بین‌المللی ادعای دفاع از حقوق بشر را دارد. تعیین تابعیت در قوانین کشورها یا تابع سیستم خاک است یا تابع سیستم خون. در سیستم خاک کسی تبعه شناخته می شود که در خاک آن کشور متولد شده باشد، مثل ایالات متحده امریکا. در حالی که در سیستم خون کسی تبعه شناخته می شود که والدینش یا یکی از آن ها تبعه آن کشور باشد. با ما همراه باشید تا شرایط و تفاوت های تابعیت و اقامت در آمریکا را برایتان شرح دهیم.

 

تابعیت و اقامت در آمریکا

 

روش های اخذ تابعیت و اقامت در آمریکا

برای کسی که به صورت دائم به آمریکا مهاجرت می کند تابعیت و اقامت در آمریکا اولین گام ضروری می باشد. افراد می توانند از طریق سرمایه گذاری، تولد، کار، ازدواج و پناهندگی برای تابعیت و اقامت در آمریکا اقدام نمایند.

 

تابعیت و اقامت در آمریکا از طریق سرمایه گذاری

اقامت آمریکا  EB5 (  سرمایه گذاری ) یکی از روش های مطمئن اخذ اقامت آمریکا تلقی می شود. ویزای EB5 ( گرین کارت سرمایه گذاری آمریکا ) روش مناسبی برای افرادی است که از امکانات مالی لازم برخوردار می باشند و می خواهند که تابعیت و اقامت در آمریکا را در کوتاه ترین زمان ممکن و برای خود، همسر و فرزندانشان به دست آورند.

میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای تابعیت و اقامت در آمریکا از این طریق برابر ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ دلار است.

گرین کارتی که در این روش تابعیت و اقامت در آمریکا به سرمایه گذار اعطا می گردد در ابتدا دو ساله و مشروط است.

ویزای EB5 در صورتی به متقاضیان تابعیت و اقامت در آمریکا اعطا می شود که تجارت یا کسب و کاری که در آن سرمایه گذاری می کنند برای افراد واجد شرایط حداقل ۱۰ شغل تمام وقت ایجاد کند.

و بعد از دریافت ویزای EB5، متقاضی تابعیت و اقامت در آمریکا موفق به اخذ گرین کارت اقامت دائم آمریکا می شود.

ویژگی های سرمایه گذاری از روش EB5:

 • عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی
 • بازگشت پول و سود آن بعد از گذشت پنج سال
 • گرفتن اقامت دائم در طول مدت هشت تا دوازده ماه
 • عدم نیاز به داشتن سابقه مدیریت

 

تابعیت و اقامت در آمریکا از طریق تولد

سیستم اعطای اقامت و تابعیت در هر کشوری بر اساس قوانین پذیرفته شده به 2 گونه ی سیستم خاک و سیستم خون تقسیم بندی می شود.در آمریکا اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد بر مبنای خاک می باشد.اگر شخص در خاک آمریکا متولد شود تابعیت و اقامت در آمریکا را کسب می نماید. فرآیند اخذ تابعیت و اقامت در آمریکا از طریق تولد فرزند معمولا بیش از ده سال زمان می برد.

کودکانی که در آمریکا متولد شده اند و در سنین کم این کشور را ترک کرده اند با داشتن تابعیت مانعی در برگشت به آمریکا در هیچ زمان و سنی نخواهند داشت و می توانند وضعیت اقامت والدین خود را نیز پیگیری کنند. فردی که تابعیت کشور آمریکا را دارد حق استفاده از امکانات این کشور را به صورت نامحدود دارد و می تواند در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل کنند . اما فردی که اقامت کشور آمریکا را دارد امکان استفاده نامحدود از تمامی خدمات را نخواهد داشت و باید شهریه تحصیل در دانشگاه را پرداخت کنند. اقامت به نوعی تنها اجازه زندگی در خاک کشور آمریکا را به فرد می دهد و افراد دارای پاسپورت و تابعیت کشور خودشان خواهند بود. اما در تابعیت افراد شناسنامه و پاسپورت آمریکایی خواهند داشت .

 

تابعیت و اقامت در آمریکا از طریق کار

دیگر روش های اخذ تابعیت و اقامت در آمریکا ، مهاجرت به آمریکا از طریق کار و اخذ ویزای کار در آمریکا  می باشد. ویزا های H1B و EB3  از جمله ویزاهای کاری آمریکا هستند. برای اخذ ویزای کار H1B آمریکا باید Job offer یا پیشنهاد شغلی از یک کارفرما داشته باشید. ویزای EB3 جهت اخذ تابعیت و اقامت در آمریکا برای مشاغل فنی و حرفه ای می باشد که آمریکا به آنها نیاز داشته باشد. شما می توانید همچنین از طریق وبسایت های کاریابی معتبر رزومه ی کاری خود را در اختیار کارفرمایان قرار داده و از پیشنهادات کاری بهره مند گردید.

 

اتابعیت و اقامت در آمریکا از طریق ازدواج

برای اخذ تابعیت و اقامت در آمریکا از طریق ازدواج باید یکی از طرفین اقامت و یا تابعیت آمریکا را داشته باشند. در این صورت به چند روش می توانید ازدواج کنید و تابعیت و اقامت در آمریکا را دریافت نمایید.

1)  فرد غیر آمریکایی به کشور آمریکا رفته و در کشور آمریکا ازدواج کنند که این راه بهترین و راحت ترین راه ممکن است زیرا نیاز به تاییدیه شهرداری نمی باشد و حتی نیاز به خروج همسر (غیر آمریکایی) نمی باشد و تنها نیاز به اخذ ویزا می باشد.

2) هر دو به کشور دیگری رفته و در آنجا ازدواج کنند. که در این شرایط هر دو شخص باید مدارک خود را شامل؛ سند ازدواج، شناسنامه و تاییدیه ازدواج را در کشور خود گرفته و مراحل آن را طی کنند.

3) شخص آمریکایی به کشور همسر خود برود و در آنجا ازدواج قانونی داشته باشد که این روش سخت ترین راه اخذ تابعیت و اقامت در آمریکا می باشد.

 

تابعیت و اقامت در آمریکا از طریق ویزای K1 ( ویزای نامزدی) و ویزای ازدواج

این ویزا جهت اخذ تابعیت و اقامت در آمریکا معمولا 3 تا یک سال به طول می انجامد . و فقط یه فرد آمریکایی میتواند این نوع ویزا را دریافت کند. مراحل اخذ ویزای K1  به این صورت می باشد که بعد از تشکیل دادن پرونده در USCIS مدارک متقاضی به NVC فرستاده میشود . پس از آن از طرف سفارت، تایمی را به  مصاحبه اختصاص می دهند .  

ولی در ویزای ازدواج بر خلاف ویزای نامزدی به فرد غیر آمریکایی گرین کارت اقامت داده می شود. مدت زمان ویزای ازدواج نیز حدود 1 تا 4 سال می باشد .

 

تابعیت و اقامت در آمریکا از طریق پناهندگی

متقاضی تابعیت و اقامت در آمریکا به مدت یکسال بعد از ورود به کشور آمریکا فرصت دارد با ارسال مدارک خود درخواست پناهندگی دهد. اداره مهاجرت مسئول بررسی مدارک پناهندگان می باشند. پس از قبولی مدارک پناهنده، شخص پناهجو باید در کمپ هایی که توسط خود دولت انتخاب شده است ساکن شود  و یا اگر تمکن مالی داشته باشد می تواند در خانه هایی در شهر سکونت یابد.

پناهندگان برای اخذ تابعیت و اقامت در آمریکا تا 3 سال حق کار کردن در آمریکا ندارند و به مدت ۵ سال نیز حق خارج شدن از کشور را ندارند.

 

شرایط اخذ تابعیت و اقامت در آمریکا

 • متقاضی تابعیت و اقامت در آمریکا حداقل 18 سال سن  داشته باشد

 • متقاضی تابعیت و اقامت در آمریکا اقامت دایم داشته باشد . قابل ذکر است که حداقل سه سال قبل از تشکیل پرونده فرم N-400، درخواست تابعیت آمریکا را داده باشد .

 • در صورت ازدواج با شهروند آمریکایی حداقل 3 سال  زندگی کرده باشد.
 • متقاضی تابعیت و اقامت در آمریکا میبایست از تاریخ درخواست برای اخذ تابعیت آمریکا  تا زمان تابعیت اقامت مستمر داشته باشد داشته باشد .
 • حداقل 18 ماه از 3 سال را بلافاصله قبل از تاریخ درخواست تشکیل پرونده در آمریکا حضورمستمر داشته باشد.
 • متقاضی تابعیت و اقامت در آمریکا دارای مهارت کافی در زمینه خواندن ، نوشتن، و صحبت به زبان انگلیسی را داشته باشد.
 • فردی پایبند به اصول قانون اساسی آمریکا باشد .

مزایای اخذ تابعیت و اقامت در آمریکا

 • داشتن حق رأي
 • آوردن آسان تر اعضای خانواده به آمریکا
 • دسترسی به نظام آموزش عالی آمریکا
 • امکان یافتن شغل های فدرال بیشتر
 • دسترسی به نظام بهداشت و درمان در آمریکا

 

مراحل اخذ تابعیت و اقامت در آمریکا

 • مصاحبه و اخذ اقامت موقت آمریکا
 • ورود به کشور آمریکا و انتخاب شهر دلخواه برای زندگی‌ و اخذ اقامت آمریکا
 • دریافت اقامت دائم آمریکا پس از 2 سال
 • اخذ تابیعت آمریکا در پی‌ درخواست پس از 5 سال

 

 

نکته: افرادی که اقامت دائم آمریکا را دارند برخلاف افرادی که تبعه آمریکا هستند، نمی توانند در انتخابات امریکا رای بدهند. همچنین آن ها نمی توانند از یک مدت معینی بیشتر خارج از آمریکا بمانند.

 

 

ابر کلمات کلیدی :

مدت زمان سیتیزن شدن در امریکا , شرایط اقامت در امریکا , تبدیل گرین کارت به سیتیزن , خرید تابعیت امریکا , تابعیت آمریکا , اقامت آمریکا , تابعیت در آمریکا , اقامت در آمریکا

 

 

تاریخ به روزرسانی 1402/3/10

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر