071-۳۶۳۴۰۶۵۶

تابعیت و اقامت در آلمان

 

کشور آلمان، پرجمعیت ترین، صنعتی ترین و ثروتمندترین کشور اروپا می باشد که واحد پولی آن یورو و زبان رسمی آن آلمانی است. به دلیل تحصیل رایگان در آلمان، نرخ بیکاری پایین، فرهنگ غنی و بسیاری از موارد دیگر، بسیاری از افراد خواهان تابعیت و اقامت در آلمان می باشند. اقامت و تابعیت در آلمان به صورت های مختلف صورت می گیرد. در این مقاله قصد داریم درباره اقامت آلمان و روش های تابعیت و اقامت در آلمان اطلاعات بیشتری را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. 

 

تابعیت و اقامت در آلمان

 

انواع تابعیت و اقامت در آلمان

تابعیت و اقامت در آلمان از نوع موقت: که شامل اقامت تحصیلی ، آموزش های حرفه ای و شغلی ، سمینارها و پژوهش و تحقیق می باشد. مدت زمان این نوع اقامت حد اکثر یک سال می باشد و درصورت نیاز به زمان بیشتر مانند تحصیل ، باید هر ساله ویزا تمدید گردد .

تابعیت و اقامت در آلمان از نوع دائم و همیشگی: اقامتی است که به اشخاصی با شرایط زیر اعطا می شود و ویزاهای  سرمایه گذاری ، ازدواج و کارت آبی می تواند به اقامت دائم منجر شود ، این شرایط جهت اخذ تابعیت و اقامت در آلمان عبارت است از :

1) به مدت ۵ سال در کشور آلمان اقامت غیر دائم داشته باشد .

2) قادر به تامین هزینه زندگی خود باشد .

3) کشور آلمان را به عنوان یک کشور دموکرات قبول داشته باشد .

4) به قانون اساسی کشور آلمان پایبند باشد و اقداماتی بر ضد منافع این کشور انجام ندهد .

5) به زبان آلمانی در سطح B1 تسلط داشته

6) تقاضای دریافت تابعیت کشور آلمان را داشته باشد و باید تابعیت قبلی خود را برای اخذ تابعیت آلمان واگذار نماید.

 

مراحل اخذ تابعیت و اقامت در آلمان

متقاضی تابعیت و اقامت در آلمان برای اخذ تابعیت و اقامت در آلمان باید پس ازارائه نامه رسمی بانک و همچنین موجودی حساب, جهت گرفتن وقت سفارت برای خود و خانواده و ارائه مدارک مورد نظر جهت گرفتن ویزای نوع D اقدام نماید.

 

روش های اخذ تابعیت و اقامت در آلمان

اخذ تابعیت و اقامت در آلمان به یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:

 1. تابعیت و اقامت در آلمان از طریق ازدواج

 2. تابعیت و اقامت در آلمان از طریق کارت آبی

 3. تابعیت و اقامت در آلمان از طریق تحصیل

 4. تابعیت و اقامت در آلمان از طریق کار

در ادامه به توضیح هر یک از روش های اخذ تابعیت و اقامت در آلمان خواهیم پرداخت.

 

تابعیت و اقامت در آلمان از طریق ازدواج

تابعیت و اقامت در آلمان از طریق ازدواج یکی از روش های مهاجرت به آلمان می باشد. چنانچه شما با فردی که اقامت آلمان را دارد ازدواج نمایی ، به شما هم اقامت آلمان داده شده و چنانچه ۵ سال از ازدواج شما گذشته باشد به شما تابعیت آلمان داده میشود .

تابعیت و اقامت در آلمان از طریق ازدواج هیچ ربطی به جنسیت ندارد و از مزایای تابعیت و اقامت در آلمان از طریق ازدواج می توان گفت که شما اجازه کار تمام وقت خواهید داشت و تمام قوانینی که شامل افرادی که تابعیت حوزه شینگن را دارند برای شما نیز صدق می کند.

جهت اخذ تابعیت و اقامت در آلمان و ازدواج با فردی که تابعیت آلمان را دارد باید شما هم حتما درخواست تابعیت بدهید البته تا 5 سال از ازدواج شما نگذرد به شما تابعیت داده نمیشود ولی برای ازدواج حتما باید درخواست تابعیت داد .

 

تابعیت و اقامت در آلمان از طریق کارت آبی

در سال 2007 اتحادیه اروپا تصمیم گرفت برای رفع مشکلِ کمبود نیرو، مهاجرانی را از کشورهای غیر اروپایی جذب کند و برای سامان دادن به این نیروها، کارت آبی را به وجود آورد. طرح کارت آبی برای اولین بار در کشور آلمان اجرایی شد و هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد.

بر این اساس جهت تابعیت و اقامت در آلمان نیروهای متخصص کاری غیر اروپایی می توانند با دریافت این نوع ویزای کاری ، به آلمان مهاجرت کاری نمایند و خانواده های خود را نیز به همراه خود بیاورند و چنانچه شما بتوانید از طریق ویزای بلو کارت وارد آلمان شوید از تمام مزایای شهروندان اروپایی برخوردار خواهید شد و چنانچه ۵ سال بتوانید از طریق کارت آبی در آلمان کار کرده و هزینه های خود راپوشش دهید موفق به اخذ اقامت آلمان از نوع دائم می گردید. اما قابل ذکر است که پیدا کردن کارفرمایی که شما را استخدام نماید قسمت سخت این مرحله است. برای پیدا کردن کارفرما جهت تابعیت و اقامت در آلمان می توانید آنلاین (از طریق سایت های کاریابی) و یا حضوری جستجو کنید اگر آنلاین اقدام کنید و شرکت از سابقه کاری شما خوشش بیاد و همچنین تمایل به گرفتن نیرو از خارج از آلمان داشته باشد (این نکته خیلی مهم هست، چون اکثرا شرکت های کوچک تمایلی به این کار ندارند) معمولا روند کار بدین گونه خواهد بود که با شما به صورت تلفنی مصاحبه انجام می شود.

 

تابعیت و اقامت در آلمان از طریق تحصیل

اولین مرحله برای اخذ تابعیت و اقامت در آلمان از طریق تحصیل، دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور است .برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی و تسلط به زبان آلمانی در سطح B1 الزامی است .

در مرحله بعد جهت اخذ تابعیت و اقامت در آلمان  از طریق تحصیل فرد متقاضی تحصیل در آلمان باید به سفارت آلمان مراجعه نموده و با ارائه مدارک جهت اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایند.

 

تابعیت و اقامت در آلمان از طریق کار

اگر دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های آلمان قصد ماندن در این کشور را داشته باشند ، می توانند تا 18 ماه بعد از اتمام تحصیل خود ، مجوز اقامت موقت خود در آلمان را تمدید کرده و کاری مرتبط با رشته تحصیلی و مهارت خود جستجو کنند و برای دریافت مجوز کار در آلمان اقدام نمایند. فرد بعد از دریافت مجوز کار در آلمان ، باید برای دریافت ویزای کاری و اقامت موقت خود به سفارت مراجعه نماید .بعد از گذشت پنج سال از دریافت اقامت موقت ، فرد می تواند برای اخذ تابعیت و اقامت در آلمان از طریق کار اقدام نماید .

مدارک مورد نیاز جهت تمدید مجوز تابعیت و اقامت در آلمان پس از اتمام دوره تحصیل

 • پاسپورت معتبر

 • گواهی اتمام دوره تحصیل در دانشگاه های آلمان

 • بیمه سلامت

 • گواهی تمکن مالی

 

تابعیت و اقامت در آلمان – اخذ تابعیت آلمان

تابعیت آلمان  معمولا پس از 8 سال اقامت آلمان  اخذ می شود . افرادی که می خواهند تابعیت کشور آلمان را دریاف کنند باید دارای شرایطی باشند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 

تابعیت و اقامت در آلمان - شرایط به دست آوردن شهروندی یا تابعیت آلمان

1) متقاضی تابعیت و اقامت در آلمان باید در کشور آلمان به مدت 8 سال اقامت داشته باشد. اما با توجه به شرایط خاصی در زمان کمتری تابعیت به افراد اعطا می شود که عبارتند از:

 • موقعی که متقاضی تابعیت و اقامت در آلمان دوره انتگراسیون را به موفقیت سپری کرده باشد این مدت به هفت سال کاهش پیدامی کند.

 • هنگامی که سطح زبان آلمانی فرد متقاضی تابعیت و اقامت در آلمان بسیارعالی باشد یا اینکه به مدت طولانی در کارهای داوطلبانه و انسان دوستانه فعال بوده باشد .

2) بتواند مخارج زندگی خود و خانواده خود را تامین نماید (از مزایای رفاهی دولت و حقوق بیکاری کشور المان نباید استفاده کند).

3) به زبان آلمان در سطح  B1 تسلط کامل داشته باشد، که برای ثابت کردن آن یکی از موارد زیر کافی است:

 • داشتن مدرک زبان آلمانی B1 یا بالاتر
 • گواهی سپری کردن موفقیت آمیز دوره اینتگراسیون
 • 4 سال تحصیل موفقیت آمیز در مدارس آلمان
 • مدرک فارغ التحصیلی یکی از مدارس عالی آلمان ( Fachhochschule  )
 • مدرک دوره کارآموزی آوسبیلدونگ

4) به قانون اساسی کشور آلمان متعهد  باشد .

5) سابقه کیفری نداشته باشد .

6) واگذار نمودن تابعیت قبلی

7) متقاضی تابعیت و اقامت در آلمان با  داشتن  یکی از چندین نوع اقامت زیر می تواند تابعیت آلمانی را دریافت کند:

 • اقامت دایم آلمان

 • کارت آبی .

 • اقامت محدود (به شرطی که این اقامت به اقامت دائم منجر شود)

8) قبول شدن در امتحان شهروندی که در خصوص افرادی صدق می کند که به دنبال تابعیت از طریق تحصیل هستند (این تست شامل سوالهایی در زمینه قانون, نظم اجتماعی و شرایط زندگی در آلمان است).

9) پرداخت هزینه درخواست تابعیت آلمان

 

هزینه اخذ تابعیت و اقامت در آلمان

هزینه درخواست تابعیت و اقامت در آلمان برای هر نفر بالغ ۲۵۵ یورو و برای افراد زیر ۱۸ سال همراه خانواده ۵۱ یورو است که باید پرداخت شود .افراد زیر ۱۸ سال که تنهایی اقدام به دریافت تابعیت کنند باید همان۲۵۵  یورو را پرداخت کنند.

 

تابعیت و اقامت در آلمان - شرایط تابعیت همسر و فرزند

در حالت کلی جهت تابعیت و اقامت در آلمان کودک زیر ۱۸ سال و همسر فرد متقاضی تابعیت و اقامت در آلمان معمولا به هنگام درخواست تابعیت ، همسر متقاضی تابعیت و اقامت در آلمان حداقل چهار سال در آلمان اقامت داشته باشد و اینکه متقاضی تابعیت و اقامت در آلمان و همسر وی حداقل دو سال در آلمان با هم زندگی مشترک داشته باشند در این صورت فرد متقاضی تابعیت و اقامت در آلمان می تواند همراه با خود برای همسرش نیز درخواست تابعیت آلمان کند.

برای کودکانی که هنوز به سن ۱۶ سالگی نرسیده باشد بعد از سه سال اقامت در آلمان می تواند به همراه والدین خود درخواست تابعیت بدهند.در این حالت الزامی برای داشتن مهارت در زبان برای کودکان جهت تابعیت و اقامت در آلمان نمی باشد.

 

 

سفارت آلمان در ایران :

آدرس : تهران ، خیابان فردوسی ، پلاک ۳۲۴-۳۲۰

تلفن : اطلاعات  39990000-021     -    ویزا  39991499-021     و    39991213-021

فکس : 39991860-021

 

 

ابر کلمات کلیدی :

تابعیت و اقامت آلمان , تابعیت آلمان , اقامت آلمان , مزایای اقامت دائم المان , راه های گرفتن اقامت دائم آلمان , اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد , کارت اقامت آلمان , تابعیت اروپا

 

تاریخ به روزرسانی 1402/3/17

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط