071-۳۶۳۴۰۶۵۶

اقامت یک ساله ترکیه

 

این روزها تعداد زیادی از ایرانیان جهت دریافت اقامت کوتاه مدت، اقامت دائم و حتی اقامت یک ساله ترکیه اقدام به خرید ملک، اجاره مسکن، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در شهرهای مختلف ترکیه کرده اند. ما در این مقاله شما را با انواع اقامت یک ساله ترکیه آشنا خواهیم کرد.

 

 

اقامت یک ساله ترکیه – اقامت توریستی

چنانچه که قصد اقامت در ترکیه برای بیش از 90 روز را دارید، اقامت یکساله از طریق توریستی از ارزان ترین روش ها می باشد. برای تحویل مدارک به اداره امنیت جهت اخذ اقامت یک ساله ترکیه باید قبل از اقدام به تهیه مدارک، از این اداره نوبت بگیرید. پس از بررسی مدارک و انجام کامل مراحل،  یک الی 2 ماه بعد کارت اقامت یک ساله ترکیه برای شما ارسال می شود.

مدارک لازم برای اخذ اقامت یک ساله ترکیه توریستی: 

  • اجاره نامه ی مسکن که به نام خود شما باشد.
  • دارا بودن بیمه یکساله (شامل خدمات بیمه سرپایی، دارو، ...)
  • ارائه پرینت بانکی از حسابتان با تمکن حداقل 7000 دلار
  • عکس
  • درخواست نوبت جهت تحویل مدارک به اداره امنیت
  • هزینه دریافت اقامت یکساله توریستی

 

اقامت یک ساله ترکیه - اقامت تحصیلی

این نوع اقامت یک ساله ترکیه مختص کسانی است که یا در دانشگاه های ترکیه مشغول به تحصیل بوده و یا اینکه مشغول گذراندن دوره های زبان ترکی می باشند. مراحل اقدام جهت اخذ اقامت یک ساله ترکیه از نوع اقامت تحصیلی با اقامت توریستی یکسان می باشد با این تفاوت که برای اقامت یک ساله ترکیه به روش تحصیلی نیازی به ارائه اجاره نامه نمی باشد.

 

اقامت یک ساله ترکیه - اقامت کاری

در صورتی که فردی در یک شرکت ترکی استخدام شود و یا اینکه در این کشور اقدام به تاسیس یک شرکت کند می تواند اقامت یک ساله ترکیه را بگیرد که هزینه آن را دولت بسته به اجازه کار تعیین می کند. اگر پس از مدت یکسال، اقامت یک ساله را به مدت 5 سال تمدید کنید، می توانید  اقامت موقت را به اقامت دائم تبدیل کرده و پاسپورت ترکیه را دریافت نمایید. چنانچه که شما در یک شرکت مشغول به کار هستید، کارفرما باید مجوز اقامت یکساله را برای شما اخذ کند. در غیر اینصورت خودتان باید به صورت ماهیانه مبلغی به اداره مهاجرت پرداخت کنید.

 

شرایط اخذ اقامت یک ساله ترکیه

اخذ اقامت یک ساله ترکیه برای کسانی ایده آل است که مایل به ترک وطن برای یک دوره کوتاه مدت یک یا دو ساله هستند. دلیل اصلی اخذ اقامت یک ساله ترکیه این است که به طور قانونی به کسانی که مایل به مطالعه بازار ترکیه هستند و یا برای مدت زمان طولانی تری قصد ماندن به عنوان توریست را دارند حق انتخاب داده اند.

طبق ماده 19، کسانی که در تركیه بیش از مدت ویزا یا معافیت ویزا یا در هر صورت بیش از نود روز مانده اند باید اجازه اقامت یک ساله ترکیه (Ikamet izni) را برای اهداف گردشگری دریافت كنند.

"خارجیانی که در طول مدت ویزا یا معافیت از ویزا در ترکیه اقامت دارند و یا در هر صورت تمایل به اقامت طولانی تر از 90 روز دارند باید مجوز اقامت یک ساله ترکیه دریافت کنند".

نکته مهم: اگر مدت اقامت یک ساله ترکیه شما از دوره قانونی بیشتر شده باشد، نمیتوانید برای اجازه اقامت یک ساله ترکیه مجدد درخواست دهید.

 

اقامت یک ساله ترکیه

 

مدارک مورد نیاز برای اقامت یک ساله ترکیه

به طور کلی برای کسب اجازه اقامت یک ساله ترکیه، باید مدارک زیر را تهیه کنید:

• تعیین وقت مجوز اقامت یک ساله ترکیه (چه در ترکیه باشید چه خارج از ترکیه خودمان برایتان ارسال می کنیم).

• برای داشتن بیمه درمانی معتبر خصوصی (هزینه بیمه توسط شرکت بیمه متفاوت است) افراد با سن بیش از 65 سال و کمتر از 18 سال معاف هستند.

• اجاره دفتر اسناد رسمی و گواهینامه در ترکیه برای کمتر از یکسال. قراردادهای کوتاه مدت پذیرفته نمی شوند.​​​

•  پر کردن فرم راندوو (فرم درخواست اقامت یک ساله ترکیه)

•  رضایت نامه والدین برای متقاضیان زیر 18 سال

•  فتوکپی پاسپورت یا جایگزین پاسپورت (صفحاتی که اطلاعات هویت و عکس دارند پردازش می شود).

• چهار قطعه عکس (بیومتریک)

• صورت حساب بانکی با نشان دادن 6000 دلار در حساب، اما صورت حساب بانکی یک پیش شرط نیست. این امر مربوط به مأمور اداره مهاجرت است و گاهی اوقات نادیده گرفته می شود.

 

مزایای اجازه اقامت یک ساله ترکیه

پذیرش اجازه اقامت یک ساله ترکیه، پیش شرط برای افرادی است که مایل به اقامت در ترکیه هستند، در حالی که اکثر معاملات در ترکیه به اقامت قانونی نیاز دارند. به عنوان مثال، برای اجاره یک آپارتمان و تبدیل اجاره نامه و صورتحساب به نام شما باید حتما اقامت داشته باشید. و این برای کسانی مناسب است که به طور دوره ای از ترکیه دیدن می کنند و برای هر بار وارد ترکیه شدن احتیاجی به دریافت ویزا ندارند.

 

مطالعه مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می گردد:

تحصیل در ترکیه

 

 

سفارت ترکیه در ایران:

آدرس : تهران، خیابان فردوسی، چهارراه استانبول

تلفن : اطلاعات  33111202-021    -    ویزا  33118997-021    و    35951100-021

فکس : 33117928-021

 

 

تاریخ به روزرسانی 1402/2/18

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط