071-۳۶۳۴۰۶۵۶

اقامت پس از تحصیل در آلمان

 

 

کلیه افراد خارج از اتحادیه اروپا که می خواهند بیش از سه ماه در آلمان بمانند از جمله متقاضیان اقامت پس از تحصیل در آلمان باید اجازه اقامت (Aufenthaltstitel) را دریافت کنند. شهروندان برخی از کشورها (از جمله ایالات متحده آمریکا ، کانادا ، استرالیا ، ژاپن ، نیوزیلند و سوئیس) مجاز به ورود به آلمان بدون ویزا هستند و می توانند برای اقامت در این کشوردرخواست دهند. اگر تبعه هیچ یک از کشورهای نامبرده  نباشید می توانید از طریق سفارت آلمان یا کنسولگری آلمان در کشور محل اقامت خود ویزا صادر کنید. اگر هدف شما از سفر به آلمان تنها برای اهداف توریستی است ، نیازی به اجازه اقامت ندارید. ویزای توریستی به شما امکان می دهد حدود 90 روز در آلمان بمانید.اقامت در بیش از 90 روز مجاز اگرچه بدون اجازه اقامت امکان پذیر نیست.بسیاری از اتباع خارجی برای ورود به آلمان برای 90 روز باید مجوز اقامت آلمان را از کشورهای خود درخواست کنند یا ویزای شینگن دریافت کنند. برای برخی از کشورها ، ورود به آلمان در طی 90 روز اول ودرخواست اقامت از داخل کشور امکان پذیر است.

 

اقامت پس از تحصیل در آلمان

 

اقامت پس از تحصیل در آلمان - انواع اقامت

با توجه به اهداف شما پس از تحصیل یکی از سه نوع اقامت آلمان را باید دریافت نمایید:

  • مجوز اقامت موقت آلمان: با داشتن مجوز اقامت موقت آلمان می توانید به مدت یکسال در آلمان بمانید.این مجوز قابل تمدید می باشد.با توجه به هدف شما از ادامه حضور در آلمان پس از فارغ التحصیلی مجوز اقامت موقت صادر می شود این بدان معناست که اگر قصد شما از ماندن در آلمان ادامه تحصیل می باشد با داشتن این ویزا تنها می توانید به تحصیل بپردازید. بنابراین هنگامی که برای این نوع مجوز درخواست می کنید ، دلیل اینکه می خواهید بمانید را بیان می کنید و کارت منتشر شده برای شما آن را مشخص می کند. پس از آن ، نمی توانید به فعالیتی بپردازید که اجازه اقامت شما اجازه آن را نمی دهد.
  • بلو کارت آلمان: این نوع مجوز اقامت نیز بصورت موقتی است با این تفاوت که اعتبار بیشتری دارد.مدت اعتبار کارت آبی آلمان 4 سال می باشد و مختص افرادی است که تبعه کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند و با توجه به تخصص خود قصد کار در آلمان را دارند. برای واجد شرایط شدن کارت آبی اتحادیه اروپا ، متقاضی باید در آلمان شغلی پیدا کند ، که به آنها امکان می دهد مهارت هایی را که در طول مدرک خود کسب کرده اند ، تمرین کنند. شغل باید در همان زمینه مدارک تحصیلی آنها باشد. علاوه بر این ، شغل آنها باید به آنها اجازه دهد حداقل 50800 یورو سالانه کسب کنند .

 

اقامت پس از تحصیل در آلمان به صورت دائمی

با اجازه اقامت دائم می توانید در آلمان کار کنید و هر زمان که نیاز داشتید به داخل و خارج از کشور سفر کنید.این نوع اقامت بیشتر به افراد پس از داشتن اجازه اقامت موقت برای چند سال در آلمان زندگی کردند یا کسانی که کارت آبی اتحادیه اروپا دارند ، داده می شود. آنها باید ثابت کنند که حداقل پنج سال کار کرده اند ، آژانس استخدام فدرال کار آنها را تأیید کرده و مالیات و کمک های لازم را به دولت پرداخت کرده اند. علاوه بر این ، شرایط تسلط به زبان آلمانی نیز وجو دارد.در صورت داشتن اجازه اقامت دائم ، فرزندان و همسر شما مجاز به پیوستن به شما هستند. آنها ابتدا اجازه اقامت موقت می گیرند و پس از چند سال قادر به دریافت اجازه دائمی می شوند.

 

اقامت پس از تحصیل در آلمان - شرایط

برای دریافت هر یک از مجوزهای اقامت پس از تحصیل در آلمان ، باید چند شرط را انجام دهید. بیشتر آنها یکسان خواهند بود ، مانند:

  • گذرنامه معتبری از کشور دیگر داشته باشید
  • عدم سابقه کیفری
  • حداقل در سطح B1 در زبان آلمانی تبحر داشته باشید
  • داشتن بیمه درمانی
  • از نظر مالی ثبات داشته باشید و بتوانید از خود و خانواده خود حمایت کنید
  • اگر قصد کار در آلمان را دارید ، به نامه ای از کارفرمای خود همراه با پیشنهاد کار و توضیحات نیاز دارید،
  • اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید ، به اثبات اینکه در دانشگاه پذیرفته شده اید نیاز دارید،
  • اگر قصد پیوستن به همسرتان در آلمان را دارید ، به اثبات ازدواج مانند گواهی ازدواج احتیاج دارید

اگر همه این اسناد را داشته باشید و شرایط لازم را داشته باشید ، می توانید روند درخواست خود را شروع کنید.

 

اقامت پس از تحصیل در آلمان - هزینه

شما می توانید قبل از سفر به آلمان یا پس از ورود به آلمان ، تقاضای اجازه اقامت / کار کنید. هزینه صدور (در آلمان) برای اقامت کمتر از یک سال 50 یورو است. 60 یورو برای اقامت بیش از یک سال (فقط پول نقد). برای کودکان خردسال هزینه به نصف کاهش می یابد.

 

اقامت پس از تحصیل در آلمان - کار

طبق آمارآژانس استخدام فدرال آلمان ، این کشور برای تأمین تقاضای نیروی کار خود سالانه به بیش از 400000 مهاجر ماهر برای ورود نیاز دارد. دلایل زیادی برای این تقاضا وجود دارد ، از جمله سالخوردگی جمعیت ، اما مهمترین عامل ایجاد فرصتهای شغلی اقتصاد مقاوم آلمان است.یکی از راه های اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان یافتن کار در این کشور می باشد.کشور آلمان این امکان را برای دانشجویان بین المللی فراهم آورده تا به مدت 18 ماه پس از فارغ التحصیلی در آلمان مانده و به جست و جوی کار بپردازند. درصورتی که موفق به یافتن کاربشوند می توانند با پرداخت مالیات و اقامت در این کشور بعد از گذشت 2 سال جهت دریافت اقامت دائم و تابعیت آلمان اقدام نمایند. برلین پایتخت آلمان میزبان شرکت های بزرگ و معتبر جهانی است که از بزرگترین کارفرمایان جهان هستند. برلین یک استخر بی پایان از فرصت های شغلی و مسیرهای شغلی است ، بنابراین تعداد مهاجرینی که برای جستجوی کار در این شهر می آیند همیشه در حال رشد است.دانشجویان می توانند یک مینی جاب داشته باشند و ماهیانه حداکثر 450 یورو درآمد داشته باشند بدون اینکه مالیات پرداخت کنند. اگر به طور منظم بیش از 450 یورو درآمد کسب کنید ، به یک شماره مالیات احتیاج دارید و ماهانه مبلغ مشخصی از حقوق شما گرفته می شود. دانشجویان می توانند در پایان سال با ارائه اظهارنامه مالیاتی این پول را پس بگیرند.

 

اقامت پس از تحصیل در آلمان - ازدواج

دانشجویان بین المللی از طریق ازدواج با یک تبعه یا شهروند آلمانی می توانند اقامت پس از تحصیل در آلمان را دریافت نمایند.برای ازدواج در آلمان باید حداقل 18 سال داشته باشید. خارجیانی که از اتحادیه اروپا نیستند معمولاً نمی توانند در آلمان با ویزای توریستی ازدواج کنند. در عوض ، آنها به ویزایی نیاز دارند که از سه تا شش ماه اعتبار داشته باشد. اگر آنها با یک شهروند آلمانی ازدواج  کنند ، به طور معمول می توانند اجازه اقامت بگیرند.این روند حدود 3 هفته طول می کشد. هنگامی که همه اسناد مورد نیاز را جمع آوری کردید ، یک قرار ملاقات در دفتر ثبت محلی خود (Standesamt) رزرو کنید تا تمام اوراق را به همراه داشته باشید. هر دو متقاضی ازدواج باید در آنجا حضور داشته باشند ، همچنین در صورت لزوم مترجم نیز باید حضور داشته باشند.اگر با یک شهروند آلمان ازدواج کنید ، به طور خودکار حق تابعیت آلمان را ندارید. با این وجود ، همسران شهروندان آلمانی خیلی زودتر از دیگران مجاز به درخواست تابعیت هستند. پس از چند سال ازدواج (معمولاً دو سال) و اقامت در آلمان (سه سال) ، همسر واجد شرایط دریافت اقامت دائم می شود.

 

اقامت پس از تحصیل در آلمان - سرمایه گذاری

آلمان بعد از ایالات متحده دومین مقصد محبوب مهاجرت در جهان است و محبوبیت روزافزونی را برای افراد خصوصی و شرکت های بین المللی پیدا می کند. دلایل علاقه به مهاجرت به آلمان بسیار متنوع است. آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا است و تمرکز زیادی بر نوآوری دارد. این امر شرکتهای زیادی را از خارج از کشور به آلمان جذب می کند. امنیت اجتماعی ، سطح بالای زندگی و این که پاسپورت آلمان قدرتمند ترین پاسپورت در جهان است از دیگر دلایل مهاجرت به آلمان است.یکی از راحترین راه های اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان سرمایه گذاری در این کشور می باشد. حداقل سرمایه گذاری مورد نیاز 100000 یورو است که (30،000 یورو هزینه حقوقی اعمال می شود ، این شامل طرح تجاری ، شرکت حقوقی و هزینه حقوقی و غیره است.) .پس از گذشت 8 سال از سرمایه گذاری می توانید تابعیت کشور آلمان را دریافت نمایید.

 

جزئیات بیشتر را در مقاله زیر بخوانید:

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

 

 

نویسنده : سیمین دخت کاظمی

تاریخ به روزرسانی 1402/2/24

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر
مطالب مرتبط